Dlaczego tak cenimy nabożeństwa Drogi Krzyżowej? – Z tym pytaniem zwracam się do ks. Jana Oleszki SAC, rektora na Karczówce. – Jest to realna propozycja wejścia w określoną atmosferę Męki Chrystusa, bardzo osobiste poszukiwanie sensu tego, co się wtedy stało i jak to się ma do mojego ludzkiego doświadczenia, jak wygląda to indywidulane połączenie losu człowieka z losem Boga – uważa Ksiądz Rektor. W tym roku na Karczówce planowana jest wstępnie nowa trasa Drogi Krzyżowej (niezależnie od tej wzdłuż stacji historycznych), która przypominałaby społeczność związaną z Karczówką i jej dzieje, czyli prowadziłaby z kopalni na Dalni.
Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości z Nowej Słupi na Święty Krzyż – już w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Nocna Droga Krzyżowa z Kielc na Święty Krzyż, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, pielgrzymka i Droga Krzyżowa po Kalwarii Świętokrzyskiej Rycerstwa Niepokalanej, najstarsza Droga Krzyżowa kielczan wzdłuż kapliczek na Karczówkę – inicjatywa Kościoła Domowego czy coraz popularniejsza Nocna Doga Krzyżowa ze Skalbmierza do wybranego sanktuarium, wielkopiątkowa Doga Krzyżowa w sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie – to jedne z ciekawszych inicjatyw nabożeństw pasyjnych w okresie tegorocznego Wielkiego Postu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej zorganizował po raz trzeci Nocną Drogę Krzyżową, pod hasłem „To nie na moje ręce – silniejszego trzeba”. Do przejścia było 37 km. To modlitewne wydarzenie rozpoczęło się w piątek 17 marca o godz. 20 Mszą św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kieleckiej bp. Jana Piotrowskiego, w kościele NMP Matki Kościoła (Kielce-Dąbrowa). Przemarsz trasą na Święty Krzyż, w większości czerwonym szlakiem turystycznym, trwał całą noc. Choć może nie jest to propozycja dla wszystkich (trasa jest trudna), to jednak ma bardzo wielu i coraz więcej zwolenników.
Wyjątkowej tradycji wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej dopracował się Miechów, zwany „polską Jerozolimą”, z najstarszą repliką Grobu Chrystusa w Europie. Zgodnie z miechowską tradycją, nabożeństwo wielkopiątkowe nawiązuje do oryginalnego, zachowanego od stuleci rytu liturgicznego bożogrobców miechowskich – stróżów miechowskiej świątyni od XII wieku. Przed Biskupem z Najświętszym Sakramentem osiem ubranych biało dziewcząt poniesie na poduszkach atrybuty Męki Pańskiej – gwoździe, młotek, włócznię, drabinę, ciernie. W procesji pójdą rycerze Grobu Bożego w charakterystycznych strojach, kanonicy miechowscy, rajcy miejscy, parafianie i licznie przybywający w tym dniu do Miechowa pielgrzymi. Procesji towarzyszy śpiewany dialog pomiędzy chórem a asystą Najświętszego Sakramentu. Niesione procesjonalnie mary Pana Jezusa zostaną włożone do grobu w kaplicy Grobu Bożego w bazylice.
Reklama
Rycerstwo Niepokalanej Diecezji Kieleckiej Rekolekcjami Maryjnymi poprzedziło tegoroczną Drogę Krzyżową czcicieli Maryi. Odbyły się one w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach (10-12 marca). Jubileuszowa XX Pielgrzymka Pokutna do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy, połączona z Drogą Krzyżową zbudowaną na kościelnym wzgórzu, odbyła się 18 marca. W tym samym dniu już po raz 15. miała miejsce Droga Krzyżowa na Zalasnej Górze k. Mójczy, na trasie: Bukówka – Mójcza – Zalasna Góra, z inicjatywy Klubu Turystów Pieszych „Przygoda” przy Oddziale Świętokrzyskim PTTK w Kielcach.
Stałe nabożeństwo miejskiej Drogi Krzyżowej w piątek przed Niedzielą Palmową od lat organizuje Ruch Światło-Życie. Rokrocznie uczestniczy w nim od 3 do 7 tys. kielczan, w szczytowym okresie było to nawet 11 tys. wiernych. Pierwsza wzmianka o tej miejskiej Drodze Krzyżowej pochodzi z 1645 r. Fundacja Kalwarii jest zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy fundacja Drogi Krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu bernardynów. Jeszcze w XIX wieku mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia zarazy.
Reklama
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odnajdziemy, i to w różnych godzinach i formułach – w każdej parafii. – U nas sprawdza się m.in. Droga Krzyżowa, umownie nazwana „Dla niespieszących się” – wyjaśnia ks. kan. Marek Podyma, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. – O godz. 19 pilne zajęcia już są pokończone, ludzie mają czas dla siebie. Wygaszone światło, czasami zapalone świece, aranżacje muzyczno-tekstowe, poezja – tego typu atmosfera, pozwalająca bardzo osobiście wejść w Mękę Jezusa, okazują się bardzo potrzebne. Kościół jest pełen – wyjaśnia buski Dziekan i Proboszcz. Inna propozycja to Droga Krzyżowa w Wielki Piątek z kaplicy św. Anny do kościoła św. Brata Alberta, z zaangażowaniem wielu kuracjuszy i wielu stanów. Miejską Drogę Krzyżową organizuje także w Busku parafia Niepokalanego Poczęcia NMP. – Droga Krzyżowa to bezpośrednie odniesienie do Golgoty, do tego, co Jezus tam przeżył. W Wielkim Poście częściej niż kiedykolwiek próbujemy utożsamiać się z krzyżem, podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej nie jesteśmy tylko widzami, postępujemy za krzyżem, przyjmujemy określoną postawę, ofiarujemy swoje wyrzeczenie, czas. Człowiek jest istotą duchową i, jak myślę, bardzo takiego zespolenia z krzyżem potrzebuje – uważa ks. Podyma.
Coraz popularniejsza staje się Nocna Droga Krzyżowa organizowana przez parafię Skalbmierz do wybranych sanktuariów. W tym roku celem jest sanktuarium Grobu Bożego w Miechowe. Wydarzenie odbędzie się z piątku na sobotę z 7/8 kwietnia. – Na rozpoczęcie zostanie odprawiona Msza św. o godz. 18 w kolegiacie w Skalbmierzu. Udamy się do Miechowa, zatrzymując się po drodze w Rosiejowie, Racławicach i Woli Bukowskiej. Naszą całonocną modlitwę zamierzamy zakończyć w miechowskiej bazylice śpiewem Godzinek o Grobie Bożym – mówi ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu – główny organizator Nocnej Drogi Krzyżowej.
Zaangażowaniem wiernych w Kielcach cieszy się Miejska Droga Krzyżowa z kościoła św. Wojciecha do bazyliki, z udziałem duszpasterstwa akademickiego, wspólnot i stowarzyszeń katolickich, samorządowców, sportowców, artystów. Jest ona od lat organizowana w Wielki Wtorek, a prowadzą ją zawsze biskupi kieleccy.
Warto jeszcze wspomnieć Ekumeniczną Drogę Krzyżową na cmentarzu na Cedzynie, która jest organizowana (z przerwami) od 2008 r. przy współpracy władz miasta Kielce. Nad całością czuwa parafia bł. Wincentego Kadłubka w Domaszowicach. Angażuje się Diecezjalna Rada Ekumeniczna i Kościoły innych wyznań.
Gdy dodamy do tego parafialne Drogi Krzyżowe, w różnych godzinach i dla różnych grup społecznych, jest to naprawdę bogata propozycja dla chętnych do wyruszenia za krzyżem Chrystusa, tutaj i teraz.