Okres Bożego Narodzenia nacechowany jest uwielbieniem za Wcielenie Syna Bożego. W naszej polskiej tradycji czynimy to w szczególny sposób poprzez śpiew lirycznych, pełnych głębokiej teologicznej treści kolęd, wiekowych pastorałek czy także licznych pieśni świątecznych nawiązujących do betlejemskiego cudu „cichej, świętej nocy”, kiedy to Słowo stało się Ciałem. Niemal we wszystkich parafiach organizowane są jasełka bożonarodzeniowe oraz koncerty kolędowe czy przeglądy pieśni bożonarodzeniowych. Niezwykłego jednak znaczenia nabrał koncert „Betlejem w Szczecinie”, który odbył się w piątek 13 stycznia w Hali Widowiskowo-Sportowej Azoty Arena w Szczecinie.
Szczeciński koncert był jednym z dwunastu przystanków, które miały miejsce w dużych polskich miastach i w największych halach koncertowych. Hala Azoty wypełniła się w całości delegacjami ze wszystkich zakątków archidiecezji. Przybyli zarówno młodzi, jak i starsi, księża i siostry zakonne, członkowie licznych grup ewangelizujących śpiewem i parafianie, dla których muzyka i perfekcyjny wokal jest częścią modlitwy. Podczas całej trasy koncertowej Betlejem w Polsce 2016/2017 stworzona została wielka wspólnota wiary i klimatu międzyludzkiej bliskości. Zbudowała go muzyka na najwyższym światowym poziomie i wspólne śpiewanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podczas blisko 2-godzinnego koncertu zaśpiewano ponad 30 kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, które zabrzmiały w nowych i oryginalnych aranżacjach. Wykonawcami byli znani polscy wokaliści chrześcijańscy: TGD, Natalia Niemen, Marika, Kuba Badach, Piotr Cugowski oraz Mate.O. Dzięki telebimom ponad 4-tysięczna rzesza uczestników koncertu bardzo spontanicznie włączała się w śpiew także kolejnych mało znanych powszechnie zwrotek kolęd. Po pierwszej części koncertu wszystkim zgromadzonym słowo pozdrowienia i refleksji nad tajemnicą Bożego Narodzenia przekazał bp prof. Henryk Wejman. Medytacja ta została przyjęta w wielkim skupieniu i pobudziła do przemyśleń nad wymową przyjścia na świat Syna Bożego. Wzruszającym dopełnieniem tej chwili była modlitwa poświęcenia opłatków i moment wzajemnego podzielenia się nim z tymi, którzy przybyli na koncert.
Ks. Darek Siek SDB, który przybył z dużą grupą swych wiernych z Bań, mówi: „Wytworzyła się niepowtarzalna atmosfera jedności i bliskości serc poparta wzajemną otwartością i chęcią dzielenia się nawzajem życzliwością i dobrocią”.
Dalsza część koncertu to już nade wszystko wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, które jeszcze bardziej scaliło uczestników w jedną rodzinę. Ukoronowaniem tych podniosłych duchowych przeżyć była modlitwa uwielbienia, którą animował prowadzący koncert Marek Zając. Warto również dodać, że cały dochód z koncertu został przekazany na dożywianie osób potrzebujących pomocy w ramach akcji „Głodnych nakarmić”.
Kolędowe widowisko choć przepiękne w wizualnej formie było nade wszystko jedną wielką modlitwą dziękczynienia. Ukazało bogactwo kolęd z różnych stron świata oraz siłę ducha tych, którzy w betlejemskiej tajemnicy odczytali prawdziwy sens wiary.