Reklama

Niedziela Kielecka

Pomagając innym, pomagamy sobie

W sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie gościło ponad 300 młodych wolontariuszy z całej diecezji. Spotkali się na czwartym Diecezjalnym Zjeździe Szkolnych Kół Caritas, aby się lepiej poznać, porozmawiać o swoich działaniach oraz wziąć udział w warsztatach, które pomogą im w dalszej pracy wolontaryjnej. Spotkanie było też formą podziękowania za ich zaangażowanie w różne akcje charytatywne

Niedziela kielecka 26/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkolne koła caritas

TER

Ks. Jan Jagiełka opowiadał młodzieży o Domu dla Niepełnosprawnych

Ks. Jan Jagiełka opowiadał młodzieży
o Domu dla Niepełnosprawnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając zebranych ks. kan. Zygmunt Kwieciński, kustosz sanktuarium, przybliżył historię świątyni i cudownego obrazu. Po nim młodych wolontariuszy witali świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik oraz wójt Gminy Piekoszów Zbigniew Piątek. Dziękowali im za czas poświęcony innym osobom i wszelkie akcje organizowane na rzecz potrzebujących. Wolontariuszom dziękował także ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej. Jak powiedział, to spotkanie jest czasem cieszenia się dobrem, które zostało uczynione. – To dzień, w którym dajemy wolontariuszom otuchy i więcej zapału do posługiwania ludziom chorym i potrzebującym. Świętując, jednocześnie zachęcamy do rozszerzenia tego dzieła i podejmowania nowych działań – podkreślił ks. Słowik.

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, przy ołtarzu towarzyszyło mu ośmiu kapłanów. Między innymi ks. Jan Jagiełka, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. W homilii biskup mówił, że miłosierdzie chrześcijańskie przez wieki zmieniało oblicze świata. – Chrześcijaństwo poprzez dzieła miłosierdzia zmieniało świat i czyni to nadal, bo wciąż aktualna jest Ewangelia. Sam Pan Jezus, opowiadając przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, wskazał na potrzebę ludzkiej wrażliwości wobec potrzebujących, która jest nie tylko owocem współczucia i ofiarowanej jałmużny, ale ma wyrastać z autentycznej miłości Boga i bliźniego. Biskup przypomniał także, że „dobrych przykładów dzieł miłosierdzia jest bardzo wiele, bowiem miłość, która służy, leczy nas z obojętności, która jednak tu i tam gwałtownie wdziera się w ludzkie życie”. Biskup podkreślił, że miłosierdzie ma różne formy. – Biblijne miłosierdzie to nie tylko podana głodnemu kromka chleba i spragnionemu kubek wody, ale też braterskie upomnienie, dobry przykład i mądra ewangeliczna rada – zaznaczył. Po Eucharystii Damian Zegadło, koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu, podzielił uczestników na trzy zespoły. Najmłodsi wzięli udział w grze terenowej. Druga grupa udała się do Gminnego Ośrodka Kultury na spektakl cieni przygotowany przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Piekoszowie. Najstarsza grupa spotkała się w Domu dla Niepełnosprawnych, gdzie specyfikę miejsca przybliżył dyrektor placówki, ks. Jan Jagiełka. Młodzi wysłuchali także świadectwa osoby niepełnosprawnej. Na zakończenie wszyscy wolontariusze zjedli ciepły posiłek i wzięli udział w losowaniu nagród ufundowanych przez organizatorów. W diecezji kieleckiej istnieje 90 szkolnych kół Caritas, które skupiają ok. 1200 wolontariuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

* * *

Młodzi chcą pomagać

WŁADYSŁAW BURZAWA: – Dlaczego spotkanie młodych wolontariuszy odbyło się w Piekoszowie?

KS. KRZYSZTOF BANASIK, ZASTĘPCA DYREKTORA CARITAS DIECEZJI KIELECKIEJ: – Staramy się, żeby te spotkania odbywały się w miejscach, związanych z dziełami miłosierdzia. A tu jest Dom dla Niepełnosprawnych, dużą rolę odgrywa sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia, a także to, że w tej gminie w kilku szkołach działają szkolne koła Caritas. Ten wybór nie był przypadkowy i myślę, że frekwencja oraz zadowolenie uczestników tego spotkania pokazały, że warto było pojechać do Piekoszowa, by tam się modlić, by tam uczyć się, jak pomagać również osobom niepełnosprawnym, by też doświadczyć tego spotkania w wymiarze diecezjalnym pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego

– Młodzi ludzie chcą działać i chcą pomagać.

– Dokładnie, to spotkanie jasno pokazało, że młodzi ludzie chcą działać i działają. Trzeba im tylko stworzyć przestrzeń, dać im jakąś propozycję, zaprosić. My jako Caritas diecezjalna inspirujemy, zapraszamy, pokazujemy te możliwości. Tutaj wielką rolę odgrywają opiekunowie, czyli nauczyciele, wychowawcy, katecheci, ci, którzy na co dzień Szkolne Koła Caritas prowadzą. Formują młodych, ale też pokazują, że nawet już w młodszych klasach szkół podstawowych można się zaangażować w wolontariat, że można pomagać innym. Uwrażliwiają młodych pod kątem chrześcijańskiego miłosierdzia.

– W jaki sposób młodzież pomaga innym?

– My mówimy o takich trzech obszarach, w których młodzi ze Szkolnych Kół Caritas nas wspomagają. Pierwszy – to szkoła. Trzeba zwrócić uwagę na potrzeby w szkole, być może są tam uczniowie, którym trzeba pomóc w nauce, może są chorzy, których trzeba odwiedzić, pomóc w odrabianiu lekcji, może mają indywidualne nauczanie. Są przykłady, gdzie zbierano pieniądze na leczenie chorych uczniów czy osób, które uległy wypadkowi. Drugi obszar to nieco szerszy: parafia i gmina. I tutaj na przykład młodzi mogą odwiedzać domy dla seniorów, domy opieki, czy domy dziecka – czyli jest to takie szersze wyjście, współpraca z parafią i uczestniczenie w różnych dziełach miłosierdzia prowadzonych w parafii. I wreszcie ten trzeci wymiar diecezjalny, który jest inspirowany głównie przez Caritas Diecezjalną,zaangażowanie w takie akcje, jak zbiórki żywności, Pola Nadziei, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

* * *

Biskup kielecki Jan Piotrowski:
– Myślę, że praktyka spotkań szkolnych Kół Caritas naszej diecezji jest wydarzeniem bardzo ważnym z punktu wiedzenia dzieł miłosierdzia, pewnej dojrzałości, również ludzkiej, ponieważ angażują się w to osoby, które chcą drugim pomóc, motywowane to jest Ewangelią. Biorą udział w tym osoby, które niosą pomoc w różnych formach, bo to mogą być osobiste spotkania, to są wydarzenia organizowane zbiorowo poprzez szkolne koła Caritas, dzięki wychowawcom i nauczycielom. Myślę, że w ogóle dzieła miłosierdzia w wymiarze tym materialnym i duchowym uwiarygodniają nas, jako ludzi, że nie straciliśmy empatii, tego ducha solidarności, ale też wskazują że Miłosierdzie Boże działa poprzez ludzi przez ich ręce, słowa, dobre czyny i rady. I wypada mi tylko życzyć, aby młodzież trzymała się tej drogi, która daje jej tak wiele satysfakcji i autentycznej radości.

Weronika Ziółkowska z Chmielnika i Sandra Grzela z Podlesia – uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach:
– Zdecydowałyśmy się wstąpić do szkolnego koła Caritas, ponieważ lubimy pomagać potrzebującym. Do koła trafiłyśmy dzięki siostrze zakonnej Agnieszce, która zachęciła nas i poinstruowała, czym zajmują się członkowie koła, pomagając innym. Dzięki temu brałyśmy między innymi udział w zbiórce żywności. Z naszej szkoły dwie osoby są wolontariuszkami w kieleckim Hospicjum. Spotykamy się w co drugą sobotę miesiąca. Podczas tych spotkań modlimy się, rozmawiamy o tym, jakie są potrzeby, co będziemy robić w najbliższym czasie. My również przedstawiamy siostrze propozycje, w jaki sposób możemy pomóc innym. Ta nasza pomoc to nie jest tracenie czasu, warto jest pomagać innym, wystarczy pomyśleć, że być może i my kiedyś będziemy potrzebować pomocy. Pomagając innym, pomagamy sobie.

Ilona Boryś I LO w Jędrzejowie:
– Działam w szkolnym kole Caritas prawie dwa lata. Naszym kołem opiekuje się siostra Natana. Tak naprawdę nikt mnie do niego nie wciągnął, sama zapragnęłam pomagać innym. Zaczęłam od pomagania dzieciom, odrabiam z nimi lekcje, opiekuję się, po prostu jestem z nimi. Potem zaczęłam uczestniczyć w zbiórkach żywności, a od kilku miesięcy jeżdżę do szpitala onkologicznego odwiedzać chore dzieci. Jestem przy nich, rozmawiam, pomagam i z nimi spędzam czas. Nasze koło bierze udział w Polach Nadziei, organizujemy kiermasze dla potrzebujących, różne przedstawienia, aby na ich twarzy pojawił się uśmiech. Ten uśmiech jest dla nas największą zapłatą.

2019-06-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serdecznie pozdrawiamy

Niedziela sandomierska 9/2023, str. II

[ TEMATY ]

szkolne koła caritas

Archiwum Caritas

W sumie dzieci napisały ponad tysiąc kartek

W sumie dzieci napisały ponad tysiąc kartek

Szkolne Koła Caritas oraz Kluby Wolontariuszy zaangażowały się w pisanie kartek dla chorych.

A kcja została przygotowana z okazji przeżywanego w całym Kościele Dnia Chorego. Przygotowane przez dzieci kartki trafiły następnie do osób chorych z terenu naszej diecezji. – Kartki były wyjątkowe gdyż zawierały osobisty list dziecka skierowany do osoby chorej lub cierpiącej. Oprócz słów wsparcia dzieci chętnie napisały kilka słów o sobie, swoich marzeniach i celach życiowych – informowała Justyna Marzec, rzecznik Caritas. Dzięki tej akcji dzieci mogły rozwinąć w sobie poczucie empatii. Poznały też sposoby wsparcia osób w potrzebie, chorych, często wykluczonych społecznie i ekonomicznie. Natomiast dla osób, które otrzymały kartki był to miły gest oraz poczucie, że jest ktoś, kto o nich pomyślał i specjalnie zrobił dedykowaną kartkę. – Nasza akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Wolontariusze przygotowali ponad 1200 kartek, które trafiły do domów opieki społecznej, hospicjów, zakładów opiekuńczo-leczniczych z terenu naszej diecezji, Szpitala Specjalistycznego im. Ducha Świętego w Sandomierzu oraz oddziału onkologii Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu. Dziękujemy wszystkim dzieciom, ich opiekunom oraz rodzicom za wsparcie naszych działań – mówiła Justyna Marzec. W akcję pisania kartek włączyło się 45 szkół z terenu diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KEP

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół - państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole oraz relację ze spotkania 24 kwietnia Zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: bp Turzyński do Polonii: bądźcie dumni, że jesteście Polakami

2024-05-02 16:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Polonia

bp Piotr Turzyński

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

bp Piotr Turzyński

- Bycie Polakiem i uczniem Maryi i Chrystusa to wielkie zadanie trwajcie w nim dobrze. Bądźcie dumni ze swojej polskości i trzymajcie wiarę mocno w sercu - mówił bp Piotr Turzyński. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze w obchodzonym dziś Dniu Polonii i Polaków Za Granicą.

Bp Turzyński w homilii zwrócił uwagę, że urodziliśmy się w określonym środowisku, na określonej ziemi oraz w określonej kulturze i my tego sami nie wybieraliśmy, dał nam to Bóg, który daje dobre dary, więc i polskość musi być dobrym darem i choć czasem boli, przysparza cierpień, to jest naszym darem. Dodał, że jako Polacy już w momencie chrztu otrzymaliśmy dar wiary, a dzięki niemu razem z Chrystusem przyszła Maryja.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję