Reklama

Dekalog dla Polski

Od wielu miesięcy w ośrodkach akademickich całej Polski rozmawia się, dyskutuje i spiera na tematy istotne dla trwania naszego narodu. Rodzina, obywatelskość, tożsamość, ekologia, zrównoważony rozwój, wolność, praworządność – to tylko niektóre z nich. Wszystko to w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patronujący projektowi: abp Józef Kupny – metropolita wrocławski, przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, oraz Jarosław Gowin – wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego, w momencie startu projektu tak widzieli jego sens i celowość: „W bieżącym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W jubileuszowe obchody tej doniosłej uroczystości włączają się różne podmioty życia akademickiego, politycznego i społecznego. Nie powinno wśród nich zabraknąć głosu Kościoła katolickiego, którego nauczanie społeczne kształtowało i kształtuje myślenie oraz działanie wielu Polaków”.

Fundamenty suwerenności

Autorami projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rada ds. Społecznych KEP. Jak wspomniano, głównym celem przedsięwzięcia jest przeprowadzenie debat dotyczących z jednej strony nauk, które płyną z minionych naszych dziejów, a z drugiej – pogłębienia refleksji wokół wyzwań i idei, które będą kształtować naszą przyszłość. Zaproszono zarówno znawców katolickiej nauki społecznej, jak i reprezentantów innych środowisk, bez względu na ich światopogląd czy przekonania polityczne. Honorowy patronat nad konferencjami objął prezydent RP Andrzej Duda, a koordynatorem merytorycznym jest Akademia Ignatianum w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Odbyło się już osiem konferencji, których tematyka obrazuje, jak szerokie jest spektrum poruszanych zagadnień. Podczas pierwszej z nich, w marcu 2018 r., debatowano o rodzinie. Miejscem spotkania był Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Studiów nad Rodziną). Miesiąc później Politechnika Łódzka gościła uczestników konferencji dotyczącej kwestii pracy, przedsiębiorczości i społecznej gospodarki rynkowej, a na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach rozmawiano w maju na temat patriotyzmu i obywatelskości. „Wolność – suwerenność – praworządność” – to temat kolejnego spotkania, które zorganizowano w czerwcu – zapewne nieprzypadkowo – na Politechnice Gdańskiej. W Olsztynie, na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, poruszono we wrześniu sprawy ekologii, solidarności społecznej i zrównoważonego rozwoju. Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej stało się natomiast miejscem październikowej debaty dotyczącej godności i sprawiedliwości społecznej. Uniwersytet Wrocławski z kolei gościł w listopadzie uczestników konferencji „Europa i pojednanie”.

Kultura ocala tożsamość

Przyszedł czas na Katolicki Uniwersytet Lubelski. 10 grudnia br. uczestnicy projektu spotkają się tam, by porozmawiać na temat kultury i tożsamości. Konferencja rozpocznie się od Mszy św. w intencji Kościoła i Ojczyzny, odprawionej w kościele akademickim KUL pod przewodnictwem abp. Tadeusza Budzika, metropolity lubelskiego. Na uniwersytecie powita gości gospodarz miejsca, rektor uczelni ks. prof. Antoni Dębiński, a całość spotkania poprowadzą profesorowie KUL: dr hab. Iwona Niewiadomska, prorektor KUL, oraz ks. dr hab. Marcin Wysocki. W spotkaniu zapowiedziało swój udział i wystąpienia wielu znamienitych gości, wśród nich m.in.: abp Stanisław Budzik, dr Jarosław Gowin, Zofia Romaszewska, prof. Szewach Weiss, prof. Rocco Buttiglione, Krzysztof Zanussi.

Przygotowano dwa panele. Podczas pierwszego – „O kształtowaniu tożsamości – osoby i okoliczności” rozmawiać będą Zofia Romaszewska i prof. Szewach Weiss. Wprowadzenia dokona natomiast profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Leszek Korporowicz.

Do panelu drugiego, popołudniowego, wprowadzenia dokona znany reżyser Krzysztof Zanussi. O znaczeniu dziedzictwa kulturowego dla drugiego stulecia niepodległości porozmawiają wyżej wymieniony, dr hab. Agnieszka Lekka-Kowalik i wokalista Zygmunt Staszczyk. Roli moderatora podjęła się dziennikarka TVP Lublin Anna Duda-Ziętek.

Reklama

Podczas konferencji będą miały także miejsce ważne wystąpienia programowe. O. prof. Andrzej Wodka CSsR podejmie temat tożsamości, a prof. Rocco Buttiglione – kultury. Podsumowania całości spotkania dokona ks. dr hab. Sławomir Nowosad, dziekan Wydziału Teologii KUL.

Konferencji towarzyszyć będą ciekawe wystawy, prezentowane w gmachu głównym Muzeum KUL. Tytuł pierwszej brzmi: „KUL Uniwersytetem niepodległej Polski”, a drugiej – „Odzyskany blask. Barokowe rzeźby ołtarzowe ze zbiorów Muzeum KUL”. Niewątpliwą gratką dla filatelistów będzie prezentacja znaczków Poczty Polskiej „Ojcowie Niepodległości”.

I co dalej?

Podsumowanie projektu zaplanowano na kwiecień 2019 r. „Polonia Restituta – Europa” – to temat, który zostanie poruszony podczas międzynarodowego kongresu w Krakowie.

www.polonia-restituta.pl .

2018-12-05 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/ Zderzenie pociągów w Białośliwiu; ruch kolejowy wstrzymany

2026-06-25 20:41

[ TEMATY ]

Wielkopolska

zderzenie pociągów

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Po godz. 18 w pobliżu stacji Białośliwie doszło do zderzenia dwóch pociągów – poinformował PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej PSP asp. Martin Halasz. Według najnowszych informacji ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka jedna osoba została ranna. Ruch kolejowy jest wstrzymany.

Jak przekazał PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej PSP asp. Martin Halasz, zgłoszenie o zdarzeniu służby odebrały o godz. 18.04. Rzecznik ponformował, że „kilka osób zostało poszkodowanych, trwa triaż”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję