Reklama

Niedziela Rzeszowska

Forum współpracy

Jak usprawnić i jeszcze bardziej rozwinąć współpracę samorządu i organizacji obywatelskich na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego regionu – o tym właśnie dyskutowali w urzędzie marszałkowskim 24 września 2016 r. przedstawiciele rządu, samorządu i organizacji obywatelskich w ramach I Podkarpackiego Forum Obywatelskiego

Niedziela rzeszowska 42/2016, str. 6

[ TEMATY ]

forum

Izabela Fac

Uczestnicy spotkania organizacji obywatelskich

Uczestnicy spotkania organizacji obywatelskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomiędzy instytucjami publicznymi, gwarantującymi właściwe funkcjonowanie państwa na szczeblu administracji rządowej i samorządowej, a organizacjami obywatelskimi powinna istnieć solidarność w działaniu na rzecz wspólnego dobra, ponieważ bez względu, w jakim obszarze funkcjonują, są odpowiedzialni wzajemnie za siebie i swoje bliższe i dalsze otoczenie.

Przez kilka godzin prawie dwustu przedstawicieli organizacji rozmawiało podczas części konferencyjno-warsztatowej oraz paneli tematycznych o jednej z najlepszych długoterminowych inwestycji, jakie może podejmować samorząd, czyli inwestycji w rozwój organizacji obywatelskich oraz wolontariatu. Nikt nie miał wątpliwości, że jest to inwestycja w aktywność obywatelską, samodzielność i zaangażowanie w organizację lokalnego życia społecznego, szkoła życia w społeczeństwie obywatelskim, propagowanie etyki solidarności. Podczas Forum można było usłyszeć o podejmowanych działaniach przez rząd, o których mówił sekretarz stanu i pełnomocnik do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk. Przedstawił on stan realizacji programu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Wśród przybyłych uważnie toczącym się dyskusjom przysłuchiwał się m.in. dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisław Słowik oraz zastępca ks. Piotr Potyrała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś podkreślał otwarte nastawienie samorządu na współpracę z organizacjami obywatelskimi. Organizacje społeczne nie stanowią „konkurencji” dla instytucji rządowych i samorządowych, wręcz są i powinny być partnerem i współorganizatorem życia społecznego. Wzajemnie informowanie się o planowanych kierunkach działalności i współdziałanie są niezbędne dla zrównoważonego rozwoju społecznego, gdyż wpływają na zharmonizowanie tych kierunków. Rywalizacja bowiem może skutkować zakłóceniem płynnej realizacji zadań zarówno przez instytucje publiczne, jak i społeczne. Powinien trwać nieustający dialog aktorów sceny życia publicznego, bez próby wygrywania społecznych nastrojów przeciw sobie. Podczas paneli tematycznych przedstawiciele organizacji wskazywali zarówno na nieustanny rozwój współpracy z samorządami, ale również na płaszczyzny, w których należy tę współpracę ulepszyć.

Forum zakończyło podpisanie listów intencyjnych między Radą Działalności Pożytku Publicznego a Radiem Rzeszów i TVP Rzeszów o współpracy podmiotów na rzecz budowy lepszych relacji i pogłębiania wzajemnego zaufania pomiędzy samorządem województwa a organizacjami obywatelskimi z terenu Podkarpacia. List sygnowali: przewodnicząca Rady Działalności Pożytku Publicznego Kinga Bielec, Józef Matusz – prezes TVP Rzeszów i Przemysław Tejkowski – prezes Radia Rzeszów.

Pomysłodawcą i inicjatorem Forum był Samorząd Województwa Podkarpackiego i oddział współpracy z samorządami i organizacjami Kancelarii Zarządu UMWP, a współorganizatorem Podkarpacka Rada Działalności Pożytku Publicznego.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak wyznaczać ojcowskie priorytety? - Wkrótce Forum Tato.Net:

[ TEMATY ]

tata

forum

Zbigniew Danilewski

“Zaangażowany & Solidarny. Jak wyznaczać ojcowskie priorytety?” - to temat zbliżającego się XII Międzynarodowego Forum Tato.Net. Forum będzie inspiracją do stworzenia własnego planu bycia ojcem zaangażowanym i solidarnym. W wyznaczaniu ojcowskich priorytetów pomogą prelegenci spotkania, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.

Tegoroczne Forum Tato.Net odbędzie się w sobotę 14 listopada w Łochowie pod Warszawą. Dla uczestników niemogących przybyć osobiście spotkanie będzie transmitowane online. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
CZYTAJ DALEJ

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

2025-04-16 14:06

[ TEMATY ]

odpust

odpusty

odpust zupełny

Graziako

Warunki konieczne do uzyskania odpustu zupełnego są następujące:
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Bp Ignacy Dec: Chrystus zmartwychwstał i zapowiedział nasze zmartwychwstanie

2025-04-20 21:16

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

ks. Czesław Studenny

Zmartwychwstanie Pańskie

Kazimierz Wrzosek

Bp Ignacy Dec przewodniczy Mszy świętej odpustowej w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu. Wokół ołtarza zgromadzili się kapłani z dekanatu i zaproszeni goście.

Bp Ignacy Dec przewodniczy Mszy świętej odpustowej w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Wałbrzychu. Wokół ołtarza zgromadzili się kapłani z dekanatu i zaproszeni goście.

W pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych wałbrzyska parafia Zmartwychwstania Pańskiego obchodziła swoje doroczne święto patronalne. Uroczysta rezurekcja z procesją i poranną Mszą świętą była szczególnym czasem radości i modlitwy dla całej wspólnoty, której proboszczem jest ks. kan. Czesław Studenny. Eucharystii przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej, bp Ignacy Dec.

– Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał – Alleluja! – rozpoczął homilię bp Dec, zwracając uwagę, że choć cierpienie i krzyż są bliższe ludzkiemu doświadczeniu, to właśnie zmartwychwstanie stanowi centrum naszej wiary i nadziei. – Zmartwychwstanie Chrystusa jest zapowiedzią naszego zmartwychwstania – podkreślił, wskazując, że wydarzenie sprzed dwóch tysięcy lat zapoczątkowało nowy etap historii człowieka, który ma swój kres w życiu wiecznym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję