Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczyt bez porozumienia

Odmienne relacje USA i Korei Północnej ze szczytu przywódców obu krajów w Hanoi nie powinny dziwić. I prezydent USA Donald Trump, i przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un mieli do załatwienia coś innego. Szczyt zakończył się wcześniej, niż planowano, bez porozumienia. Kolejnych rozmów koreańsko-amerykańskich na razie się nie pezewiduje, ale też nic nie wskazuje na to, by świat po tym szczycie był mniej lub bardziej bezpieczny.

Trump powiedział dziennikarzom, że porozumienia nie podpisano, bo Korea Płn. żądała zniesienia wszystkich sankcji, oferując w zamian pewne kroki w kierunku denuklearyzacji, które jednak Amerykanie uznali za niewystarczające. – Chcieli zniesienia wszystkich sankcji, czego my nie możemy zrobić – zrelacjonował. Byli skłonni przeprowadzić denuklearyzację dużej części obszarów, co do których żądał tego Trump, ale USA nie mogły w zamian zrezygnować ze wszystkich sankcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szef MSZ Korei Płn. Ri Yong Ho oświadczył natomiast, że jego kraj proponował tylko częściowe zniesienie sankcji. – Tych, które wpływają na gospodarkę cywilną oraz na życie zwykłych ludzi – powiedział. Według niego, Korea Płn. mogłaby w zamian zlikwidować pod nadzorem USA wszystkie zakłady produkcji materiałów nuklearnych w rejonie Jongbjon. USA domagały się jednak większych ustępstw, tymczasem to wszystko, co Korea Płn. może podjąć przy obecnym poziomie zaufania między obu krajami. Strona północnokoreańska wyraziła również gotowość do permanentnego wstrzymania prób jądrowych i testów rakiet dalekiego zasięgu.

– Czasem trzeba odejść od stołu – powiedział dziennikarzom Trump. Zaznaczył, że mógłby podpisać porozumienie, ale nie byłoby ono satysfakcjonujące. – Wolę to zrobić dobrze niż szybko – podkreślił.

Wojciech Dudkiewicz

Zbrodnie Izraela

Zdaniem śledczych ONZ, Izrael mógł się dopuścić zbrodni wojennych lub zbrodni przeciwko ludzkości, zabijając 190 i raniąc ponad 6 tys. Palestyńczyków podczas ubiegłorocznych protestów w Strefie Gazy. W raporcie Rady Praw Człowieka ONZ w tej sprawie zarzucono siłom izraelskim, że zabijały i raniły palestyńskich demonstrantów, którzy nie stanowili bezpośredniego zagrożenia i nie uczestniczyli bezpośrednio w protestach. Wskazano, że wśród zabitych było 35 dzieci, 2 dziennikarzy i 3 wyraźnie oznakowanych ratowników medycznych. Podkreślono, że Izrael musi niezwłocznie wszcząć śledztwo, a ustalenia zawarte w raporcie komisarz ds. praw człowieka ONZ powinien przekazać Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu. Izrael odrzucił raport jako absurdalny. Palestyńczycy protestują na granicy Strefy Gazy, domagając się m.in. złagodzenia blokady palestyńskiego terytorium.

Reklama

wd

Piąta kadencja

Tysiące studentów wzięło udział w protestach przeciwko decyzji 81-letniego prezydenta Algierii Abdelaziza Boutefliki o ubieganiu się o piątą kadencję i przeciwko polityce rządu, który m.in. dopuszcza do wysokiego – 30-procentowego bezrobocia wśród osób poniżej 30. roku życia. Państwowe media poinformowały o protestach dopiero po kilku dniach ich trwania. Większość protestów odbywała się – by uniknąć konfrontacji z policjantami – na kampusach, jednak do starć z policją doszło. Bouteflika, rządzący Algierią już od 20 lat, poruszający się na wózku i od czasu udaru w 2013 r. rzadko pojawiający się publicznie, jest uważany za faworyta wyborów, które odbędą się 18 kwietnia br.

jk

Wierni Maduro

Rosja i Chiny odrzuciły przedłożony przez USA projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która wzywa do rozpisania uczciwych wyborów w Wenezueli i wpuszczenia do kraju transportów z pomocą humanitarną. Rosja przedstawiła też własny projekt rezolucji – o udzielenie poparcia prezydentowi Wenezueli Nicolásowi Maduro – ale otrzymał on niewiele głosów i został odrzucony. Według ONZ, w latach 2015-17 w Wenezueli było 3,7 mln niedożywionych osób, a w ostatnich latach podwoił się współczynnik umieralności niemowląt. Jak szacuje ONZ, od 2015 r. ok. 2,3 mln Wenezuelczyków opuściło kraj.

wd

Premier oskarżony

Tego jeszcze nie było. Po raz pierwszy w stan oskarżenia może zostać postawiony w Izraelu urzędujący premier. Prokurator generalny Izraela Avichai Mandelblit powiedział, że ma zamiar oskarżyć Beniamina Netanjahu w sprawach dotyczących korupcji, nadużycia władzy i defraudacji. Mandelblit podzielił opinię policji – zaleciła ona postawienie zarzutów Netanjahu, który w zamian za korzystne dla giganta telekomunikacyjnego Bezeq zmiany w prawie miał być pozytywnie przedstawiany w należącym do niego serwisie informacyjnym. Wcześniej policja zaleciła postawienie Netanjahu zarzutów przyjmowania prezentów od biznesmenów oraz oferowania korzystnych dla jednej z gazet zmian w prawie w zamian za pozytywne przedstawianie jego osoby.

wd

2019-03-06 10:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

CZYTAJ DALEJ

Odpust u św. Andrzeja Boboli

2024-05-15 21:18

[ TEMATY ]

parafia św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 16 maja – kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie.

Liturgia ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Eucharystię będą koncelebrowali biskupi z metropolii warszawskiej, a homilię wygłosi bp Zbigniew Zieliński, biskup diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję