Reklama

Niedziela Częstochowska

Młodość to stan ducha

Upał letniej soboty zachęca do odpoczynku, lecz w otoczeniu kościoła pw. św. Wojciecha, biskupa i męczennika, w Częstochowie trwają gorączkowe przygotowania. Rycerze Kolumba rozpalają grilla, panie z Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przygotowują na auli parafialnej stoły, trwa próba zespołu muzycznego

Niedziela częstochowska 30/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

seniorzy

Ks. Radosław Rychlik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To wszystko w związku z kolejnym spotkaniem Klubu Seniora Częstochowskiego, który od wiosny tego roku działa przy parafii pw. św. Wojciecha. Za chwilę aula parafialna zapełni się uczestnikami Letniej Biesiady Seniora. To jedna z wielu inicjatyw podjętych przez KSCz.

– Kiedy minął czas pracy zawodowej, a dzieci założyły już swoje rodziny, mam więcej czasu dla siebie – mówi p. Zdzisława i bardzo się cieszy, że powstał nasz klub seniora. – Tutaj mogę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy podczas wykładów tematycznych. Świat zmienia się bardzo szybko, dlatego trzeba za nim nadążać – kontynuuje. – To prawda – dodaje p. Wanda. – Lata pracy zawodowej nadszarpnęły nasze zdrowie, dlatego teraz tym bardziej trzeba o siebie dbać. W naszym Klubie co tydzień spotykamy się na spacerach z kijkami, które prowadzi dla nas ks. Jacek Michalewski – diecezjalny asystent Akcji Katolickiej. Ks. Jacek jest dla nas wymagający, z każdym kolejnym spacerem pokonujemy dalsze dystanse. Ostatnio przeszliśmy ponad 11 km! Poza tym wielką wartością dla mnie są wspólne wyjścia na basen – kończy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Inicjatywa powstania KSCz jest odpowiedzią na potrzeby społeczności naszego miasta, która w dużej mierze przekracza 60. rok życia. Najwięcej seniorów Częstochowy mieszka na Tysiącleciu, więc powołanie do życia klubu seniora w tym miejscu jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej. We współpracy z Prezes Fundacji „Czyn Katolicki” Renatą Olczyk oraz Akcją Katolicką udało się pozyskać dofinansowanie na działalność klubu ze środków Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 ASOS. Seniorzy spotykają się na cotygodniowych wykładach z zakresu finansów, prawa konsumenckiego, farmacji i ziołolecznictwa, dietetyki, profilaktyki zdrowotnej, bezpieczeństwa i kultu maryjnego. Obok troski o nieustanny rozwój intelektualny klub umożliwia także dbałość o kondycję fizyczną. Cotygodniowe spacery nordic walking, zajęcia na basenie, wieczorki taneczne i częste wycieczki służą temu znakomicie.

– Uważam, że już dawno powinien powstać taki klub – mówi p. Mieczysław. – Możemy się tu spotkać, miło spędzić czas, wymienić swoje doświadczenia i dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Dla mnie osobiście to bardzo ważne – podsumowuje. – Zgadzam się – dodaje p. Wanda. – Miła atmosfera przyciąga coraz to nowe osoby, na każdym kolejnym spotkaniu pojawiają się nowi seniorzy, zachęceni opiniami tych, którzy spędzają tu sobotnie popołudnia. Przez całe życie trzeba było ciężko pracować – podejmuje refleksję p. Tadeusz. – Teraz przyszedł czas na to, aby zrealizować swoje pasje i marzenia. Bardzo podoba mi się, że w ramach naszego klubu mamy możliwość uczestniczyć w pielgrzymkach do różnych miejsc. Byliśmy już na Świętym Krzyżu, w Wąchocku, Skarżysku-Kamiennej, a ostatnio w Warszawie. Przed nami lipcowy wyjazd do Sandomierza. Na jesień też na pewno gdzieś się wybierzemy – dodaje.

Przez całe dorosłe życie dzisiejsi seniorzy pracowali dla Ojczyzny i służyli pomocą Kościołowi. Teraz nadszedł czas, aby Kościół i Ojczyzna im się odwdzięczyli. Motywacją powołania do życia KSCz przy parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie było pragnienie odwdzięczenia się osobom, które przez lata służyły wszelką pomocą wspólnocie parafialnej. Pozyskane z MPiPS środki należy także rozumieć jako wdzięczność Ojczyzny dla tych, którzy przez lata budowali nasz kraj.

Reklama

– To, że starsze osoby chcą przychodzić, by razem przebywać, pośpiewać, zatańczyć, ale również posłuchać ciekawych prelekcji, np. na temat bezpieczeństwa starszych osób, jest wielką wartością – mówi Janina Kawecka, która dba o sprawną działalność klubu. – Ta radość, która emanuje od dojrzałej młodzieży, dodaje nam wzajemnie energii. Cieszę się, że możemy siebie wzajemnie ubogacać i uwielbiać Pana Boga – kończy.

Właśnie wymiar religijny wyróżnia działalność KSCz. Obok troski o intelekt i ciało nie zapomniano o formacji duchowej seniorów. Mają oni możliwość uczestnictwa w konferencjach mariologicznych, poznają historię oraz tradycję kultu maryjnego w naszej Ojczyźnie, a od jesieni uczestniczyć będą także we wspólnych Mszach św. Powoli zawiązuje się także grupa wolontariuszy opiekująca się osobami, które przeżywają swą jesień życia w samotności i potrzebują pomocy. Przecież nikt lepiej nie zrozumie starszego, schorowanego człowieka jak senior, który sam wiele już w życiu przeżył.

– Na każdym kolejnym naszym spotkaniu widzę nowe osoby – zauważa p. Wanda. – To potwierdza, że nasza częstochowska dojrzała młodzież potrzebuje takich wspólnot, w których można zadbać o swoje zdrowie, rozwijać zainteresowania, a nade wszystko spędzić czas w miłej, kulturalnej atmosferze, która nas wzajemnie ubogaca – podsumowuje.

Drzwi klubu są otwarte dla wszystkich seniorów z naszego miasta. Młodość bowiem to stan ducha i jest to zgodna opinia wszystkich, którzy współtworzą KSCz. Czasu nie zatrzymamy, lecz ten właśnie czas możemy przeżyć ciekawie i aktywnie.

2017-07-19 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Hollerich: dość izolowania starszych, można ich chronić inaczej

[ TEMATY ]

seniorzy

kard. Hollerich

koronawirus

Adobe.Stock

Ludzie starsi cierpią na skutek trwającej już od roku izolacji. Trzeba zapewnić im inne sposoby ochrony i wyprowadzić z izolacji – uważa przewodniczący Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE). Jego zdaniem trzeba na nowo przemyśleć miejsce najstarszych pokoleń w naszych społeczeństwach, trzeba docenić ich wkład i potencjał. Inaczej nie uda się im zapewnić niezbędnej ochrony – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Jean-Claude Hollerich.

Luksemburski arcybiskup przyznaje, że wymaga to zmiany naszego pojęcia piękna, bo dziś jest to ideał niemal kliniczny, piękno młodości. Jednakże również starość ma swoje piękno, piękna jest rzeczywistość, piękny jest człowiek. Oznacza to, że inaczej musimy patrzeć na ludzi starszych, wyzwalając się z utylitaryzmu wyłączenie ekonomicznego, aby dostrzec godność każdego człowieka, bez względu na jego miejsce w procesie gospodarczym.
CZYTAJ DALEJ

15-latek zatrzymany ws. śmierci 13-latki - miał upozorować samobójstwo ofiary

2026-05-06 11:21

Adobe Stock

15-latek miał według śledczych zabić 13-letnią mieszkankę okolic Nowego Tomyśla (woj. wielkopolskie), której ciało znaleziono w lesie w marcu ub. roku. Sprawca miał upozorować samobójstwo ofiary - poinformowały w środę policja i prokuratura.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział w środę PAP, że na początku marca 2025 r. rodzina zgłosiła zaginięcie 13-latki, która wyszła z domu i nie można było się z nią skontaktować. Następnego dnia po zgłoszeniu - w lesie - odnaleziono ciało zaginionej.
CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Wyrok 25 lat więzienia dla ojczyma, 16 lat - dla matki Kamilka

2026-05-06 12:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Sprawa Kamilka

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb Kamilka, 13 maja 2023 r.

Pogrzeb Kamilka, 13 maja 2023 r.

Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał w środę Dawida B. - ojczyma 8-letniego Kamilka - na 25 lat więzienia m.in. za zabójstwo. Matka chłopca za pomoc w zabójstwie i za znęcanie się ma spędzić w więzieniu 16 lat. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces rozpoczął się 30 czerwca 2025 r. Toczył się za zamkniętymi drzwiami. Prokuratura Rejonowa w Gdańsku oskarżyła Dawida B. o zabójstwo 8-letniego pasierba Kamila M. - popełnione w warunkach recydywy, ze szczególnym okrucieństwem, w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. W sądzie mężczyzna usłyszał za to wyrok 25 lat pozbawienia wolności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję