Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Promocja posługujących przy ołtarzu

W niedzielę 19 czerwca podczas uroczystości na placu Papieskim Kościół naszej diecezji wypromował 10 ceremoniarzy i 57 lektorów, zaś 28 ministrantów otrzymało tytuł Ministranta Roku

Niedziela sosnowiecka 27/2016, str. 2

[ TEMATY ]

ministrant

lektorat

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Uroczystości na placu Papieskim w Sosnowcu

Uroczystości na placu Papieskim w Sosnowcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowo mianowani ceremoniarze i lektorzy otrzymali z rąk bp. Grzegorza Kaszaka krzyże będące zewnętrznym znakiem ich posługi. Specjalne dyplomy powędrowały do Ministrantów Roku. Bycie lektorem i ceremoniarzem to posługa wspólnocie Kościoła, ale przede wszystkim służba Panu Bogu. Prowadzone w diecezji sosnowieckiej kursy i szkolenia lektorów i ceremoniarzy to seria spotkań, podczas których kandydaci poznają zasady dobrego wypełniania swoich obowiązków ministranckich, zasady i prawidła liturgii, oraz przechodzą warsztaty oratorskie. Ministranci Roku z kolei, wytypowani przez swoich księży opiekunów, musieli spełnić odpowiednie wymogi, m.in.: być wzorowym ministrantem, regularnie przystępować do sakramentów świętych, być wolnym od nałogów, cieszyć się dobrą opinią w swoim środowisku, dawać świadectwo wiary w kościele i poza jego murami.

Cieszymy się nowymi ministrantami, lektorami i ceremoniarzami, którzy podejmują służbę przy ołtarzu Chrystusowym. Słowa szczególnego podziękowania płyną pod adresem rodziców, którzy dbają o pielęgnowanie wiary w swoich rodzinach, a często współuczestniczą w trosce o piękno liturgii przez przywożenie swoich dzieci na zbiórki i Msze św. oraz kursy i warsztaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo lektor pochodzi z języka łacińskiego: „legere” („czytać”) i oznacza osobę czytającą na głos teksty biblijne lub liturgiczne w zgromadzeniu liturgicznym, tzn. podczas Mszy św. i nabożeństw. Ceremoniarz, zwany również mistrzem ceremonii, czuwa nad prawidłowym zorganizowaniem i przebiegiem liturgii, jak i wykonaniem wszelkich ceremonii liturgicznych. W czasie liturgii pozostaje w pobliżu celebransa, jednocześnie dając odpowiednie znaki i polecenia pozostałym usługującym, by spełnili w danym momencie przeznaczone im funkcje.

Pełną wzruszeń uroczystość w Sosnowcu zakończyły podziękowania, które przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza skierowali pod adresem Księdza Biskupa: – W czasach niespokojnych, gdy wielu młodych jest duchowo bardzo zdezorientowanych, chcemy być dobrym i czytelnym przykładem przyjaźni z Chrystusem i pięknej służby przy Jego ołtarzu – zaznaczyli. Oby w Kościele było jak najwięcej ludzi młodych, świadomych swojego posłannictwa, którzy nie tylko będą czytali słowo Boże, lecz także będą z nim szli wszędzie tam, gdzie urzeczywistnia się życie.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posługa lektoratu

Niedziela lubelska 11/2013, str. 2

[ TEMATY ]

lektorat

Mateusz Wójcik

Alumni III roku przyjęli posługę lektoratu

Alumni III roku przyjęli posługę lektoratu
Rekolekcje wielkopostne w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie zakończyła odprawiona 24 lutego Msza św., której przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Podczas liturgii miał miejsce obrzęd udzielenia posługi lektoratu alumnom III roku naszego seminarium.
CZYTAJ DALEJ

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie pytające

2026-05-01 20:48

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

Adobe Stock

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Maryja pyta. I to jest ważne. Wiara nie polega na tym, żeby nie mieć pytań. Polega na tym, żeby zadawać je Bogu, a nie tylko sobie. Są pytania, które zamykają. I są takie, które otwierają drogę. To jedno z nich.
CZYTAJ DALEJ

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego - wypełnieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu

2026-05-02 17:42

[ TEMATY ]

duchowa adopcja dziecka poczętego

Jasnogórskie Śluby Narodu

Jasna Góra News

Ogólnopolska pielgrzymka zaangażowanych w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego

Ogólnopolska pielgrzymka zaangażowanych w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego

„…Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak Ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu, płacąc krwią własną…” - wypełnieniem przyrzeczenia zawartego w Jasnogórskich Ślubach Narodu jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. W dzisiejszą uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze trwa ogólnopolska pielgrzymka zaangażowanych w tę 9-miesięczną inicjatywę. Jest czasem szczególnej modlitwy w intencji dzieci zagrożonych aborcją, ich rodziców oraz wszystkich zaangażowanych w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

O. Samuel Karwacki Krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego przy KEP zwrócił uwagę, że w roku jubileuszu 70-lecia napisania Jasnogórskich Ślubów Narodu przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w sposób szczególny przypominamy sobie przyrzeczenia, jakie złożyły pokolenia Polaków, którzy ślubowali Królowej Polski, że „dar życia uważać będziemy za największą Łaskę Ojca wszelkiego Życia i za najcenniejszy skarb Narodu”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję