Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileuszowy odpust

Leśnicy Nadleśnictwa Trzebież przybyli licznie do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzebieży, aby uczcić 35. jubileuszowy „Odpust Leśny” w Trzebieży, organizowany przez leśników corocznie po zakończeniu zalesień i odnowień

Niedziela szczecińsko-kamieńska 21/2019, str. 2

[ TEMATY ]

odpust

leśnicy

Archiwum autora tekstu

Zasadzenie Dębu Pamięci dla uhonorowania por. rez. Romana Trębskiego (1908-40)

Zasadzenie Dębu Pamięci dla uhonorowania por. rez. Romana
Trębskiego (1908-40)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość jest podziękowaniem za opiekę Bożą nad codzienną pracą leśników i zadaniami realizowanymi przez nich w ramach zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

Mszy św. jubileuszowej 26 kwietnia br. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, duszpasterz polskich leśników, w asyście miejscowego proboszcza i duszpasterza szczecińskich leśników ks. Mieczysława Wdowiaka i kilku kapłanów związanych pracą duszpasterską z leśnikami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liturgicznemu wejściu do kościoła towarzyszyła muzyka w wykonaniu sygnalistów. Trzebiescy leśnicy zadbali o odpowiednią dekorację świątyni, która przemieniła się w pełną naturalnego piękna Puszczę Wkrzańską.

Tradycyjnie Msza św. dla leśników zakończyła się przesłaniem do społeczeństwa [treść przesłania oraz galeria na stronie www.niedziela.pl w zakładce Kościół nad Odrą i Bałtykiem].

Po Mszy św. miało miejsce również odsłonięcie i poświęcenie odremontowanej kapliczki z figurą Matki Bożej Wkrzańskiej. Odsłonięcia dokonała m.in. Stanisława Czyżewska – emerytowany zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Trzebież, inicjatorka „Odpustu Leśnego” oraz budowy kapliczki na skraju lasów Puszczy Wkrzańskiej.

Następnym punktem uroczystości było zasadzenie Dębu Pamięci dla uhonorowania por. rez. Romana Trębskiego (1908-40) w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Roman Trębski, syn Jana i Karoliny z domu Mierzejewska, urodził się 24 czerwca 1908 r. w Warszawie. Był inżynierem leśnikiem zatrudnionym w Nadleśnictwie Baranowicze. Przydział wojskowy otrzymał do 77. Pułku Piechoty w Lidzie. Zmobilizowany w 1939 r., zatrzymany wraz z oddziałem w 1940 r. Jeniec obozu w Starobielsku, zamordowany w Charkowie w 1940 r.

W uroczystości udział wzięła rodzina upamiętnianego por. rez. Romana Trębskiego, bp Tadeusz Lityński duszpasterz polskich leśników, dr Paweł Skubisz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, delegacja Stowarzyszenia „Katyń” z prezes Jolantą Turlińską-Kępys na czele, Jacek Więckowski, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebież Tomasz Kulesza oraz przedstawiciele władz kościelnych, samorządowych organizacji i instytucji.

2019-05-21 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauczmy siebie i nasze dzieci kochać Ziemię

[ TEMATY ]

przesłanie

leśnicy

smarko/pixabay.com

Trzebież, 26.04.2019 r.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Semeraro podczas beatyfikacji salezjańskich męczenników: Nie rezygnujcie z marzeń

2026-06-06 14:49

[ TEMATY ]

męczennicy

beatyfikacja

salezjanie

PAP/Łukasz Gągulski

Pan nie wzywa was do rezygnacji z waszych marzeń, ale do ich oczyszczenia i oświecenia - mówił do młodych kard. Marcello Semeraro podczas beatyfikacji salezjańskich męczenników II wojny światowej, która miała miejsce 6 czerwca w Krakowie. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych wskazał nowych błogosławionych jako wzór wierności Chrystusowi, przypominając także ich związek z drogą powołania św. Jana Pawła II.

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej ks. Jana Świerca SDB i ośmiu jego współbraci kard. Marcello Semeraro podkreślił, że Kościół nie wspomina dziś przede wszystkim tragicznych okoliczności ich śmierci, lecz „chwałę Jezusa Chrystusa”, która jaśnieje w świadectwie nowych błogosławionych. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych wskazał, że salezjańscy męczennicy pozostali wierni Chrystusowi i swojemu powołaniu aż do przelania krwi.
CZYTAJ DALEJ

Całe moje życie to kapłaństwo, mawiał śp. ks. inf. Jan Sobczak

2026-06-06 19:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Uroczystości pogrzebowe śp. infułata śp. Jan Sobczak

Uroczystości pogrzebowe śp. infułata śp. Jan Sobczak

W osobach kard. Konrada Krajewskiego, duchownych, sióstr zakonnych i wiernych parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi Archidiecezja Łódzka pożegnała ks. inf. Jana Sobczaka - najstarszego duchownego Kościoła Łódzkiego.

Uroczystości pogrzebowe - którym przewodniczył metropolita łódzki - odbyły się dziś przed południem w najstarszym kościele łódzkiej Retkini, którego budowniczym i wieloletnim proboszczem był zmarły kapłan.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję