Reklama

Niedziela Sandomierska

Radosny śpiew najmłodszych

Niedziela sandomierska 5/2017, str. 6

[ TEMATY ]

kolędowanie

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Już po raz czwarty dyrekcje sandomierskich placówek: Przedszkola nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 2 oraz parafia św. Józefa w Sandomierzu organizują wspólne kolędowanie najmłodszych mieszkańców miasta. 20 stycznia w kościele św. Józefa na Dziecięcym Przeglądzie Polskich Kolęd i Pastorałek zgromadziło się ok. 180 młodych artystów z siedmiu przedszkoli w mieście oraz 4 szkół podstawowych. – Impreza integruje środowisko szkół podstawowych oraz przedszkoli i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodziców oraz dziadków małych artystów. W przeglądzie uczestniczą dzieci od 5 do 7 lat. Przygotowanie tego wydarzenia wymaga zaangażowania nie tylko ze strony szkół, przedszkoli i parafii, ale przede wszystkim samych dzieci i ich rodzin. Aby mali kolędnicy prezentowali się na scenie odpowiednio do wykonywanych przez siebie kolęd i pastorałek, rodzice i dziadkowie przygotowują dla nich wspaniałe stroje i rekwizyty. Mali artyści w kostiumach pastuszków, aniołków z prawdziwym zaangażowaniem wykonują przygotowany repertuar. Dawne kolędy i współczesne pastorałki nabierają w ich interpretacji szczególnej mocy i dostarczają niezapomnianych wrażeń. Wspólne kolędowanie kilku pokoleń jest także doskonałą formą kultywowania tradycji bożonarodzeniowych, upowszechnia znajomość polskich kolęd i pastorałek wśród najmłodszych, jednocześnie kształtuje u dzieci umiejętności sceniczne i rozwija talenty muzyczne – mówi współorganizator przeglądu Elżbieta Sobolewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.

Świątynię szczelnie wypełnili rodzice wykonawców i mieszkańcy miasta. Licznie obecni byli dziadkowie i babcie maluchów, jako że przegląd organizowany jest w przeddzień ich święta. Przybyli także przedstawiciele władz miejskich i edukacyjnych. Wszystkich zebranych powitał gospodarz miejsca, ks. Jerzy Dąbek. Organizatorzy zadbali o to, aby wykonywane utwory nie powtarzały się. Uczestnicząca w śpiewaniu Amelka Tarkowska z Przedszkola nr 3 mówiła: – Bardzo lubię śpiewać kolędy. W tym roku drugi raz występowałem z moją grupą „Słoneczka”. Śpiewaliśmy kolędę „Z narodzenia Pana”. Przygotowywała nas pani Ania i włożyła w to wiele serca. Kolędy to radosne piosenki o narodzeniu Pana Jezusa, więc je chętnie śpiewam. Bardzo mi się podobał przegląd: zobaczyłam dużo dzieci, które podobnie jak ja, radośnie śpiewają – mówi z zapałem sześcioletnia uczestniczka. – Cieszymy się, że uczestniczyliśmy w przeglądzie, bo wspólne kolędowanie bardzo jednoczy wszystkich. Byliśmy zadziwieni taką ilością uczestników, którzy w pięknych strojach z wielkim zaangażowaniem prezentowali przygotowane przez siebie utwory. Dzieci z naszej szkoły z klasy I wspólnie wybrały ulubioną pastorałkę i bardzo były podekscytowane, że mogą ją zaprezentować tak szerokiej publiczności – zaznacza Elżbieta Trębacz, nauczyciel katecheta ze Szkoły Podstawowej nr 4.

Dla wszystkich uczestników przewidziane były nagrody i dyplomy. Dziecięcy Przegląd Kolęd i Pastorałek objęty został honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta Sandomierza oraz Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ubiblijnione kolędowanie

[ TEMATY ]

kolędowanie

Czerwieńsk

Ubibilijnieni.pl

Vox Cordis

Maciej Krawcewicz

Już po raz drugi Katolickie Stowarzyszenie uBIBLIJNIEni.pl zorganizowało w Czerwieńsku Ubiblijnione Kolędowanie. W kościele pw. św. Wojciecha 13 stycznia wystąpił zespół Vox Cordis z parafii Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.

- Nasze stowarzyszenie na różne sposoby stara się promować Słowo Boże, Słowo, które stało się Ciałem i zamieszkało między nami – powiedział ks. Łukasz Łaszkiewicz. – Wiele ze zgromadzonych tu osób korzysta, uczestniczy, współtworzy różne formy ubiblijniania, poprzez rekolekcje biblijne, poprzez czytanie Słowa Bożego chorym w szpitalach i hospicjach, poprzez konkursy biblijne dla dzieci i młodzieży, ministrantów i lektorów, a także poprzez stałą formację biblijną, jak choćby w kręgu w tej parafii, czy po prostu przez codzienne czytanie Pisma Świętego. Bardzo się cieszę, że spotkaliśmy się na wspólnym kolędowaniu w tym radosnym czasie.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Wieczór z książką i pączkiem

2026-02-12 22:18

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W tłusty czwartek wieczorem, w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, miało miejsce spotkanie z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, poświęcone jego najnowszej powieści pt. „Baranki Boże”. Wydarzenie zgromadziło liczne grono miłośników literatury i historii, wypełniając po brzegi seminaryjną aulę.

Spotkanie w interesujący i swobodny sposób poprowadziła pani Joanna Sarwa, dziennikarka z Radia Leliwa. Rozmowa z autorem dotyczyła kulis powstawania książki, inspiracji oraz historycznych wątków związanych z dziejami Sandomierza. Biskup Nitkiewicz z pasją opowiadał o pracy nad powieścią i o tym, jak przeszłość miasta przenika się w niej ze współczesnością.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję