Reklama

Niedziela w Warszawie

Zbieramy na święta

Adwent to szczególna okazja do dobroczynności. W przedświątecznym czasie w stolicy można zaangażować się w wiele charytatywnych zbiórek i dzieł miłosierdzia

Niedziela warszawska 49/2017, str. V

[ TEMATY ]

pomoc

zbiórka

Magdalena Kowalewska

Jak co roku Charytatywni Freta organizują zbiórkę przedświąteczną dla ubogich

Jak co roku Charytatywni Freta organizują zbiórkę przedświąteczną dla ubogich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie przy klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej ruszyła zbiórka darów na paczki świąteczne dla bezdomnych. Potrwa ona do 20 grudnia. Następnego dnia odbędzie się spotkanie wigilijne dla osób bezdomnych i ubogich. W czasie tego wieczoru otrzymają oni paczki przygotowane przez wolontariuszy Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Anicenta Kopalińskiego.

Świąteczne dary

Jedna paczka zawiera mieloną kawę, czarną herbatę, 1 kg cukru, tłusty krem, czekoladę, konserwy, kalesony, rękawiczki, czapki i 3 pary skarpet. To właśnie na te produkty jest zapotrzebowanie. Paczki zostaną wręczone ok. 200 bezdomnym. Potrzebujący, którzy każdego dnia ustawiają się w długiej kolejce przy Miodowej po miskę ciepłej zupy wydawanej w tamtejszej jadłodajni, nie kryją wzruszenia ofiarnością darczyńców. – Co roku na Boże Narodzenie jest tu tłum ludzi. Kończy się praca sezonowa, zjeżdżają się też inni do Warszawy z różnych miast, w których nie mogą liczyć na taką pomoc bezdomnym jak tu, w stolicy. Dziękujemy za każdy ludzki gest – mówi „Niedzieli” jeden z bezdomnych, Marek. Potrzebujących można również wesprzeć poprzez kupowanie własnoręcznie wykonanych przez nich świątecznych ozdób oraz różańców na Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbywa się przy Barbakanie na Starym Mieście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprócz zbiórki darów do świątecznych paczek, trwa również zbiórka męskiej odzieży i butów.

W czasie akcji „Otocz ciepłem bezdomnego” można podzielić się z najbardziej potrzebującymi używanymi, nieprzemakalnymi butami, szczególnie potrzebne są w rozmiarze 42-47 oraz ciepłą odzieżą zimową: kurtkami, czakami, szalikami, ciepłą bielizną, śpiworami, termosami czy plecakami. Dzieląc się, często zbędnymi rzeczami, możemy pomóc najuboższym przetrwać zimę. – W tym czasie ubranie bardziej się niszczy. Gdy śpimy na klatkach i działkach przy zimowej pogodzie bardziej brudzi się, co tydzień musimy je wymieniać. A nie ma gdzie ich wyprać. Jedyna pralnia dla ubogich w stolicy to ta, która znajduje się przy ul. Grochowskiej – opowiada Marek. Stojący obok niego Albert dodaje: – Jednak najważniejsze są buty. Niektóre, gdy jest mokro już po dwóch, trzech dniach nie nadają się do chodzenia. Cały dzień potrafimy zrobić wiele kilometrów – mówi.

Reklama

Ofiarność darczyńców widoczna jest również na budowie Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy, w którym bezdomni będą mogli znaleźć kompleksową pomoc i wsparcie. Choć to już półmetek prac, ich zakończenie zależy od hojności ludzi dobrej woli, dzięki którym powstaje to dzieło. Na jego budowę wydano 1 mln 800 tys. zł. Na wykończenie ośrodka potrzeba drugie tyle.

Pomoc ubogim dzieciom

W przedświątecznym czasie można również wspomóc podopiecznych „Charytatywnych Freta”. Najmłodsi, dzięki grupie charytatywnej działającej przy klasztorze dominikanów na Starym Mieście, mają zapewniony codzienny ciepły posiłek, pomoc edukacyjną, psychologiczną i lekarską. Organizowane są dla nich również wakacyjne obozy i ferie.

Do 160 rodzin, w których są dzieci objęte programem dożywiania, trafią paczki ze zbiórki żywności i artykułów chemicznych. Sto paczek otrzymają mieszkańcy stolicy, pozostałe zostaną wysłane do dominikańskich placówek w całej Polsce. Tydzień temu w kościele św. Jacka ruszyła ta bożonarodzeniowa akcja paczkowa. Wierni po Mszy św. mogą losować specjalne karteczki, na których znajdowują się informacje o potrzebnych produktach, i które można dostarczać do klasztoru dominikanów przy ul. Freta. – Na karteczkach znajduje się na przykład informacja o tym, że potrzebne są dwie puszki groszku, szczoteczki do zębów czy proszek do prania. Od lat spotykamy się zwielokrotnioną ilością darów, które przynoszą nam darczyńcy – mówi Marzena Korkosz. W zbiórkę zaangażowanych jest wiele szkół, przedszkoli, instytucji i osób prywatnych. Zbiórka produktów potrwa do 8 grudnia. – Kolejnego dnia otworzymy w kapitularzu jedną z największych darmowych hurtowni, w której będziemy przygotowywać paczki – opowiada Marzena Korkosz. Każdy może też stać się w tym czasie wolontariuszem i pomóc w pakowaniu.

Reklama

Od kilku lat można również kupić świąteczną kartkę-cegiełkę robioną przez młodego, zdolnego grafika Jakuba Bendarza. W tym roku zgłaszają się również firmy, które je zamawiają.

Akcję paczkową zwieńczy 10 grudnia bożonarodzeniowy Jarmark Charytatywny, który w tym roku odbędzie się wewnątrz klasztoru dominikanów. – Tradycyjnie nie zabraknie antykwariatu, charytatywnej kawiarni oraz stoiska „Jacek w drodze” , na którym będzie można nabyć nowe książki. Będzie można również zjeść ciastko, wypić kawę i kupić przepiękne pierniki – zachęca Marzena Korkosz.

2017-11-29 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc od serca

Niedziela sandomierska 4/2023, str. IV

[ TEMATY ]

pomoc

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ks. Jarosław Rudy, proboszcz parafii w Maniewiczach jest wdzięczny za przekazane dary

Ks. Jarosław Rudy, proboszcz parafii w Maniewiczach jest wdzięczny za przekazane dary

Wojna w Ukrainie trwa już prawie rok. Mieszkańcy naszego regionu ciągle śpieszą z pomocą przekazując różnego rodzaju dary. Tym razem z Tarnobrzega na Ukrainę pojechały kuchenki gazowe oraz lampki LED.

Zebrany sprzęt trafił do parafii Zesłania Ducha Świętego w Maniewiczach. Mieszkańcy otrzymali przenośne kuchenki gazowe zasilane z butli i lampki LED z akumulatorami ze względu na braki w dostawach prądu. – Wyłączenia elektryczności trwają zwykle do godz.18, czasem dłużej. Dzieci nie chciały uczyć się przy świeczkach, bo słabo widać. Mój młodszy syn, gdy robiło się ciemno za oknem, zwykle zasypiał, a później, gdy pojawiał się prąd, trudno go było dobudzić i zmusić do odrobienia lekcji. Teraz włączamy lampkę, siadamy do stołu i uczymy się. Na najwyższym zakresie świeci bardzo mocno, jest więc widno w całym pokoju i nie ma już kłopotu z nauką – mówiła Olena Rosiuk. Słowa wdzięczności i radości z przekazanych darów wyraził ks. Jarosław Rudy, proboszcz parafii w Maniewiczach. – Wracam na Wołyń z naprawdę potrzebnymi dla nas rzeczami. Są to bowiem kuchenki, lampki bezprzewodowe, latarki, powerbanki. W Maniewiczach nie ma gazu i w sytuacji, gdy prąd jest włączany na kilka godzin w ciągu doby, ludzie nie mogą ugotować obiadu, zagotować wody na herbatę, bo dysponują tylko kuchniami elektrycznymi. Dlatego kuchenki na butle gazowe zdecydowanie ułatwią im codzienność. Podobnie jak lampki LED z akumulatorami, z których w godzinach wieczornych będą mogły korzystać, zwłaszcza dzieci i młodzież uczące się. Przed kilkoma dniami przyszła do kościoła rodzina z malutkim dzieckiem z Charkowa. Uciekli przed bombardowaniami i zamieszkali w Maniewiczach, prosili o wsparcie, bo jest im coraz ciężej. W imieniu wszystkich parafian pragnę gorąco podziękować tarnobrzeżanom za ich ofiarność, bezinteresowność i życzliwość. Wracam do Ukrainy, niosąc tam nadzieję płynącą z Tarnobrzega. Jesteśmy bardzo wdzięczni i zapewniamy o naszej modlitwie – mówił ks. Jarosław. Przekazane dary trafiły również do osób starszych mających problemy ze wzrokiem. – Tato może teraz spokojnie czynić swoje zapiski do książki albo rozwiązywać ulubione krzyżówki. Wcześniej siedzieliśmy wszyscy w jednym pokoju przy zapalonych świecach i o czytaniu, czy jakimkolwiek pisaniu nie było mowy – mówił Roman Pawluk, redaktor Monitora Wołyńskiego, polsko-ukraińskiego dwutygodnika. Brak prądu po ciągłych ostrzałach infrastruktury krytycznej w Ukrainie nie jest jedynym problemem. Kolejnym, szczególnie teraz w okresie zimowym, jest brak możliwości przygotowania ciepłego posiłku. – W blokach są tylko kuchnie na prąd, w starszych domach ktoś jeszcze może mieć kuchnie opalane węglem czy drewnem. Dlatego gdy prąd się pojawia, natychmiast przystępujemy do gotowania czegoś szybkiego, parzymy herbatę do termosów, do innych zaś wlewamy wrzątek. Musiałem również zmodyfikować godziny pracy, dostosowując je do pór, kiedy jest prąd – mówił redaktor.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję