Reklama

Niedziela Częstochowska

Szkoła na miarę XXI wieku

Częstochowski Zespół Szkół Ekonomicznych to szkoła o wyjątkowym klimacie, wymykająca się szablonom i zdecydowanie wyróżniająca się na mapie szkół ponadgimnazjalnych. To szkoła menedżerów i przedsiębiorców

Niedziela częstochowska 18/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum ZSE

Uczennice „Ekonomika” na szkoleniu lotniczym na Węgrzech

Uczennice „Ekonomika” na szkoleniu lotniczym na Węgrzech

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczniowie, którzy wybierają tę szkołę przy ul. św. Augustyna w Częstochowie, są w niej przygotowywani do aktywnego życia we współczesnym świecie, m.in. przez kształtowanie przedsiębiorczości, poczucia odpowiedzialności za własne życie i swoją przyszłość. „Ekonomik” to szkoła, w której szczególną rolę przykłada się też do rozwijania wrażliwości artystycznej uczniów. Wychodzi ona naprzeciw potrzebom współczesnej edukacji, która ma zapewnić uczniom przygotowanie do życia zawodowego, bo jak twierdzi dyrektor szkoły Maciej Trzmiel: – Zadaniem szkoły jest uczyć, wychowywać, ale nade wszystko zapewnić absolwentom pracę w przyszłości.

Aby zrealizować ten cel, szkoła zawarła umowę z TRW, a absolwenci, którzy pozytywnie przeszli rekrutację, dziś pracują w Centrum Obsługi Finansowej ZF TRW Częstochowa. Oferta edukacyjna szkoły dostosowana jest do zmieniających się preferencji zawodowych młodzieży. Są to: technik ekonomista, technik handlowiec, technik spedytor, technik obsługi turystycznej (pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Turystyki, Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W roku szkolnym 2016/17 została dla „turystów” uruchomiona druga innowacja pedagogiczna, czyli obsługa transportu lotniczego. – Są to zajęcia przygotowujące do pracy stewardesy i stewardów oraz pracowników naziemnych lotów – precyzuje Pan Dyrektor. ZSE zawarł umowę z liniami Wizz Air, tzw. tanim przewoźnikiem z Węgier, który z uwagi na ceny biletów zdobywa coraz większy udział w rynku lotniczym. Dzięki temu przyszli adepci obsługi lotów mogli odbyć praktyki w Budapeszcie, w centrum symulacji lotów. – „Ekonomik” jako pierwsza i jedyna szkoła w Europie miał taką możliwość i został zaproszony na ponowne ćwiczenia, tym razem już na pięciu symulatorach w przyszłym roku – dopowiada Maciej Trzmiel.

Podjęte inicjatywy

„Ekonomik” to miejsce, w którym zawsze dużo się działo, gdzie podejmowano się realizacji wielu inicjatyw, m.in. to tu zorganizowano „Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK”. – Bierzemy udział w akcjach poboru krwi, Światowym Dniu Turystyki, Marszu Różowej Wstążki, akcji „Tak dla Transplantologii” i wielu innych. Uwrażliwieniu na sprawy drugiego człowieka służą spotkania edukacyjne w miejskim hospicjum, kiedy to młodzież zapoznaje się z bardzo trudnymi zagadnieniami związanymi z opieką paliatywną – mówi Maciej Trzmiel. Szkoła utrzymuje również kontakty ze szkołami za granicą i prowadzi wymianę uczniów między tymi szkołami, co sprzyja integracji europejskiej, a także stwarza możliwość odbycia praktyk zagranicznych, m.in. we Francji, Włoszech i w Hiszpanii.

Innowacyjnym pomysłem propagowania zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku było wprowadzenie minigolfa do bogatej oferty szkoły. Jest to przyjemna, relaksująca i integrująca dyscyplina; wymaga precyzji, koordynacji oraz cierpliwości. Jest pierwszym etapem w karierze każdego zawodowego golfisty. Niewątpliwie „Ekonomik” jest jedną z pierwszych szkół w Polsce, która zamierza popularyzować i upowszechniać tę dyscyplinę sportu.

Reklama

W 2016 r., we współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau, zainaugurowano projekt pt. „Ocalmy od zapomnienia”, w ramach którego uczniowie zapoznali się z historią II wojny światowej, funkcjonowania obozów koncentracyjnych, zagłady na ziemiach polskich oraz innych krajów okupowanych przez III Rzeszę. Podczas uroczystości przywołano osobiste wspomnienia byłego więźnia KL Auschwitz-Birkenau Michała Preislera – nr obozowy 22213. Materiał został nagrany 16 lat temu właśnie przez obecnego dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych Macieja Trzmiela, podczas pobytu jego wuja w Częstochowie. W 2017 r., kontynuując spotkania z żywą historią, przybliżono młodzieży los więźniów KL Stutthof na Pomorzu. Takie nietypowe lekcje historii mają uświadomić młodym ludziom bardzo trudne karty naszej historii, aby pamięć o nich nigdy nie została zapomniana.

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w spotkaniach z uczniami z niemieckiej szkoły z Ludwigshafen, BBS Wirtschaft I, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Celem spotkań w Krzyżowej jest wzbudzanie ciekawości i chęci poznania innych, poszukiwanie podobieństw i dążenie do zrozumienia różnic, a także uczenie otwartości i umiejętności komunikacji.

W ZSE działa otwarte jako pierwsze w Częstochowie Szkolne Centrum Kultury, w którym młodzież rozwija własne zainteresowania w różnych formach kultury, takich jak: teatr, taniec, dziennikarstwo radiowe czy telewizyjne. W 2004 r. zainicjowano projekt „Kontrolowane Gadu-Gadu”, który zakładał cykliczne spotkania młodzieży ze znanymi ludźmi estrady, mediów, sportu. Wśród 38 gości byli m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, o. Leon Knabit czy Anna Dymna. Tradycją spotkań było odciskanie dłoni gości w gipsie, z których to powstała szkolna „Aleja Gwiazd”, prezentowana na ścianach korytarza szkolnego. Wszyscy uczestnicy spotkań pozostawiali po sobie także różne pamiątki, które zlicytowano podczas uroczystości jubileuszowych 60-lecia ZSE, a dochód z nich przeznaczono na cele charytatywne.

Inne osiągnięcia

Reklama

Zespół Szkół Ekonomicznych był organizatorem szkolnego widowiska poświęconego wspomnieniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Podczas uroczystości, której honorowym gościem był kard. Stanisław Dziwisz, wystawiony został „Tryptyk rzymski” w interpretacji młodzieży, a testament Ojca Świętego odczytał Krzysztof Kolberger. To tu zorganizowano trzy Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży Turystycznej, w których uczestniczyli przedstawiciele 20 miast w Polsce.

W marcu 2014 r. udało się pobić rekord Guinnessa w domino ułożonym z 4988 książek, a także zorganizować akcję, której celem było propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży. Zaproszenie do udziału w tej akcji przyjęło wiele osób związanych ze światem kultury Częstochowy, i to właśnie oni odczytali fragmenty swoich ulubionych książek z dzieciństwa. W ZSE wprowadzono dla zainteresowanych uczniów zajęcia z kultury i języka chińskiego prowadzone przez rodowitą Chinkę. Od wielu lat szkoła współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Tygodnikiem Katolickim „Niedziela”, lokalnymi mediami (TV Orion, Radio Katowice), a także ze Stowarzyszeniem Przyjaciół „Gaude Mater”.

Te kilkadziesiąt lat zaowocowało tysiącami absolwentów dobrze przygotowanych zarówno do kontynuowania nauki, jak i do pracy, a także wieloma osiągnięciami uczniów i nauczycieli w różnych konkursach. Są to m.in.: „Międzynarodowa Olimpiada Przedsiębiorczości”, konkurs „Z Biznesem na Ty”, „Konkurs z zasad rachunkowości”, „Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Podatkach”, „Matematyka w praktyce”, „Olimpiada Przedsiębiorczości”, „Śląski Konkurs Wiedzy o Podatkach”, olimpiada tematyczna „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, „Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej”.

Nie udałoby się to, gdyby – jak podkreśla dyrektor szkoły – nie współpraca z otwartymi i życzliwymi ludźmi: uczniami, nauczycielami, ale i tymi, którzy od lat wspierają szkołę.

2017-04-26 14:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólna praca i świętowanie

Jeszcze 6 lat temu szkole w Mileszkach groziła likwidacja. By utrzymać placówkę, zawiązało się Towarzystwo Oświatowe „Mileszki”, które prowadzi szkołę publiczną do dziś. W minioną sobotę szkoła podstawowa, zwana dziś Publiczną Szkołą Podstawową „Mileszki”, obchodziła jubileusz 60-lecia. Świętowanie rozpoczęła polowa Msza św. przy remizie OSP, której przewodniczył bp Adam Lepa. W homilii podkreślił, jak ważna w społeczności jest współpraca i wspólne działanie. W Mileszkach, gdy planowano zlikwidować szkołę, w jej obronie stanęli mieszkańcy i dzięki nim to miejsce kształcenia przetrwało. Dziś szkoła współpracuje z lokalną społecznością i parafią. Po Eucharystii wszyscy uczestnicy uroczystości – przedstawiciele władz, zaproszeni goście, kapłani i mieszkańcy, przeszli do odnowionego budynku szkoły. Tam na placu przygotowano scenę, na której zaprezentowali się uczniowie – były występy baletowe i opowiedziana przez nich historia tego miejsca. Po części artystycznej bp Adam Lepa poświęcił wybudowany w ramach Funduszu Obywatelskiego 2015 r. kompleks sportowy – dwa boiska i bieżnię. Za wsparciem budowy obiektu zebrano ponad 5 tys. głosów. W budynku szkoły można było oglądać wystawę pamiątek i przyborów szkolnych – używanych przez uczniów na przestrzeni sześciu dekad. Jednym z gości jubileuszu, którego obecność wzbudziła ogromną radość wśród dzieci, ich rodziców i dziadków, był Jan Tomaszewski, legendarny bramkarz reprezentacji Polski.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Wrocławska w liczbach

2024-12-05 16:34

Adobe Stock

Ukazał się najnowszy rocznik statystyczny Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego "Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia” za rok 2023. Przyglądamy się, jak wyglądają liczby w Archdiecezji Wrocławskiej. 

Nasze zestawienie rozpoczynamy od ilości parafii. W całej Polsce jest ich 10 344, natomiast w archidiecezji wrocławskiej niezmiennie jest ich 296, w tym 261 diecezjalnych i 35 zakonnych. Dla porównania w diecezji pelplińskiej parafii jest 290, diecezji radomskiej 301. W tym zestawieniu największa liczba parafii jest w archidiecezji krakowskiej - 448, a najmniejsza w Ordynariacie Polowym - 72 i diecezji drohiczyńskiej 98.
CZYTAJ DALEJ

„Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem” – akcja Caritas i Policji

„Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem” - to tytuł akcji profilaktycznej, jaką zorganizowały Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.

Miejscem spotkania była Hala Sportowo-Widowiskowa „Immobile Łuczniczka” w Bydgoszczy. Ideą przedsięwzięcia jest aktywizacja dzieci dotkniętych ubóstwem, a także różnego rodzaju dysfunkcjami, zapewnienie im niecodziennej rozrywki. - Zmieniają się pokolenia, więc każdego roku przychodzą nowe dzieci, które powinny usłyszeć z ust policji, Kościoła, że bezpieczeństwo dla nich, przez nas chronione, jest bardzo ważne. Traktujemy dzieci i dorastającą młodzież jako ten skarb, który nie jest jeszcze skażony światem. Są one cudowne, ufne i bardzo łatwo je zmanipulować. Stąd zawsze jesteśmy na straży tego, by jak najwięcej mówić o bezpieczeństwie - dodał dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. prałat Wojciech Przybyła.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję