Wyjątkową oprawę liturgiczną miała Eucharystia, podczas której młodzi ludzie przyjęli posługę. Przewodniczył jej ks. dziekan Bogusław Wolański w koncelebrze z miejscowym proboszczem ks. Janem Bryją i wikariuszem ks. Piotrem Winczakiewiczem. Ks. Piotr jest w lubańskim dekanacie duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza.
W homilii ksiądz dziekan nawiązał do obchodzonego Święta Miłosierdzia Bożego, które do kalendarza liturgicznego wprowadził św. Jan Paweł II, a zwłaszcza znaczenia obrazu, jaki św. s. Faustynie polecił wykonać Pan Jezus.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– W was też chce Pan Jezus wymalować swoje oblicze. Wybrał was już w czasie chrztu świętego, wybrał na kolejnych etapach życia, ale dzisiaj szczególnie, bo podejmujecie się ważnej publicznej funkcji w życiu Kościoła. Od dzisiaj będziecie urzędowo, jako lektorzy, użyczali swoich ust Bogu – mówił w homilii ksiądz dziekan. – Nie będziecie mówić swoimi słowami, ale będziecie czytać słowa Boga. Przez wasze życie chce pokazać swój urok, a przez wasze usta chce ludziom oznajmić swoją mądrość. To jest naprawdę wielka godność, jaką na siebie bierzecie.
Reklama
Nowo ustanowieni lektorzy, jak czytamy w tekście specjalnego obrzędu, stają się sługami prawdy objawionej przez Boga, która ma rozjaśnić drogi ludzkiego życia, ale zaproszeni są także do rozważania Bożego Słowa i stawania się Jego świadkami każdego dnia. Jak mówi obrzęd – mają się dać ukształtować Bożemu Słowu, aby wiernie przekazywać je braciom. Ksiądz dziekan podkreślił, że czytanie Pisma Świętego w Kościele to nie może być gra aktorska czy deklamacja, ale prawdziwa służba prawdzie objawionej, płynąca z serca i z żywej relacji z Panem Bogiem.
Zgodnie z obrzędem błogosławieństw kandydaci na lektorów wypowiedzieli swoją gotowość do przyjęcia posługi lektora, a po homilii, w postawie klęczącej, przyjęli błogosławieństwo na tę nową posługę, do której przygotowywali się przez kilka minionych miesięcy. Promocję lektorską zakończyło poświęcenie i nałożenie krzyży dokonane przez księdza dziekana, które odtąd każdy z nowo ustanowionych lektorów będzie nosił jako znak wykonywanej posługi.
W kursie lektorskim, który w dekanacie lubańskim trwał od jesieni ub.r., udział wzięli ministranci z kilku parafii: m.in. z Lubania, Olszyny i Radostowa. Nowymi lektorami zostali: Michał Kunka, Mateusz Szatkowski, Bartosz Szulczewski i Kacper Wrzeszcz z parafii Świętej Trójcy w Lubaniu, Hubert Maksymiuk, Bartosz Pawłowski i Szymon Sokół z parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie oraz Michał Makiej z parafii Objawienia Pańskiego w Radostowie.
Promocja lektorska w centralnej świątyni katolickiej Lubania była świętem całego dekanatu. Piękna asysta liturgiczna oraz licznie przybyli parafianie dopełnili uroczystości, która była wyjątkowym wydarzeniem dla nowo ustanowionych lektorów oraz ich rodziców i bliskich krewnych.