Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ku czci Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie

Centrum Kulturalne w Przemyślu, parafia konkatedralna i Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie już po raz szósty zorganizowały Regionalny Przegląd Chórów pod nazwą „Pieśni Maryjne”. Tegoroczny odbył się w Dniu Papieskim – 8 października – w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2017, str. 7

[ TEMATY ]

przegląd

Adam Łazar

Bp Mariusz Leszczyński i chór z Radymna

Bp Mariusz Leszczyński i chór z Radymna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczną edycję przeglądu poprzedziła Msza św. w konkatedrze, którą celebrował ks. dr Piotr Spyra z Zamościa. – Po raz siedemnasty w naszej ojczyźnie przeżywamy dziś Dzień Papieski. W naszej wspólnocie przeżyjemy go wraz z przeglądem dziesięciu chórów z diecezji przemyskiej, rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej. W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej chórzyści zaśpiewają ku Jej czci – powiedział proboszcz konkatedralnej parafii ks. kan. Andrzej Stopyra. W homilii gość z Zamościa przedstawił myśli św. Jana Pawła II o Różańcu. Zachęcał do nieustannej modlitwy na nim oraz zapisania się do szkoły Maryi. W lubaczowskim sanktuarium śpiewaków powitał i udanych występów życzył dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu Janusz Czarski, a także burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt i gospodarz miejsca ks. kan. Andrzej Stopyra.

Na cześć Matki

Każdy z chórów wyśpiewał trzy pieśni maryjne. Ich prezentacje oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Monika Mielko-Remiszewska z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, dr Kinga Strycharz-Bogacz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i ks. dr Piotr Spyra, dyrektor Zamojskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy występował chór „Sursum Corda” z Radymna, dyrygowany przez młodego księdza Łukasza Kramarza, w sanktuarium pojawił się biskup dr hab. Mariusz Leszczyński. W Dniu Papieskim przypomniał cytat z listu św. Jana Pawła II do artystów: „Śpiew pozwala przeżywać wiarę jako żywiołową radość i miłość, jako radosne oczekiwanie na zbawczą interwencję Boga”. Dodał od siebie: – Mamy głęboką świadomość wartości śpiewu, np. w liturgii. Wszystkim śpiewającym dziękujemy z całego serca. Dziękujemy wszystkim chórom za przybycie do Lubaczowa, by w tym sanktuarium śpiewać pieśni na cześć Matki Bożej Łaskawej. Wszystkim udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Potem udał się do Lisich Jam na peregrynację wielkopiątkowego krzyża św. Jana Pawła II. Przesłuchania trwały nadal.

Reklama

Koncert organowy

W czasie obrad jury ponad półgodzinny koncert na organach w konkatedrze dał Artur Szczerbinin, rodak z Załuża, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Przemyślu, student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. dr hab. Marcina Szelesta. Organista zdobył trzecią nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Organowym w Katowicach. W konkatedrze lubaczowskiej zdobył sympatię słuchaczy, którzy oklaskami na stojąco podziękowali za wirtuozowską grę, m.in. utworu Jana Sebastiana Bacha. Wrażenia zrobił występ połączonych wszystkich chórów w zaśpiewaniu jednej z pieśni maryjnych. Z dużym zainteresowaniem oczekiwano na głos jury.

Oczekiwany werdykt

Przewodnicząca prof. dr hab. Monika Mielko-Remiszewska odczytała protokół jurorów. Pierwszą nagrodę zdobył chór parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Goraju. Był laureatem drugiej edycji tego przeglądu w 2013 r. Chór powstał we wrześniu 2009 r. Bierze udział w uroczystościach religijnych, patriotycznych i koncertach muzyki chóralnej w pow. biłgorajskim. Chór prowadzony przez Dianę Adamską w tym roku zdobył drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie.

Drugą nagrodę wyśpiewał debiutant na tym przeglądzie – chór „Alba Cantans” z parafii pw. Miłosierdzia Bożego z Rzeszowa.

– Jesteśmy szczęśliwi z zajęcia drugiego miejsca w tak prestiżowym konkursie, który się odbywa na tak wysokim poziomie. Warto tu przyjechać, by sprawdzić swoje umiejętności. Moi chórzyści są zaangażowani, zdyscyplinowani, muzykalni, pracowici, weseli. Panuje w zespole przyjazna atmosfera – powiedziała Kornelia Ignas, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrygent chóru „Alba Cantans” z Rzeszowa.

Trzecia nagroda przypadła chórowi „Raxavia” z Rakszawy. Jurorzy przyznali dwa wyróżnienia pierwszego stopnia dla chóru „Michael” z Kańczugi i Przemyskiemu Chórowi Kameralnemu Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu oraz pięć równorzędnych wyróżnień drugiego stopnia dla chórów: „Fraza” z Kosiny, „Sursum Corda” z Radymna, „Laurenti” z Frysztaka, „Tomaszowiacy” z Tomaszowa Lubelskiego i parafialnego św. Józefa w Muninie. Zwycięzcom wręczono nagrody, dyplomy i pamiątki. Przegląd chórów zakończył się występem laureata.

2017-10-18 14:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Religijnie i patriotycznie

Niedziela legnicka 23/2018, str. V

[ TEMATY ]

przegląd

pieśń

Ks. Erwin Jaworski

Uczestnicy przeglądu w lubomierskim kościele

Uczestnicy przeglądu w lubomierskim kościele

W kościele parafialnym w Lubomierzu odbył się 16 maja br. XIII Przegląd Pieśni Religijnych „Janie Pawle II, śpiewamy dla Ciebie”. Ze względu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, repertuar tegorocznego przeglądu został wzbogacony o utwory patriotyczne.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję