Reklama

oswajanie wiary

Razem dla Jezusa

Dwa najpopularniejsze w Polsce katolickie ruchy młodzieżowe w jednym czasie na Jasnej Górze. W ostatni weekend lutego podejmują najistotniejsze dla każdego z nich tematy. To dobra okazja, żeby spojrzeć na obie organizacje. Może któraś z nich znajdzie nowych członków lub sympatyków

Niedziela Ogólnopolska 8/2018, str. 52-53

[ TEMATY ]

oaza

KSM

Syda Productions/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

KSM zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, którzy pragną twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. Obejmuje każdą sferę życia człowieka. Opiera się na trzech słowach: widzieć, oceniać, działać. Widzimy, co dzisiaj jest potrzebne młodym, oceniamy, czy jesteśmy w stanie, na koniec podejmujemy działanie. Wszystko, by całym swoim życiem „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM: bp Marek Solarczyk

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Asystent Generalny KSM: ks. Andrzej Lubowicki

Patroni Stowarzyszenia: św. Stanisław Kostka

Urodzony w szlacheckiej rodzinie w Rostkowie, do 14. roku życia nauki pobierał w domu. Potem trafił do wiedeńskiego kolegium jezuitów. Tam ciężko zachorował. Przekonany, że uzdrowienie zawdzięcza Matce Bożej, złożył ślub, że wstąpi do jezuitów. Wbrew woli rodziców nie mógł rozpocząć nowicjatu. Nic nie wskórał w Wiedniu, Bawarii – do której pieszo dotarł w przebraniu żebraka. Wreszcie w Rzymie na władzach zakonnych wrażenie zrobiła determinacja młodego Polaka. Przyjęto go do nowicjatu. Jednak po dziesięciu miesiącach zmarł 15 sierpnia 1568 r. Miał niecałe 18 lat. Maksymą jego życia były słowa: „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich winienem żyć”.

W roku 450. rocznicy jego śmierci KSM będzie podejmować wiele ważnych inicjatyw, o których będziemy informować.

bł. Karolina Kózkówna

Zaangażowana w życie parafialne. Należała do Apostolstwa Modlitwy, była zelatorką koła Żywego Różańca, dbała o porządek w kościele. Wyróżniała się skromnością. Pragnęła służyć Bogu w dziewictwie. Ciężko pracowała, pomagając matce w zajęciach domowych, na roli. Zdobytą wiedzą służyła zgromadzonym pod gruszą dzieciom z okolicy, opowiadając im o Bogu, rozważając fragmenty Pisma Świętego. 18 listopada 1914 r. zginęła w obronie dziewictwa, zamordowana przez rosyjskiego żołnierza.

Reklama

Krajowa Rada KSM, 23-25 lutego 2018

W jej skład wchodzą prezesi, delegaci i księża asystenci zarządów diecezjalnych KSM oraz generalny ksiądz asystent. Zadaniem Rady jest przewodniczenie pracy i służbie KSM w całej Polsce. Każdego roku odbywają się w innej diecezji, w tym – w diecezji częstochowskiej.

Zawierzenie ogólnopolskiego KSM Matce Bożej Częstochowskiej – Jasna Góra, 24 lutego 2018

To drugie zawierzenie w historii istnienia KSM-u. Pierwsze odbyło się w 1938 r. w ramach działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. Tegoroczne jest pragnieniem zawierzenia asystenta generalnego ks. Andrzeja Lubowickiego na początku swojej posługi siebie i młodzieży, całego KSM-u Matce Bożej i przez Jej ręce – Chrystusowi. Ma to być jednocześnie pospolite ruszenie, do którego zostali zaproszeni nie tylko przedstawiciele Krajowej Rady, ale wszyscy prezesi z każdego oddziału parafialnego w całej Polsce.

Kto może należeć do KSM-u?

Ludzie od 14. do 30. roku życia. Do KSM-u zaproszony jest każdy, kto szuka Pana Boga i kto chce w sposób piękny i twórczy przeżyć swoją młodość. Każdy, kto opierając się na relacji z Panem Bogiem, życiu sakramentalnym, chce rozwijać się jako obywatel w naszym państwie, biorąc udział – tłumaczy ks. Andrzej Witek, asystent KSM archidiecezji częstochowskiej – w różnorodnych kursach, warsztatach, poszerzając swoje kwalifikacje zawodowe, współpracując z ludźmi władzy.

Ruch Światło-Życie

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie: bp Krzysztof Włodarczyk

Moderator Generalny: ks. Marek Sędek

Jakie działania podejmuje Ruch Światło-Życie?

– Ruch prowadzi systematyczną formację uczestników w parafiach, w małych grupach, wspólnotach, Oazę Dzieci Bożych, Oazę Nowej Drogi – dla gimnazjalistów, Oazę Nowego Życia przeznaczoną dla młodzieży szkół średnich i studentów po oazę rodzin, tak działamy w całym kraju – mówi ks. Adam Polak, moderator diecezjalny archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Patroni Ruchu

– Główną i tak naprawdę jedyną patronką Ruchu jest Maryja Niepokalana Matka Kościoła, ważnymi postaciami są także założyciel Ruchu sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, ks. Wojciech Danielski – drugi założyciel, którego proces beatyfikacyjny wkrótce się rozpocznie, św. Jan Paweł II, z uwagi na częste kontakty z oazą, przyjmował oazowiczów w Rzymie, a wcześniej jako kardynał w Krakowie. Ze względu na charyzmat i Krucjatę Wyzwolenia Człowieka bliscy Ruchowi są: bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Stanisław BM, św. Jan Chrzciciel, św. Maksymilian Kolbe – opowiada ks. Adam.

Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie – Jasna Góra, 23-26 lutego 2018. Czym jest, jakie jest jej zadanie?

– Kiedyś odbywały się Krajowe Kongregacje Odpowiedzialnych, ale miały one trochę inny charakter, dziś Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie jest zebraniem przedstawicieli wszystkich ruchów działających także poza granicami Polski, m.in. w Niemczech, Czechach, na Słowacji, Białorusi, Ukrainie, a poza Europą – na Filipinach, w Kenii, a nawet Chinach. Oczywiście ponad 80 proc. delegatów pochodzi z Polski. Są to coroczne spotkania odpowiedzialnych – opowiada ks. Adam Polak.

Zadaniem kongregacji jest przedstawienie programu pracy rocznej ruchu na kolejny rok. Trzeba wiedzieć, że rok formacyjny w ruchu liczymy od Zesłania Ducha Świętego. Kongregację poprzedzają rekolekcje dla diakonii jedności, zwykle uczestniczą w nich po 2-3 osoby z każdej diecezji, rozeznają program na kolejny rok, odnosząc się również do tego, co dzieje się aktualnie w Kościele powszechnym. Kongregacja to czas, kiedy animatorzy, moderatorzy zapoznają się z programem, jest to czas doświadczania jedności, rozpalenie na nowo charyzmatu, poznania, czy przypomnienia sobie historii i tych rzeczy, które się dzieją aktualnie. Ważna dla nas jest obecność biskupów, którzy często związani są z ruchem. Obecni są pośród nas bp Krzysztof Włodarczyk, bp Adam Wodarczyk, abp Wacław Depo, bp Henryk Tomasik i bp Marek Solarczyk.

Reklama

Ważnym momentem podczas kongresu jest błogosławieństwo nowych członków Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie. Jest to organ ruchu formalnie zarejestrowany. Nowością będzie spotkanie z odpowiedzialnymi oazy dorosłych, ponieważ od pewnego czasu tworzą się grupy nie tylko dziecięce, młodzieżowe czy rodzinne, ale właśnie dorosłych, którzy chcą czerpać z ruchu. W poniedziałek tradycyjnie odbywa się kolegium moderatorów na pierwszym etapie pracy na kolejny rok, padają pierwsze pomysły już z myślą o roku 2019/2020.

Zawierzenie ogólnopolskiej Oazy Maryi. Jakie jest jego znaczenie?

– Nie mamy w programie ogólnego oficjalnego zawierzenia, z uwagi na Jasną Górę oczywiste jest, że oddajemy się Matce Bożej i zwykle w czasie którejś z Mszy św. takie zawierzenie ma miejsce. Generalnie członkowie mają dużo okazji, by się zawierzać, kiedy np. przejmują pewne obowiązki w diakoniach. We wspólnotach lokalnych obchodzimy wspólnie święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i uroczystość Niepokalanego Poczęcie, wówczas wszyscy oddajemy się Maryi.

Kto może należeć do Ruchu Światło-Życie?

Wszyscy. Ks. Blachnicki mówił, że w Ruchu Światło-Życie można się urodzić, dorosnąć, dojrzeć, zestarzeć się i umrzeć, dlatego, że Ruch ma charakter eklezjalny. Można zatem być w nim na etapie dziecka z rodzicami w Domowym Kościele, przejść do Oazy Dzieci Bożych. Do ruchu mogą należeć i świeccy i konsekrowani, klerycy i rozeznających powołanie.

2018-02-21 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto KSM

[ TEMATY ]

KSM

bł. Karolina

przerzeczenia

sesja kierownictw oddziałów i kół

bal andrzejkowy

Jakub Kusiowski

Nie tylko szkolenie i sesja, ale też dużo dobrej zabawy

Nie tylko szkolenie i sesja, ale też dużo dobrej zabawy

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży bardzo intensywnie obchodziło wspomnienie swojej patronki – bł. Karoliny Kózkówny. Młodzież spotkała się w parafiach Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Urbana w Zielonej Górze w dniach 16 – 18 listopada.

- Rozpoczęliśmy czuwaniem i Mszą św. – mówi Marta Brodzik, prezes diecezjalnego KSM. – W sobotę trwało szkolenie dla młodych osób, które miały składać przyrzeczenia KSM-owicza. Uczestniczyły w tym również osoby, które chciały po prostu poznać stowarzyszenie, bo z racji wieku nie mogą jeszcze złożyć przyrzeczeń. Podczas takich szkoleń mówimy, dlaczego warto być w KSM, jakie są podstawy funkcjonowania naszego stowarzyszenia. Uczestników zapraszamy do pracy w grupach, żeby mogli się przekonać, jak wygląda praca w oddziale.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia!

2024-04-18 08:57

[ TEMATY ]

aborcja

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat News

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda podczas trzydniowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej. Zaznaczył, że życie jest największym darem Bożym.

W piątek w Łomży zakończy się trzydniowe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej(COMECE). W czasie trzech sesji biskupi dyskutują o procesie integracji Unii Europejskiej, o jej postrzeganiu z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej i o przyszłych kierunkach jej rozwoju w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Książka, która zmienia perspektywę

2024-04-19 09:12

mat. organizatorów

To doskonały podręcznik dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych, a zarazem książka, która może zmienić naszą perspektywę oceny wydarzeń, które dzieją się dookoła nas – mówił ks. Rafał Kowalski podczas konferencji poświęconej książce Joaquina Navarro-Vallsa „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz edukacji i rodziny NURT we Wrocławiu.

Rzecznik metropolity wrocławskiego przytoczył jeden z fragmentów książki, w którym Joaquin Navarro-Valls opisuje wspólną z papieżem wyprawę w góry. Kiedy Jan Paweł II podczas przerwy na odpoczynek zasnął rzecznik Stolicy Apostolskiej miał zapisać: „Patrzę jak spokojnie zasypia powierzając ster Kościoła Bogu”. – My byśmy napisali, że papież śpi. Oni widział coś więcej i dostrzegania tego czegoś więcej możemy się uczyć z tej publikacji – przekonywał ks. Rafał Kowalski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję