Reklama

Bezpieczna Polska

W Polsce jest już prawie tysiąc amerykańskich żołnierzy z liczącej ok. 3,5 tys. ludzi 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, którzy od kilku tygodni w ramach operacji „Atlantic Resolve” przybywają do naszej ojczyzny z Fort Carson w stanie Kolorado, by wzmocnić wschodnią flankę NATO. Przybycie Amerykanów to efekt decyzji podjętej na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbył się w lipcu 2016 r. w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oficjalne powitanie wojsk amerykańskich w Polsce odbyło się 14 stycznia 2017 r. na pl. gen. Stanisława Maczka w Żaganiu. W uroczystości uczestniczyli premier Beata Szydło, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, ambasador USA w Polsce Paul Jones oraz zastępca dowódcy wojsk Stanów Zjednoczonych w Europie gen. Timothy McGuire. Wszystkich gości powitał gen. Jarosław Mika, dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, który przybycie wojsk amerykańskich do Polski uznał za historyczny moment i powód do dumy nie tylko dla witających Amerykanów żołnierzy Czarnej Dywizji, ale także dla mieszkańców Żagania i całego woj. lubuskiego. Beata Szydło podkreśliła, że obecność wojsk amerykańskich w Polsce to kolejny krok przyjętej przez rząd strategii wzmacniania bezpieczeństwa naszego kraju i regionu. – Bezpieczeństwo jest tym podstawowym elementem, podstawowym pragnieniem, które każdy z nas nosi w sercu. Każda polska rodzina musi czuć się bezpiecznie w swojej Ojczyźnie, a obowiązkiem polskiego państwa, polskiego rządu jest to bezpieczeństwo zapewnić. Dzisiaj uczyniliśmy w tym kierunku ogromny krok i tę strategię wzmacniania bezpieczeństwa Polski i naszych obywateli będziemy konsekwentnie realizować – zapewniła premier. Wdzięczność Amerykanom wyraził również min. Macierewicz, który nawiązał do słów śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wypowiedzianych w 2008 r. w Tbilisi o możliwym niebezpieczeństwie grożącym państwom wschodniej Europy – nie tylko Ukrainie, ale także państwom bałtyckim i Polsce. – To dlatego jesteście tak daleko od Fort Carson, tutaj, w Żaganiu, żeby bronić wolności i niepodległości, żeby bronić pokoju w całej Europie i na świecie, i za to jesteśmy wam wdzięczni – powiedział minister obrony narodowej.

Głos zabrali także sami Amerykanie. Gen. McGuire podziękował za przyjazne przywitanie amerykańskich żołnierzy, a jednocześnie zwrócił uwagę na łączące Polskę i Stany Zjednoczone przymierze i historię. – Ci żołnierze są następnym dowodem zobowiązania do obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego i naszych polskich sojuszników. Nasza wspólna historia, wartości i poświęcenie są dowodem naszej trwałej przyjaźni. Wojskowe przymierze między Polską i Stanami Zjednoczonymi ma już 238 lat i nigdy nie było silniejsze – zapewnił generał. Z kolei ambasador Jones dodał, że polskie i amerykańskie wojska zdążyły się dobrze poznać, a teraz będą miały okazję poznać się jeszcze lepiej i współpracować jeszcze bliżej. Żagań, obok Bolesławca, Drawska Pomorskiego, Skwierzyny i Świętoszowa, będzie jednym z pięciu głównych miejsc stacjonowania pododdziałów amerykańskiej brygady w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-01-18 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria Wrocławska ostrzega przed fałszywymi e-mailami. Oszuści podszywają się pod abp. Józefa Kupnego

2026-02-09 15:01

Adobe Stock

Kuria Metropolitalna Wrocławska wydała pilne ostrzeżenie dotyczące prób oszustwa internetowego. W ostatnich dniach do Kurii napływają zgłoszenia od księży, którzy otrzymali wiadomości e-mail rzekomo wysłane przez abpa Józefa Kupnego, zawierające prośby o wpłaty na rzecz pomocy Ukrainie.

Jak informuje Kuria, są to fałszywe wiadomości, a ich autorzy podszywają się pod arcybiskupa. Podkreślono jednoznacznie, że abp Józef Kupny nie jest autorem tych e-maili i nie kontaktuje się z księżmi drogą mailową w takich sprawach.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł najstarszy biskup na Białorusi. Jako dziecko ojciec woził go 50 km do kościoła rowerem

2026-02-09 08:41

[ TEMATY ]

Białoruś

biskup pomocniczy

zmarł

bp Kazimierz Wielikosielec

diecezja pińska

Fot. Berarussian Catholic Church/Wikipedia

bp Kazimierz Wielikosielec OP

bp Kazimierz Wielikosielec OP

Kuria diecezji pińskiej poinformowała, że w niedzielę 8 lutego, w 81. roku życia, w 42. roku kapłaństwa i 27. roku posługi biskupiej zmarł biskup Kazimierz Wielikosielec, dominikanin, emerytowany biskup pomocniczy diecezji pińskiej.

Kazimierz Wielkosielec urodził się 5 maja 1945 r. we wsi Starowola w powiecie prużańskim. Jako dziecko ojciec woził go rowerem do Kobrynia (ponad 50 km), ponieważ najbliższy kościół w Szereszowie był zamknięty. W tych okolicznościach rozwinęła się jego wiara, która pomogła mu wytrwać podczas służby wojskowej i ciężkiej pracy na budowach w Wilnie. Tam właśnie poznał ojców dominikanów, z którymi później związał swoje życie kapłańskie.
CZYTAJ DALEJ

EDK 2026 - Dobiega końca rekrutacja dla liderów rejonu

2026-02-09 17:27

mat. pras

To już ostatni moment, aby włączyć się w przygotowania do stworzenia trasy na Ekstremalną Drogę Krzyżową 2026. Do 10 lutego trwa rekrutacja na liderów rejonu

W ubiegłym roku na trasy EDK wyruszyło ponad 150 tys. osób.- Nie dziwi nas takie zainteresowanie ekstremalną formą drogi krzyżowej. Przejście ponad 40 km w nocy i w ciszy jest wyzwanie. Warto jednak pamiętać, że EDK to inicjatywa, która prowadzi do spotkania z Bogiem, a w tym roku zapraszamy do “Podróży w głąb siebie”– zaznacza ks. Łukasz Romańczuk, dyrektor ds. mediów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję