Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 15/2017, str. 9

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Profesja wieczysta

Paulińscy klerycy złożyli śluby

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca br. 7 kleryków paulińskiego Wyższego Seminarium Duchownego na Skałce w Krakowie złożyło na Jasnej Górze wieczyste śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Są to: br. Ignacy Nimpa (Kamerun), br. Adam Kacała (Polska), br. Martin Gajarský (Słowacja), br. Tomasz Mordziałek (Polska), br. Paweł Sidun (Polska), br. Brunon Makar (Ukraina), br. Paweł Ayi Ayi (Kamerun). – Jest to dla nich dzień wyjątkowy, bo to początek życia aż do śmierci w Zakonie Paulinów, a więc odważna, męska decyzja – wyjaśniał o. Grzegorz Prus, rektor paulińskiego Seminarium w Krakowie. O. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, podkreślił: – To wyjątkowy czas w życiu młodego człowieka, bo we współczesnym świecie widzimy ogromny kryzys w podejmowaniu stałych decyzji.

Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył o. Arnold Chrapkowski. Obecni byli ojcowie i bracia paulini, wśród nich o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry i o. Michał Lukoszek – wikariusz generalny Zakonu Paulinów, a także paulini z placówek zagranicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Siostry Klauzurowe

Zza klauzury na Jasną Górę

W dniach 28-31 marca br. na Jasnej Górze odbyło się 9. Zebranie Plenarne Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych. Gościem spotkania był kard. João Braz de Aviz, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. – Jasną Górę znam od dawna i wiem, jak bardzo lud polski kocha Matkę Bożą, a jednak pierwszy raz tutaj przybywam. Jestem bardzo szczęśliwy, tym bardziej że to nie ja zaplanowałem tę wizytę, ale siostry kontemplacyjne, dzięki nim przyjechałem do Maryi – podkreślił kard. Braz de Aviz w rozmowie dla Radia Jasna Góra. – Prosiłem Matkę Bożą, abym mógł pobłogosławić wszystkie siostry kontemplacyjne w Polsce, także kontemplacyjnych mężczyzn z zakonów męskich, bo tutaj mieszkam, u ojców paulinów...

Reklama

Kard. Braz de Aviz zwrócił uwagę, że po 66 latach mamy nowy dokument, napisany przez Ojca Świętego Franciszka, dla sióstr kontemplacyjnych pt. „Szukajcie oblicza Bożego”.

30 marca Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce. Na zebraniu plenarnym obecna była m. Weronika Sowulewska, kamedułka, przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych.

Obrońcy Życia

Na Jasnej Górze 18 marca br. odbyła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy w koncelebrze z bp. Janem Szkodoniem z Krakowa, który należy do Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny i co roku modli się z pielgrzymami. – To, co się dzisiaj dzieje, co promuje ideologia gender, to wszystko jest wielkim grzechem przeciwko stworzeniu nas przez Boga – zauważył w homilii abp Nowak. – Człowiek siebie uważa za stwórcę i na różne sposoby to objawia. (...) Odrzuca Boga, lekceważy rodzinę, stosuje aborcję do potęgi – miliony ludzi giną. (...) Obrońcy życia powinni iść do końca w obronie życia każdego człowieka od pierwszej chwili jego istnienia aż do śmierci, nie godzić się na żadne, ale to żadne warunki – podkreślił. List do uczestników pielgrzymki przesłał bp Jan Wątroba – przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Podczas pielgrzymki referaty przedstawili m.in.: dr Paweł Wosicki, dr inż. Antoni Zięba, ks. Tomasz Kancelarczyk, Maria Hildingsson, Jakub Bałtroszewicz.

Wizyta ambasadora

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott przybył z wizytą na Jasną Górę 14 marca br. Do Częstochowy został zaproszony przez posła Konrada Głębockiego – przewodniczącego Polsko-Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej w Sejmie RP. W programie pobytu były m.in. spotkanie z przedsiębiorcami, wybranymi burmistrzami i wójtami z regionu częstochowskiego oraz zwiedzanie miasta i Jasnej Góry.

* * *

Wystawa prac konkursowych

Zapraszamy na wystawę prac, które zostały zgłoszone do konkursu „Mój dar dla Matki Bożej”, zorganizowanego przez Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Kurię Metropolitalną w Częstochowie. Wystawę można oglądać od 10 kwietnia do 31 maja 2017 r. w auli Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-04-05 09:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

8. Rolkowa Pielgrzymka na Jasną Górę - Trwają zapisy

2024-05-21 12:09

mat.pras

Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska wyruszy z Wrocławia już po raz ósmy. Rozpocznie się 6 lipca w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Prusa, aby po czterech dniach dotrzeć na Jasną Górę.

Tematem tegorocznej pielgrzymki będzie: „Uczestnicę we wspólnocie Kościoła”, który nawiązuje do trwającego roku duszpasterskiego. W poszczególne dni  zostaną wygłoszone następujące konferencje związane z uczestnictwem w Kościele: w sakramentach; w dialogu; w służbie; w ewangelizacji. Trwają zapisy na pielgrzymkę, a jak czytamy w zaproszeniu: - eśli posiadasz podstawowe umiejętności jazdy na rolkach, potrafisz hamować i masz kondycję a także pragnienie wyruszenia we wspólnocie z Wrocławia na Jasną Górę to dołącz do nas! - zaznaczają organizatorzy. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję