Reklama

Niedziela Wrocławska

Jest bardzo wiele dobra

O duszpasterskiej trosce o rodziny oraz duchowości małżeńskiej z ks. dr. Stanisławem Paszkowskim – diecezjalnym duszpasterzem rodzin – rozmawia Adrianna Sierocińska

Niedziela wrocławska 25/2016, str. 7

[ TEMATY ]

wywiad

MC

Ks. dr Stanisław Paszkowski

Ks. dr Stanisław Paszkowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adrianna Sierocińska: – Miesiąc Rodziny we Wrocławiu rozpoczął się Marszem dla Życia i Rodziny. Jak Ksiądz ocenia tę inicjatywę?

Ks. dr Stanisław Paszkowski: – Musimy dawać świadectwo, przekonywać innych, że rodzina jest największą wartością. Również siebie powinniśmy umacniać w tym, że rodzina to wielkie bogactwo. Współpracujemy z miastem, bierzemy udział w piknikach, można tam spotkać naszych specjalistów z poradni rodzinnych. Chcemy pokazać ważne dla nas wartości i prawdy.

– Hasło towarzyszące Marszowi to „rodzinna bezcennym darem”. Jak o nią dbać?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Papież Franciszek wskazuje, że Kościół musi być otwarty i nieść pomoc. Rodzinom trzeba więc towarzyszyć na różnych etapach ich rozwoju. W archidiecezji wrocławskiej wspieramy zarówno rodziny, jak i młodzież oraz narzeczonych przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa. Na spotkaniu Rady ds. Rodziny podjęliśmy temat duszpasterstwa małżeństw, które do tej pory nie było dostatecznie dostrzeżone. Odbyliśmy ciekawą dyskusję, pojawiły się już pewne propozycje, by małżeństwom, które dobrze się mają, towarzyszyć, a tym, które przeżywają kryzysy czy borykają się z problemami, nieść odpowiednią pomoc – zarówno przez głęboki kontakt z Panem Bogiem w sakramentach, jak również psychologiczną i pedagogiczną.

Reklama

– Sporo małżeństw formuje się we wspólnotach, ale są takie, które są pozostawione sobie. W jaki sposób mają troszczyć się o duchowość małżeńską?

– Ruchy religijne dają pewną propozycję duchowości, ale należy do nich niespełna 10% małżeństw naszej archidiecezji. Pozostali to „Kowalscy”, którzy do kościoła przychodzą w niedzielę. Chcemy więc otworzyć parafię na wszystkich, by raz w miesiącu odbywała się Msza św. z homilią przygotowaną specjalnie dla małżeństw, by po niej miały one okazję spotkania. Równocześnie chcielibyśmy organizować rekolekcje dla małżeństw, bo wiele z nich tego oczekuje. Poszukujemy nowych form działania, by właśnie w parafiach można było znaleźć miejsca i ludzi, którzy pomogą w budowaniu małżeńskiej wspólnoty.

– Nawiązując do Marszu dla Życia i Rodziny, abp Józef Kupny powiedział, że szczęśliwa rodzina to najlepsza reklama Pana Boga. Czy rodziny archidiecezji wrocławskiej mogą być świadectwem Bożej miłości?

– Wiele osób tworzy szlachetnie i piękne rodziny, zaangażowane w pomoc innym. Często nie żyją w dostatku, a mimo to potrafią dzielić się tym, co mają. Takich małżeństw jest bardzo dużo.

Zło jest krzykliwe, sporo mówi się dziś o rozwodach, ale jest bardzo wiele dobra, które jest ciche. Coraz więcej młodych ludzi wchodzących w życie małżeńskie chce się do niego dobrze przygotować. Są świadomi i dojrzali. Znacznie mniej osób przychodzi do poradni rodzinnych jedynie z prośbą o podpisanie zaświadczenia.

2016-06-15 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznany trybunał miłosierdzia

Niedziela Ogólnopolska 13/2014, str. 12

[ TEMATY ]

wywiad

spowiedź

KS. MARIUSZ ŚWIDER

KS. PAWEŁ RYTEL-ANDRIANIK: – Czym jest Penitencjaria Apostolska?
CZYTAJ DALEJ

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię św. podczas Eucharystii?

2025-09-27 20:03

[ TEMATY ]

Eucharystia

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików.

Nieprawda. W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików: „Katolicy w pełni uczestniczą w Eucharystii, kiedy otrzymują Komunię św., wypełniając nakaz Chrystusa o spożywaniu Jego Ciała i piciu Jego Krwi. Osoba przystępująca do Komunii św. nie może być w stanie grzechu ciężkiego, musi powstrzymać się od jedzenia na godzinę przed przystąpieniem do Komunii i dążyć do życia w miłości i zgodzie z bliźnimi. Osoby pozostające w stanie grzechu ciężkiego muszą najpierw pojednać się z Bogiem i z Kościołem w sakramencie pokuty. Częste przystępowanie do sakramentu pokuty jest zalecane dla wszystkich wiernych”.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo z Watykanu: trzeba przyklęknąć, żeby stąd odchodzić świadkiem wiary

2025-09-28 17:40

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Monika Książek

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na dziękczynną pielgrzymkę jubileuszową do Rzymu przybyło około 250 osób z archidiecezji częstochowskiej, w tym księża, osoby konsekrowane i świeccy. „Jesteśmy tu jako pielgrzymi nadziei. Cieszymy się ze spotkania z Ojcem Świętym i uzyskania jego błogosławieństwa” – powiedział abp Depo. Dziś metropolita częstochowski udziela portalowi niedziela.pl wywiadu - prosto z Watykanu.

Ks. Mariusz Bakalarz: Księże Arcybiskupie, dziś Msza z Ojcem Świętym na Placu Świętego Piotra. Za nami piękna pielgrzymka i przejście przez Drzwi Święte. Jakie wrażenia?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję