Audiencja generalna
Strzeżmy darów Ducha
Podczas audiencji generalnej 30 maja br. papież Franciszek kontynuował cykl rozważań o sakramencie bierzmowania. Wyjaśnił znaczenie wyznania wiary, nałożenia rąk biskupa i namaszczenia olejem krzyżma. Duch Święty jest darem, którego należy troskliwie strzec, wspierać go posłuszeństwem; dać się kształtować jak wosk Jego żarliwą miłością, aby „odzwierciedlać Jezusa Chrystusa we współczesnym świecie” – podkreślił Ojciec Święty.
KAI
Ojciec Święty do Polaków
Pozdrowienie dla ludzi Lednicy
Reklama
Witam serdecznie polskich pielgrzymów. Niech pobyt w Rzymie umocni was w wierze, nadziei i miłości. Szczególne pozdrowienie kieruję do tych wszystkich, którzy w sobotę (2 czerwca – przyp. red.) będą uczestniczyli w Spotkaniu Młodych na Lednicy, by rozważać słowa Pana Jezusa: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni”. Cieszę się waszą inicjatywą i obecnością. Drodzy młodzi, bądźcie pewni, że On zawsze postrzega was jako cenny dla świata skarb. W każdej chwili także wy wpatrujcie się w oblicze Bożego Syna, gdziekolwiek jesteście, cokolwiek przychodzi wam czynić. Tylko wówczas będziecie mogli zobaczyć, jacy naprawdę jesteście. Oddajcie Mu swój umysł, swoje dłonie, ciało, by dzięki wam mógł dotrzeć do tych, którzy potrzebują pomocy. Gdy będziecie świętować na Lednicy stulecie odzyskania niepodległości waszej ojczyzny, gestem, który zwykł czynić św. Jan Paweł II, ucałujcie polską ziemię także w moim imieniu. Zawierzam was opiece Maryi Królowej Polski i z serca wam błogosławię.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
RV
Audiencja generalna, 30 maja 2018 r.
Sport w Watykanie
Panie będą grały w piłkę
W Watykanie po raz pierwszy zostanie rozegrany towarzyski mecz piłki nożnej kobiet. Wezmą w nim udział dwa żeńskie zespoły pracownic Stolicy Apostolskiej w ramach święta rodzin 10 czerwca br. w ośrodku sportowym im. Piusa XI. W Watykanie pracuje ok. 750 kobiet, w tym wiele sióstr zakonnych.
KAI
Watykan – Polska audiencja
Audiencja papieża Franciszka dla premiera Morawieckiego
Papież Franciszek przyjął na audiencji premiera Mateusza Morawieckiego. Spotkanie odbyło się 4 czerwca br. Rozmowa w cztery oczy, którą tłumaczył ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, trwała ok. 35 min. Następnie Franciszek przyjął w Bibliotece Pałacu Apostolskiego również rodzinę premiera – żonę Iwonę, która niezwykle rzadko bierze udział w oficjalnych spotkaniach, oraz czworo ich dzieci: Aleksandrę, Jeremiasza, Ignacego oraz Magdalenę, a także pozostałych członków polskiej delegacji. Była to pierwsza wizyta premiera Morawieckiego w Watykanie.
Ojciec Święty otrzymał od premiera koszulkę reprezentacji Polski z imieniem „Franciszek” oraz cyfrą „100”, co stanowi nawiązanie do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród darów była także fotografia Józefa Piłsudskiego z 1920 r. oraz ikona Jezusa Chrystusa.
RV
Franciszek w Ostii
Opuszczone tabernakula
Reklama
Z okazji uroczystości Bożego Ciała, obchodzonej we Włoszech w niedzielę 3 czerwca br., papież Franciszek przebywał w Ostii. – Żyjemy eucharystycznie, wlewając w świat miłość, którą czerpiemy z ciała Pana – stwierdził w homilii podczas Mszy św. sprawowanej na placu przed kościołem pw. św. Moniki.
Franciszek zachęcił, byśmy szli z Jezusem w miejsca, do których nie dociera miłość, miejsca niedotknięte nadzieją. – Ileż osób pozbawionych jest godnego miejsca do życia i pokarmu, który nadawałby się do jedzenia! Ale wszyscy znamy osoby samotne, cierpiące, potrzebujące: to opuszczone tabernakula. Ojciec Święty wskazał, że Jezus pragnie, by zburzono mury obojętności i zmowy milczenia, usunięto wrota nadużyć i arogancji, otwarto drogi sprawiedliwości, dobrych obyczajów i praworządności. – Eucharystia zachęca, abyśmy dali się ponieść fali Jezusa, abyśmy nie zostali obciążeni balastem na plaży, w oczekiwaniu, aż coś nadejdzie, ale wyruszyli w morze wolni, odważni, zjednoczeni – zachęcił Franciszek.
Po zakończeniu Eucharystii Ojciec Święty poprowadził procesję ulicami Ostii, która zakończyła się przed kościołem Nostra Signora di Bonaria, gdzie udzielił zebranym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
KAI
Z Twittera papieża Franciszka
Tam, gdzie jest Duch Święty, zawsze coś się dzieje. Jego tchnienie nigdy nie zostawia nas w spokoju.