Reklama

Niedziela Przemyska

Wyzwania rekolekcyjne

Ewangelizacyjny apostolat wśród dzieci i młodzieży to nasz zbiorowy obowiązek. Najwyższy czas, aby mocnym głosem formacyjnym harmonijnie zabrzmiały rodzina, szkoła i Kościół.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Współczesny świat, który coraz bardziej nie dowierza, domaga się od wszystkich uczniów Chrystusa ożywienia nadprzyrodzonej rzeczywistości chrztu świętego. Rodzice i chrzestni mają obowiązek przekazać wiarę swoim dzieciom. Wychowanie w szkole musi odbywać się z poszanowaniem chrześcijańskiego systemu wartości. Udział w rekolekcjach zarówno nauczycieli, jak i uczniów jest częścią świadectwa o Chrystusie.

Mam wrażenie, że to co święte, zdaje się być oddzielane od naszego codziennego życia.

Podziel się cytatem

Błogosławiony zgrzyt

W tym kontekście chcę odwołać się do pierwszych doświadczeń wielkopostnych rekolekcji w jednej ze szkół przemyskich (duża szkoła średnia, w której zatrudnionych było trzech księży katechetów). Ochoczo podjęliśmy to zupełnie nowe wyzwanie we współpracy ze wszystkimi nauczycielami, choć trzeba przyznać, że ta współpraca zaczęła się od małego zgrzytu, który w skutkach okazał się błogosławiony. W stosownym czasie poinformowaliśmy zarząd szkoły o planowanych rekolekcjach. Dyrekcja wyraziła zgodę, co nas bardzo ucieszyło. Ale po jakimś czasie „wyszło”, że w dniach, gdy uczniowie będą w kościele na rekolekcyjnych ćwiczeniach, nauczyciele zostaną w szkole i będą mieli szkolenie z BHP (bezpieczeństwo i higiena pracy). Byłem przekonany, że to jakaś plotka, więc w sekretariacie poprosiłem o rozmowę z dyrektorem. Niestety, dyrektor potwierdził, że właśnie na czas rekolekcji zaplanował specjalistyczne szkolenie dla nauczycieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mocny argument

Reklama

Odnosząc się z pełnym szacunkiem do inicjatywy szkoleniowej, wyraziłem jednak nasze zaniepokojenie, że sami – jako nauczyciele religii – nie poradzimy sobie z taką ilością młodzieży. Na to dyrektor odrzekł, że przecież wielu nauczycieli jest niewierzących i nie będzie ich zmuszał do pójścia do kościoła. – Wiem o tym – odpowiedziałem – ale każdy nauczyciel, nawet ateista, acz humanista, z szacunku dla wychowanka i jego wartości pójdzie z nim nawet do kościoła, aby mógł bezpiecznie rozwijać i wyznawać swoją wiarę.

Argument okazał się na tyle mocny, że dyrektor odwołał szkolenie z BHP i poprosił wszystkich nauczycieli, aby zechcieli towarzyszyć uczniom w wielkopostnych rekolekcjach szkolnych. I trzeba przyznać, że rekolekcje cieszyły się wielką frekwencją uczniów i towarzyszących im nauczycieli (uczniowie, którzy nie brali udziału w duchowych ćwiczeniach, w tym samym czasie mieli zapewnione – neutralne światopoglądowo – obowiązkowe zajęcia w szkole). Oczywiście, rekolekcje poprzedzone były duchowymi i programowymi oraz logistycznymi przygotowaniami (modlitwa sióstr karmelitanek podczas katechezy oraz w eklezjalnych wspólnotach, młodzieżowa Droga Krzyżowa ulicami miasta w intencji rekolekcji, promocja na lekcjach wychowawczych oraz innych przedmiotach).

Dumni z Ewangelii

Reklama

Na motto duchowych ćwiczeń wybraliśmy słowa z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła: „Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec” (1 J 3,1), a bogaty program wielkopostnych rekolekcji w jakimś sensie był wzorem (początkiem) projektu Dumni z Ewangelii, który na stałe wszedł do scenariusza Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. A, w największym skrócie, wyglądał tak: Dzień I – Msza św. z nauką rekolekcyjną. Po zakończonej Eucharystii młodzi udawali się do różnych miejsc na wybrane spotkania tematyczne, takie jak: Człowiekiem jest się od poczęcia; Zanim powiesz kocham; Czytać Biblię, ale jak?; Wódko, pozwól żyć! ; Taizé – Pielgrzymka zaufania przez ziemię; Kościół ciszy; Spotkanie z piosenką religijną. Zajęcia pierwszego dnia kończyły się modlitwą Anioł Pański w miejscu spotkań. Drugi dzień duchowych ćwiczeń odbywał się w podobnej strukturze, z tym tylko że spotkania w grupach tematycznych kończyły się wspólną Drogę Krzyżową. Dzień trzeci rozpoczynał się celebracją nabożeństwa pokutnego z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i konferencją, po której był czas spowiedzi świętej, zaś puentą dnia była Eucharystia z uroczystym rozesłaniem.

Dzisiaj, po latach doświadczeń, wielkopostne rekolekcje szkolne są nadal wielkim wyzwaniem ewangelizacyjnym dla katechetów i duszpasterzy. Wciąż poszukujemy „atrakcyjnej” formuły, która porwie młodzież i w jeszcze większym stopniu zaangażuje nauczycieli oraz rodziców.

Wielkopostne rekolekcje szkolne są nadal wielkim wyzwaniem ewangelizacyjnym dla katechetów i duszpasterzy.

Podziel się cytatem

Potrzeba świadków miłości

Ojciec Święty Jan Paweł II zachęcał: „Drodzy młodzi przyjaciele (...) Nie czekajcie, aż będziecie starsi, by wejść na drogę do świętości! Świętość jest zawsze młoda, tak jak wieczna jest młodość Boga (...) Świat, który odziedziczycie, to świat rozpaczliwie potrzebujący odnowionego poczucia braterstwa i solidarności. Ten świat potrzebuje być dotknięty i uzdrowiony przez piękno i bogactwo Bożej miłości. Współczesny świat potrzebuje świadków tej miłości. Potrzebuje on, abyście byli solą ziemi i światłem świata” (Jan Paweł II Toronto, ŚDM).

Może wiec nasze „pierwsze kroki” sprzed wielu lat i stawiane przez kolejne z wciąż nowymi jakościami programowymi (do 1995), staną się twórczym przyczynkiem i pozwolą Państwu z nowym zapałem ewangelicznym podejmować dzieło rekolekcji szkolnych.

2020-03-10 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra Paula podbija TikToka!

[ TEMATY ]

młodzi

ewangelizacja

młodzież

TikTok

Kim jest najpopularniejsza siostra zakonna na ...TikToku? Siostra Paula ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny na co dzień posługuje w zakrystii. Po "godzinach" nagrywa filmiki, które podbijają internet!

Siostra katarzynka z Olsztyna poprzez zabawę i śmieszne filmiki stara się przekonać do siebie młode pokolenie. Młodzież jest zachwycona jej profilem, a ona sama ufa, że poprzez dobrą zabawę uda się jej przekonać młodych do Kościoła. Pragnie poprzez publikacje "przemycać" im Boga.
CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Armia zapowiedziała dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w walkach w Strefie Gazy

2025-07-27 09:21

[ TEMATY ]

Izrael

PAP/EPA/SHAHZAIB AKBER

Izraelskie wojsko zapowiedziało w niedzielę dziesięciogodzinne „przerwy humanitarne” w działaniach zbrojnych na niektórych obszarach w Strefie Gazy. Decyzja ta została ogłoszona po tym, gdy armia poinformowała o wznowieniu zrzutów z pomocą humanitarną nad palestyńską półenklawą i ustanowieniu „korytarzy humanitarnych” dla konwojów ONZ.

Jak przekazał portal Times of Israel, przerwy w działaniach zbrojnych będą wprowadzane w miejscach, w których aktualnie nie operują izraelskie siły lądowe, w tym w Al-Mawasi, Dajr al-Balah i mieście Gaza.
CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć ją od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję