Święty Piotr był prostym rybakiem powołanym przez Jezusa. Mimo iż był niewykształconym człowiekiem, to jednak posiadał coś, co wyróżniało go spośród innych – znał prawdę o sobie. Św. Łukasz w swojej Ewangelii zanotował, że Piotr widząc cud Jezusa, kiedy to złowili olbrzymią liczbę ryb, uklęknął przed Mesjaszem i powiedział: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny”.
Apostołowie
Reklama
To spotkanie zmieniło całe jego życie. Zostawił wszystko i poszedł za Jezusem, aby „łowić ludzi”. Kochał Jezusa i wiernie mu służył, ale gdy nadeszła chwila próby, trzy razy się wyparł Zbawiciela. Jezus po zmartwychwstaniu wybaczył mu to i ustanowił go swoim następcą. Św. Piotr głosząc Dobrą Nowinę, na zawsze pozostał wierny Jezusowi, aż do męczeńskiej śmierci na zboczu wzgórza Watykańskiego. Pochowany został w pobliżu stadionu Agrypiny Starszej i Nerona. Dzisiaj nad Jego grobem wznosi się bazylika jego imienia. Z kolei św. Paweł był wykształconym Żydem. Początkowo, jako zaprzysięgły faryzeusz prześladował chrześcijan. Jego nienawiść do wyznawców Jezusa zaprowadziła go aż do Damaszku. Jadąc do tego miasta, w widzeniu zobaczył Jezusa i uwierzył w Niego. Przyjął chrzest i stał się jednym z najgorętszych głosicieli Mesjasza. Nazywany jest Apostołem Narodów, ponieważ odbył trzy podróże misyjne, podczas których odwiedził Cypr, Azję Mniejszą, Macedonię, Grecję, Maltę i Hiszpanię. Uwięziony w czasie prześladowań rozpętanych przez Nerona po pożarze Rzymu, został skazany na śmierć i ścięty w miejscu nazwanym Tre Fontane. Jako obywatel rzymski nie został ukrzyżowany, lecz mieczem ścięto mu głowę. Tradycja mówi, że ścięta głowa św. Pawła trzy razy odbiła się od ziemi i w tych miejscach wytrysnęły trzy źródła, które można dziś zobaczyć w miejscu kaźni Apostoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Makoszyńska świątynia
Kościół w Makoszynie został wybudowany tuż przed drugą wojną światową. W 1936 r. przy trasie z Kielc na Opatów zakończono budowę murowanego kościoła dla nowo powstałej parafii. Została ona wydzielona z parafii Bieliny, a erygował ją w 1934 r. bp Augustyn Łosiński. Kościół z białego kamienia został wzniesiony w bardzo szybkim tempie staraniem ks. proboszcza Piotra Barańskiego, według projektu inż. Borowieckiego. Już w 1936 r. poświęcił go bp Franciszek Sonik. Kościół otrzymał wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia w ostatnim czasie została gruntownie odnowiona. W głównym ołtarzu znajduje się krzyż, obok – witraże przedstawiające apostołów: św. Piotra i św. Pawła. W kościele są także m.in. obrazy św. Piotra i św. Pawła oraz figury Matki Bożej i św. Józefa. Wyposażenie jest w większości nowe i pochodzi z fundacji parafian.
Patroni kościoła
Reklama
Jak już wspomniałem, figury patronów kościoła stoją na filarach zachodniej fasady kościoła, w której znajdują się główne drzwi do świątyni. Po prawej stronie widnieje postać św. Pawła, artysta przedstawił go tradycyjnie, jako starszego mężczyznę z brodą, trzymającego miecz – symbol swojej męczeńskiej śmierci. Postać ma głowę skierowaną w dół, jakby Święty przyglądał się osobom wchodzącym do świątyni. Po przeciwnej stronie znajduje się postać św. Piotra, ten zaś ma głowę zwróconą w niebo. W kościele jest więcej wyobrażeń patronów makoszyńskiego kościoła. W prezbiterium po lewej stronie znajduje się witraż wyobrażający św. Piotra. Święty w prawej ręce trzyma klucze i jest okryty szkarłatnym płaszczem, symbolem męczeńskiej śmierci. Pod jego stopami widnieje napis: „Tyś jest opoka, na tej opoce zbuduję Kościół”. Twórca witrażu pod stopami świętego po lewej stronie umieścił także zarys Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Po przeciwnej stronie znajduje się witraż wyobrażający św. Pawła. Św. Paweł stoi z mieczem i książką symbolizującą listy, których napisał trzynaście. Pod jego stopami widnieje drugi miecz oraz napis: „On Mi jest naczyniem wybranym, aby nosił imię moje przed narody”. W kościele znajdują się jeszcze dwa wizerunki patronów. Obrazy wiszą na łuku prowadzącym do prezbiterium.
Uroczyste świętowanie
– Największym świętem w naszej parafii jest oczywiście odpust ku czci naszych patronów. W tym dniu setki osób przychodzi do naszego kościoła, aby modlić się, prosząc i dziękując za otrzymane łaski – mówi ks. proboszcz Roman Fodymski – to jest bardzo duże święto, dla całej naszej wspólnoty, a także mieszkańców całej okolicy – podkreśla. W tym dniu główny celebrans przewodniczący Eucharystii, ubrany jest w ornat z wizerunkami Apostołów Świetych Piotra i Pawła, został on zakupiony z ofiar parafian. W tym dniu ponad dwudziestu kapłanów modli się przy ołtarzu. Mszę św. ubogaca śpiewem miejscowa schola, chór, a także makoszyńska orkiestra. Tradycją jest, że w odpust panie z Koła Gospodyń Wiejskich ubierają się w regionalny strój. Obecni są również niezawodni strażacy. – Staramy się, aby każda ta nasza parafialna uroczystość była wyjątkowa. W tym roku wprowadziliśmy litanię do św. Piotra i Pawła – mówi Ksiądz Proboszcz. – Modlitwa jest najważniejsza – dodaje. W parafii jest osiem róż różańcowych: siedem kobiecych i jedno męskie, a przy ołtarzu służy aż czterdziestu ministrantów. – Nasi parafianie włączają się w liturgię niedzielnych Mszy św. W każdą niedzielę czytają czytania, nasza schola śpiewa pieśni na Mszy św. o godz. 9.00, a chór o godz. 12.00 – mówi Proboszcz.
Nasze kapliczki
– Naszą dumą są kapliczki, nie tylko te stare, ale przede wszystkim te nowe, które powstały w ostatnich latach – opowiada Ksiądz Proboszcz. W ostatnim czasie w poszczególnych miejscowościach z ofiar parafian zostało wybudowanych aż 6 nowych kapliczek – To wotum dziękczynne za zaliczenie naszego Papieża Jana Pawła II do grona świętych – mówi ks. Roman. Już wkrótce kolejna kapliczka zostanie poświęcona – w Lechowie, powstała dzięki ofiarom koła różańcowego. – W tej miejscowości jest wiele krzyży, jednak do tej pory nie było kapliczki – mówi kapłan. Nowa kapliczka została wybudowana koło starego cmentarza cholerycznego. Znajdzie się w niej figura Maryi z Fatimy. – To będzie wotum w 100-letcie objawień Matki Jezusa – podkreśla.