Reklama

Niedziela Sandomierska

Mocni miłością

Jednym z rozlicznych dzieł prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej jest Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny „Radość Życia” w Sandomierzu. Siedziba placówki mieści się w dwóch miejscach przy ulicach Opatowskiej i Trześniowskiej. Jest to szkoła dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W ostatnich dniach pracownicy i podopieczni wykazywali wzmożoną działalność z powodu Światowego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie oraz obchodów Tygodnia Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To jedyna w Sandomierzu i powiecie sandomierskim placówka zajmująca się edukacją osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, a także z niepełnosprawnością sprzężoną, np.: niedowidzeniem, niedosłuchem, z epilepsją, z autyzmem, itp.

– W ramach ośrodka funkcjonują następujące szkoły: Przedszkole Specjalne, Szkoła Podstawowa Specjalna, Szkoła Podstawowa dla Uczniów z Autyzmem, Gimnazjum Specjalne, Gimnazjum Specjalne dla Uczniów z Autyzmem, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy i Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. W ośrodku są prowadzone zajęcia edukacyjne, rehabilitacyjne i rewalidacyjne. Jest on również miejscem, gdzie uczniowie czują się bezpiecznie i mają stworzone warunki do wszechstronnego rozwoju oraz możliwość realizacji swych pasji w różnych dziedzinach – wyliczają odpowiedzialni za prowadzenie działa Caritas. Szkoła uczy, pomaga wchodzić w życie i wychowuje w duchu nauki katolickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Oczywiście, odbywa się regularna katecheza. Wspólnie przeżywamy Mszę św. w każdy piątek, a w pierwsze piątki miesiąca uczniowie przystępują do spowiedzi. Dzieci niemówiące mają możliwość skorzystać z sakramentu pokuty przy pomocy specjalnej książeczki zawierającej piktogramy. Organizowane są rekolekcje szkolne w Wielkim Poście, jasełka, misterium pasyjno-wielkanocne, dzień papieski, tydzień wychowania, tydzień biblijny i wspólne kultywowanie tradycji chrześcijańskich związanych z przeżywanymi świętami. Czynimy to najczęściej poprzez pantomimy lub inscenizacje. Uczniowie przygotowywani są do sakramentów świętych (spowiedź, I Komunia św. i bierzmowanie) – wylicza ks. Marek Walczak, katecheta w placówce.

Więcej wiedzieć o autyzmie

Inauguracja Światowego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie odbyła się w Ośrodku „Radość Życia” na początku kwietnia. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Różnymi drogami biegnie ludzkie życie, ale wszyscy szukamy szczęścia i miłości”. Podczas spotkania podopiecznych i nauczycieli ośrodka przedstawiono program obchodów. – Celem programu jest popularyzowanie wiedzy nt. zaburzeń ze spektrum autyzmu w środowisku lokalnym. Działania mają uświadomić istotę autyzmu, a także wezwać do działania. Mają jednocześnie przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób do­tkniętych tym zaburzeniem oraz ich rodzin. Stawiamy sobie za cel zdobywanie oraz dzielenie się wiedzą nt. autyzmu i innych całościowych zaburzeń rozwoju. Chcemy kształtować postawy akceptacji osób z autyzmem z zachowaniem ich indywidualności oraz włączyć te osoby w przestrzeń publiczną – informują organizatorzy akcji.

Reklama

Działanie rozpoczęło się w Poniedziałek Wielkanocny akcją „Polska świeci na niebiesko – Zaświeć i Ty”. Wszystko było połączone ze świętowaniem przy stole udekorowanym na niebiesko i ze spożywaniem niebieskich smakołyków. Organizatorzy chcieli sprawić, aby dziecko poczuło się bohaterem tego dnia. Wśród rozlicznych działań była również terapia miłością oraz radość z uroków wiosny z doświadczaniem świata przyrody. W kolejne dni odbyła się projekcja filmu „Tacy jak Wy” oraz ogłoszono konkurs plastyczny: „Jak niebieskie motyle fruwające do gwiazd”. Odbył się również Niebieski Bal – podopieczni ubrani na niebiesko tańczyli w rytm ulubionej muzyki.

Kolejnego dnia, propagując wiedzę nt. zaburzeń, rozdawano w mieście ulotki. Była możliwość konsultacji indywidualnych dla rodziców, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych problematyką autyzmu. Nie mogło zabraknąć konkursów, gier i zabaw sportowych. Zagadnienia w sposób szkoleniowy omawiała lekarz medycyny Ewa Urbanowicz, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży oraz pracownik w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, a także w Poradni dla Dzieci z Autyzmem i ich rodzin. Na co dzień Pani Doktor zajmuje się diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz terapią dzieci ujawniających współistniejące z autyzmem inne zaburzenia rozwojowe.

Reklama

Z imprez muzycznych warto zauważyć koncert w wykonaniu Pauliny Niedziałek, wyjątkowej uczennicy Szkoły Ponadgimnazjalnej w Tarnobrzegu oraz recital Marty Niciejewskiej z Częstochowy, mamy dziecka z autyzmem. Ponadto uczniowie wystąpili w przedstawieniu „Odpowiedzią na autyzm jest miłość”, które miało miejsce w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu.

Obchody Tygodnia Miłosierdzia

W świętowanie Diecezjalnej Caritas wpisał się obchodzony po raz 74. Tydzień Miłosierdzia. W dniach od 8 do 14 kwietnia w całej Polsce pod hasłem: „Mocni w Duchu Świętym” pochylano się nad osobami najbardziej potrzebującymi. Obchody otwarła Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto patronalne Caritas w Polsce.

– Chcemy podczas obchodów Tygodnia Miłosierdzia zwrócić uwagę na osoby, które świadczą miłosierdzie 24 godziny na dobę. Są nimi m.in. rodzice dzieci niepełnosprawnych – podkreślał ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas, podczas inauguracji i wręczenia wyróżnień dla rodziców dzieci niepełnosprawnych „Mocni miłością”.

Z okazji Tygodnia Miłosierdzia również w diecezji sandomierskiej zostało przygotowanych szereg wydarzeń. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje możliwość skorzystania z darmowych badań i konsultacji medycznych. Przeprowadzona została akcja charytatywna pomocy dla chorego Adasia. Zainicjowany łańcuszek pomocy poprowadzili członkowie Szkolnych Kół Caritas. W sam dzień święta patronalnego Caritas organizowało „Białą Niedzielę” we wszystkich Centrach Pielęgniarstwa Środowiskowo-Rodzinnego i Rehabilitacji prowadzonych przez siebie. Wszyscy chętni mogli odbyć w tych placówkach bezpłatne badania i konsultacje medyczne.

Rozdanie wyróżnień

Caritas Diecezji Sandomierskiej 9 kwietnia w ramach obchodów Tygodnia Miłosierdzia zorganizowała spotkanie pracowników, podopiecznych i rodziców dzieci niepełnosprawnych, podczas którego wręczono wyróżnienia „Mocni miłością”. W ten sposób uhonorowano rodziców dzieci niepełnosprawnych za ich codzienne oddanie, miłość i trud w wychowaniu oraz kształceniu dzieci. – Rodzice dzieci niepełnosprawnych są wspaniałymi świadkami czynnego miłosierdzia i ofiarnej miłości. Poprzez swoje zaangażowanie i niestrudzone niesienie miłości są codziennymi cichymi bohaterami miłosierdzia. Często muszą rezygnować z osobistych planów, marzeń, oddając w pełni swój czas tym dzieciom. Obserwując ich podczas pracy w naszym ośrodku, dostrzegamy ich wielką determinację w pomoc niesioną swoim dzieciom. Są mocni miłością i naprawdę godni naśladowania. Dlatego oprócz szkoleń i szerokiego wsparcia, jakie udzielamy tym rodzinom, dziś chcemy wyróżnić i docenić ich naprawdę wielki dar niezłomnej miłości – podkreślał ks. Bogusław Pitucha.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w Sandomierzu, na której zgromadzili się nauczyciele i pracownicy oraz wychowankowie ośrodka „Radość życia”. Dzieciom towarzyszyli także rodzice i najbliżsi. Mszy św. przewodniczył ks. Bogusław Pitucha wraz z ks. Markiem Walczakiem pełniącym funkcję katechety w ośrodku. Po modlitwie ponad dwadzieścioro rodziców dzieci niepełnosprawnych otrzymało statuetki „Mocni miłością” za wspaniałą, pełną poświęceń i nieustannego zaangażowania opiekę nad swoimi dziećmi. Dalsza część uroczystości została przeniesiona do ośrodka „Radość życia”. Tam odbył się przegląd piosenki religijnej pt. „Obdarowani i mocni w Duchu Świętym”, w którym swoje zdolności zaprezentowali wychowankowie ośrodka. Podsumowaniem występów były warsztaty taneczne. Podczas spotkania rodzice mogli także zbadać oraz zdiagnozować wady postaw u swoich dzieci i zasięgnąć rady specjalistów.

Imprezy towarzyszące

W Ośrodku Rehabilitacyjno-Adaptacyjnym w Bojanowie odbyło się spotkanie liderów i wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas oraz inauguracja akcji charytatywnej. W Rudniku nad Sanem w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej została odprawiona Msza św. dla osób samotnych, starszych, chorych i bezdomnych. Ponadto seniorzy udali się na pielgrzymkę do Warszawy, a pracownicy Caritas na Ogólnopolską Pielgrzymkę Pracowników Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za nami akcja letnia Caritas

W Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Myczkowcach 28 sierpnia 2017 r., podczas piątego turnusu, odbyło się podsumowanie Wakacyjnej Akcji Kolonijnej organizowanej przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. W sumie w akcji letniej w Myczkowcach uczestniczyło 720 osób, w tym 120 z Ukrainy. Natomiast Ośrodek Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Budach Głogowskich zorganizował dwa tygodniowe turnusy półkolonii dla 230 dzieci, a także pobyt dla 40 osób niepełnosprawnych

Wypoczywający byli kierowani przez parafie, Kuratorium Oświaty, Ośrodki Pomocy Społecznej, Urzędy Gminy, Domy Dziecka i inne placówki specjalistyczne. Opiekę nad nimi podjęło społecznie 60 wychowawców, 14 animatorów muzycznych, 6 kierowników, 7 duszpasterzy, 1 siostra zakonna, 2 kleryków WSD z Rzeszowa, a także 2 lekarzy i 10 pielęgniarek.

CZYTAJ DALEJ

Elżbieta Rafalska: Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w UE

2024-04-29 07:49

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Elżbieta Rafalska

YouTube

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej, a swoboda przepływu osób i usług była najcenniejszą wartością tego okresu - podkreśla Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem niedziela.pl.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości dodaje jednak, że wstępując do Unii Europejskiej byliśmy przekonani o gwarancji zachowania swojej odrębności, co dziś nie jest już takie oczywiste.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję