Reklama

Niedziela Lubelska

Zaufał Panu

Abp Bolesław Pylak, emerytowany ordynariusz archidiecezji lubelskiej i najstarszy biskup w Polsce, zbliża się do 50. rocznicy swoich święceń biskupich i 95. urodzin

Niedziela lubelska 21/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

arcybiskup

Archiwum „Niedzieli Lubelskiej”

Arcybiskup senior Bolesław Pylak

Arcybiskup senior Bolesław Pylak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Złoty jubileusz biskupstwa obchodzić będziemy uroczyście w archikatedrze lubelskiej w sobotę 28 maja. Podczas Eucharystii z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski nasza archidiecezja wyrazi wdzięczność Bogu za dar życia biskupa, który bezgranicznie zaufał Bogu.

Abp Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 r. w Łopienniku Górnym. Podczas II wojny światowej, w 1943 r. wstąpił do lubelskiego seminarium duchownego. 29 czerwca 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie i podjął pracę w parafii Nałęczów. Rok później na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczął studia z teologii dogmatycznej, których zwieńczeniem była obrona doktoratu. Przez wiele lat pracował naukowo i prowadził zajęcia na Wydziale Teologii KUL oraz w semianrium duchownym; w 1988 r. uzyskał tytuł profesora. 29 maja 1966 r. przyjął święcenia biskupie i został sufraganem lubelskim. W 1975 r. został mianowany biskupem lubelskim; w 1992 r. podniesiony do godności arcybiskupa metropolity lubelskiego. W czerwcu 1997 r. został zwolniony z obowiązków i przeniesiony w stan emerytalny. Od 50 lat na biskupim szlaku towarzyszą mu słowa: „Tobie, Panie, zaufałem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Bolesław Pylak pracą i modlitwą zapisuje kolejne karty księgi życia. Otaczany wielką życzliwością i szacunkiem przez biskupów, kapłanów i wiernych, pozostaje niestrudzonym budowniczym kościołów. Z jego inicjatywy w czasach komunizmu wzniesionych zostało 401 kościołów i kaplic; powstało ok. 150 nowych parafii. Jubilat, pytany o sposób w jaki tego dokonał, odpowiada, że to owoc współpracy z kapłanami i świeckicmi, ale przede wszystkim wymodlony cud. Kilka lat temu w wywiadzie dla „Niedzieli” mówił: „Stawiałem Panu Bogu coraz wyższe poprzeczki. Modliłem się: Panie Boże, może 10 kościołów; potem prosiłem o 50, 100… Wkład ludzi i współpraca z łaską Bożą zaowocowała wybudowanymi kościołami. To było wielkie materialne osiągnięcie, które nazywam cudem. Jednak, co najważniejsze, nowe parafie dawały nowe powołania. W sumie wyświęciłem 670 księży”.

Arcybiskup Bolesław wzrastał przy boku Prymasa Tysiąclecia. Poznał go w 1946 r., gdy Stefan Wyszyński został mianowany biskupem lubelskim. Dla potrzeb duszpasterskich kleryk Pylak przyjął święcenia diakonatu i służył nowemu biskupowi. Będąc blisko niego, uczył się modlitwy i pracy, a nade wszystko zawierzenia Bogu przez Maryję. Po latach mówił: „Jeśli chodzi o maryjność moją i naszej diecezji, jest w tym ogromny wkład bp. Wyszyńskiego. Jego pobożność była chrystocentryczna, ale drogą do Boga podążał zawsze z Maryją”. Szlak pasterskiej posługi abp. Pylaka naznaczony jest spotkaniami z Maryją: od cudu w katedrze lubelskiej przez koronacje w Wąwolnicy, Kazimierzu Dolnym, Janowie Lubelskim i Lublinie. Za tydzień, przed cudownym obrazem Matki Bożej Płaczącej, w 70. rocznicę ingresu bp. Wyszyńskiego do lubelskiej katedry, abp Bolesław Pylak wyrazi wdzięczność Bogu za dar życia i powołania. Otoczmy Go modlitwą i wdzięcznością.

2016-05-19 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł śp. Arcybiskup senior Juliusz Paetz

[ TEMATY ]

biskup

śmierć

arcybiskup

wikipedia.org

Dnia 15 listopada 2019 r. zmarł śp. abp Juliusz Paetz, arcybiskup metropolita poznański w latach 1996-2002. Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Podajemy treść komunikatu Archidiecezji Poznańskiej:

Dnia 15 listopada 2019 r. zmarł śp. abp Juliusz Paetz, arcybiskup metropolita poznański w latach 1996-2002.
CZYTAJ DALEJ

Nie dajmy się oszukiwać manipulacjom sondażowym

2026-02-06 21:11

[ TEMATY ]

polityka

analiza

politycy

polityk

Adobe Stock

Nasza styczniowa prognoza opiera się na sondażach Pollster, IBRIS, United Surveys oraz Opinia 24. Pominęliśmy jako całkowicie niewiarygodne styczniowe sondaże OGB i CBOS.

Przypominamy, że w naszej metodologii uśrednione wyniki sondażowe, korygujemy o wskaźniki ustalone poprzez analizę odchyłów tych wyników w stosunku do wyników wyborów w minionych latach. W praktyce oznacza to, iż wszystkie badania sondażowe (zwłaszcza w okresie gdy PiS jest w opozycji) niedoszacowują to ugrupowanie. Podobnie rzecz się ma z notowaniami Konfederacji, a ostatnio z notowaniami Konfederacji KP. Zostało to bardzo brutalnie potwierdzone w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „Twarze i imiona” maturzystów diecezji gliwickiej

2026-02-06 16:19

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja gliwicka

BPJG

Maturzyści z diec. gliwickiej.

Maturzyści z diec. gliwickiej.

Przywieźli w sercach twarze i imiona bliskich; schorowanego rodzica, ludzi ze swojej parafii, koleżankę, która popełniła samobójstwo. Tematem pielgrzymki maturzystów diecezji gliwickiej na Jasnej Górze stały się słowa papieża Franciszka o tym, że człowiek osiąga pełnię, gdy przełamuje bariery, a jego serce napełnia się twarzami i imionami. Mszy św. przewodniczył biskup gliwicki Sławomir Oder. To pierwsza grupa diecezjalna po ponad trzymiesięcznej przerwie. W tym roku szkolnym - 2025/2026 - przyjechało już ponad 28 tysięcy uczniów przygotowujących się do egzaminu dojrzałości.

- Jestem tu, bo jestem człowiekiem wierzącym w Boga. A w tym miejscu rozkochałem się podczas pielgrzymek pieszych, rozkochałem się w Domu Matki Bożej. I w trudnych momentach mojego życia staram się tutaj przyjeżdżać - zapewnia Martin Kulig. Jest w klasie logistycznej w Zespole Szkół nr 1 w Lublińcu. Potwierdza, że tak jak dla wielu, tak i dla niego matura jest wyzwaniem, wiąże się ze stresem, niełatwe są też pytania o przyszłość czy lęk przed niepewną sytuacją w naszej Ojczyźnie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję