Przypadająca w bieżącym roku rocznica powstania parafii stała się okazją do ponownego spojrzenia na genezę i początki miejscowości oraz jej bogatą historię. Wydanie książki było okazją do spotkania mieszkańców Weryni z jej autorami, które było prowadzone przez Mariana Salwika. Wiele licznych zdarzeń związanych z powstaniem parafii opisanych w publikacji było przypominanych przez obecnych na spotkaniu mieszkańców i ks. prał. Stanisława Wójcika, pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła. To o jego powrót i utworzenie parafii mieszkańcy Weryni pisali pisma m.in. do prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, po którego interwencji prośba mieszkańców została spełniona.
Bp Jerzy Ablewicz 27 maja 1978 r. wydał dekret erygujący nową parafię pw. wówczas bł. Maksymiliana Kolbego w Weryni. Nie brakowało wspomnień o zmaganiu z ówczesną władzą i walce o utrzymanie kaplicy, a następnie wybudowanie kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pieczę naukową nad książką o Weryni pełnił ks. dr Sławomir Zych, który przedstawił w niej najstarsze wzmianki źródłowe o Kolbuszowej i Weryni. Do współpracy w opracowywaniu studium został zaproszony Krzysztof Haptaś z Muzeum Regionalnego w Mielcu, który opracował obraz działalności parafii na podstawie pisma parafialnego „Maksymilian”. Wojciech Mroczka, badacz początków Kolbuszowszczyzny, przedstawił społeczeństwo wsi Werynia do 1800 r. w świetle akt metrykalnych. Dwa artykuły zostały zaczerpnięte z pracy magisterskiej ks. Wojciecha Zygo pochodzącego z Weryni. Przedstawiają one ogólne warunki położenia miejscowości oraz pierwszy etap rozwoju parafii do roku 2000. Dalsze dzieje parafii w Weryni opisał dr Bartosz Walicki, dyrektor biblioteki w Sokołowie Młp., a Ewa Kłeczek-Walicka zajęła się mało znanym epizodem, jakim była obecność Sióstr Służebniczek NMP na ziemi weryńskiej, zanim trafiły do Kolbuszowej. Dopełnieniem prezentowanych studiów jest artykuł Grzegorza Zywera, nauczyciela historii, ukazujący funkcjonowanie Szkoły Podstawowej im. mjr. Józefa Batorego w Weryni na przestrzeni 150 lat jej istnienia.
Publikacja pokazuje wielkie dobro, które tworzą na przestrzeni lat razem ze swoimi duszpasterzami mieszkańcy Weryni. Wspólnie się wspierają i dążą do rozwoju duchowego i materialnego parafii. Jak wskazuje ks. Sławomir Zych: „Publikacja powstała z inicjatywy proboszcza weryńskiego ks. kan. Jarosława Depczyńskiego przy życzliwym poparciu pierwszego pasterza parafii – ks. prał. Stanisława Wójcika. Na ich prośbę dzieło zadedykowano wspólnocie, której posługują”.
Wydanie książki wsparło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Werynia. Spotkanie ubogacił występem 13-letni flecista Marcin Kosiorowski, a poczęstunek przygotowały panie z KGW i Agnieszka Biestek z uczniami ZSA-E w Weryni.
Koncert organowy
Uświetnieniu jubileuszu parafii służył koncert organowy, którego można było wysłuchać w niedzielę 12 sierpnia po wieczornej Mszy św. Wykonanie i interpretacje wybranych utworów z okresu baroku i romantyzmu przedstawił dr Tomasz Zając. To jego drugi koncert w weryńskim kościele. Pierwszy wykonał w dniu poświęcenia organów przez bp. Kazimierza Górnego 15 listopada 2009 r.
Słowo wstępne wygłosił ks. dr Andrzej Widak. Przybliżył słuchaczom kompozytorów, ich wkład w rozwój muzyki europejskiej oraz tematykę utworów zagranych podczas koncertu. Były to utwory Josepha Renera, Jana Sebastiana Bacha i Dietricha Buxtehude.
Ku czci św. Maksymiliana
Reklama
40 odpust ku czci patrona parafii – św. Maksymiliana był głównym wydarzeniem kilkudniowych uroczystości jubileuszowych. Uroczystej Eucharystii przewodniczył założyciel parafii – ks. prał. Stanisław Wójcik. Okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Sławomir Zych. Podczas procesji z darami został złożony dożynkowy wieniec będący symbolicznym podziękowaniem za plony i 40 lat istnienia parafii Werynia.
Jak co roku w procesji eucharystycznej uczestniczyli kapłani, Liturgiczna Służba Ołtarza, dzieci pierwszokomunijne, chłopcy dzwoniący dzwoneczkami, dziewczynki sypiące kwiaty, feretrony, poczty sztandarowe, wieniec dożynkowy, OSP w Weryni oraz goście i licznie zgromadzeni parafianie. W czasie liturgii modlono się, by Jezus Najwyższy Kapłan błogosławił wszystkim kapłanom, którzy pracują, pracowali i pochodzą z parafii Werynia. Zanoszono dziękczynienie Bogu za całą wspólnotę parafialną i wszelkie dobro z nią związane, proszono o błogosławieństwo dla żyjących, a dla zmarłych parafian o miłosierdzie.
Uroczystości zakończył obrzęd ucałowania relikwii św. Maksymiliana, które są obecne w Weryni od 7 sierpnia 2011 r.