Reklama

Niedziela Lubelska

Bliżej Chrystusa, bliżej siebie

W ramach inauguracji programu Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie odbyła się debata biskupów chrześcijańskich, w której udział wzięli prawosławny abp Abel, bp Jan Cieślar z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 10/2020, str. VI

[ TEMATY ]

ekumenizm

spotkanie

Lublin Ekumeniczny 2020

Grzegorz Jacek Pelica

Biskupi zachęcali do prowadzenia rozmów na fundamencie miłości

Biskupi zachęcali do prowadzenia rozmów na fundamencie miłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mówiąc o dialogu człowieka z Bogiem (pisaliśmy o tym w wydaniu z datą 1 marca), biskupi poprowadzili słuchaczy do dialogu między ludźmi. Na pytanie ks. Sławomira Pawłowskiego o marzenia i oczekiwania co do dialogu między Kościołami, abp Budzik przywołał przestrzenie dialogu po Vaticanum II i posłudze Pawła VI. Wskazał na znaczenie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, który będzie praktyczną realizacją dialogu. – Do asystowania Synodowi chcę zaprosić naszych braci z innych Kościołów, abyśmy mogli się od siebie uczyć i poznawać się. Im bliżej będziemy Chrystusa, tym bliżej będziemy siebie – podkreślił metropolita lubelski.

Chrześcijanie są wezwani nie tyle do tolerancji i otwartości, co do miłości.

Podziel się cytatem

Wzajemne otwarcie

Prawosławny abp Abel, zwracając uwagę na przyjazne warunki władz kościelnych i samorządowych, podkreślał, że dla współistnienia ekumenicznego najważniejsze jest wzajemne otwarcie. Tezę zilustrował przykładem wspólnego projektu rewitalizacji ewangelickiego kościoła Świętej Trójcy oraz prawosławnej cerkwi katedralnej. Innym potwierdzeniem życzliwej współpracy było otwarcie katolickiego „Biskupiaka” dla uczestników Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej. – Są dwa miejsca w Polsce, gdzie ekumenizm traktowany poważnie buduje niezwykłe, pogłębione i serdeczne relacje międzyludzkie: okręg łódzki i Lublin – powiedział bp Cieślar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O tym, że „różnica nie oznacza oddzielenia” (ks. Pawłowski), a chrześcijanie, „nie będąc ze świata, mają służyć człowiekowi w świecie”, traktowały kolejne wypowiedzi pasterzy, m.in. o dialogu Kościoła z kulturą, uczestnictwie w troskach rodziny czy realizacji nakazu misyjnego Chrystusa. – Kościół powinien przede wszystkim dawać świadectwo o Bogu, tworzyć nową cywilizację chrześcijańskiej miłości – zaznaczył abp Abel. – Powinien także wyznaczać granice dla swojego obcowania ze światem politycznym i ze wszystkim nurtami życia społecznego. Jeżeli nie będziemy wychodzić na zewnątrz z różnymi formami dialogu, to możemy bardzo dużo stracić. Gdy zagrożenie przez sekularyzację jest tak dokuczliwe dla naszej tradycji chrześcijańskiej, to nawet dialogując miedzy sobą jako podzieleni chrześcijanie już możemy odnaleźć wartość, która będzie swoistym apostolstwem z korzyścią dla Ewangelii Chrystusowej – powiedział prawosławny hierarcha.

– Dialog wymaga nie tylko tolerancji, ale otwartości na cudze poglądy. Chrześcijanie są wezwani nie tyle do tolerancji i otwartości, co do miłości. Kościół ma być domem i szkołą komunii, znakiem zjednoczenia całej ludzkiej rodziny – podkreślił abp Budzik. – Moim marzeniem jest, by dialog w społeczeństwie był ugruntowany na fundamencie miłości i na biblijnym spojrzeniu: „Czyńcie dobrze wszystkim, a najwięcej domownikom wiary”. Mamy żyć tak, aby inni mówili: „Patrzcie, jak oni się miłują!” – dzielił się bp Cieślar.

Ekumeniczny Lublin

W program Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie zaangażowane są Kościoły chrześcijańskie Lublina. Każdego miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia) odbywać się będą nabożeństwa ekumeniczne i towarzyszące im debaty oraz wydarzenie kulturalne; najbliższe – 25 marca na KUL (modlitwa i dyskusja nt. wspólnego świadectwa wiary Żydów i chrześcijan). Programowi towarzyszy festiwal organowy Ewangelicka 1 (maj) oraz międzynarodowa konferencja naukowa Dialog chrześcijańsko-żydowski. Dialog międzyreligijny czy ekumeniczny? (listopad). Wielomiesięczny projekt jest przygotowaniem do II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego Jerozolima – Lublin. Miasta dialogu, który w 2021 r. odbędzie się w Jerozolimie.

2020-03-03 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi są otwarci na ekumenizm

Niedziela kielecka 6/2013, str. 7

[ TEMATY ]

młodzi

ekumenizm

Archiwum ks. Marcina Borynia

Młodzi diecezji kieleckiej na ESM z bp. Kazimierzem Gurdą

Młodzi diecezji kieleckiej na ESM z bp. Kazimierzem Gurdą
Tak mówi ks. Marcin Boryń, podsumowujący 35. Europejskie Spotkanie Młodych w Rzymie organizowane przez Ekumeniczną Wspólnotę Taizé na przełomie roku 2012/2013. Stuosobowa grupa młodych z duszpasterzami uczestniczyła w spotkaniu młodzieży różnych wyznań chrześcijańskich, modląc się o pokój na świecie i jedność w Kościele, nawiedzali bazyliki rzymskie, wspólnie złożyli akt wiary, a także zwiedzali Wieczne Miasto. Wśród trzech polskich biskupów był obecny bp Kazimierz Gurda, który patronował młodzieży diecezji kieleckiej i spotykał się z nią na wspólnej modlitwie i rozmowach.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent zawetował ustawę umożliwiającą formalizację związków jednopłciowych

2026-07-17 09:17

x.com/prezydentpl

Prezydent RP Karol Nawrocki

Prezydent RP Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki zawetował w piątek rządową ustawę o statusie osoby najbliższej w związku i umowie o wspólnym pożyciu oraz ustawę ją wprowadzającą.

Ustawa o statusie osoby najbliższej w związku i umowie o wspólnym pożyciu zakładała, że dwie osoby pełnoletnie mogłyby zawrzeć przed notariuszem rejestrowaną w urzędzie stanu cywilnego umowę, regulującą między nimi takie sprawy jak m.in. wspólność majątkowa, obowiązek alimentacyjny, prawo do mieszkania, dostęp do informacji medycznej oraz kwestie pochówku.
CZYTAJ DALEJ

Mimo zawieszenia broni w Gazie wciąż giną dzieci

2026-07-17 17:06

[ TEMATY ]

dzieci

śmierć

strefa gazy

Gaza

@Vatican Media

Sytuacja ludności w Gazie jest dramatyczna, pomimo formalnego zawieszenia broni.

Sytuacja ludności w Gazie jest dramatyczna, pomimo formalnego zawieszenia broni.

Codzienne życie mieszkańców Strefy Gazy toczy się wśród ruin – na ulicach, wśród gruzów zburzonych domów stoją tysiące namiotów. W tej sytuacji Łaciński Patriarchat Jerozolimy pragnie ponownie otworzyć szkołę, aby nie pozostawić dzieci bez możliwości edukacji. O dramacie mówi wikariusz generalny Patriarchatu bp William Shomali.

W teorii Gaza jest chroniona na mocy zawieszenia broni, które weszło w życie 10 października 2025 roku, jednak w ciągu ostatnich 9 miesięcy izraelskie naloty na terytorium palestyńskie trwały nadal. W tym okresie, z dala od pierwszych stron gazet i ekranów telewizyjnych, tragedia w Gazie trwa do dziś.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję