Reklama

Niedziela Lubelska

Sześć wieków parafii

„Nie święci garnki lepią” – głosi przysłowie, które na Ziemi Chełmskiej ma swoje dokończenie: „tylko zduny w Pawłowie”. Tak mawiano, gdy ktoś potrzebował otuchy, aby wykonać jakieś trudne, ponadprzeciętne zadania. Rodzice w ten sposób dodawali odwagi dzieciom, które obawiały się nowych wyzwań.

Niedziela lubelska 21/2020, str. IV

[ TEMATY ]

obraz

obraz

jubileusz

Pawłów

Grzegorz Jacek Pelica

Kopia ikony Matki Bożej Pawłowskiej

Kopia ikony Matki Bożej Pawłowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2021 r. minie 600 lat od utworzenia parafii rzymskokatolickiej w Pawłowie. Powołany z inicjatywy i pod przewodnictwem proboszcza ks. Andrzeja Kołodziejskiego komitet organizacyjny obchodów przystąpił już do działania. Pomimo trudności materialnych, zarazy i różnych obostrzeń duszpasterz i grupa parafian realizują punkt po punkcie bogaty program jubileuszowy. Patronuje im Matka Boża Pawłowska w unicko-prawosławnej ikonie, aktualnie poddawanej renowacji, by zahamować degradację od wieków czczonego wizerunku.

Trochę historii

Parafia Pawłów erygowana została w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny 4 kwietnia 1421 r. przez bp. Jana Biskupca. Stąd jej tytuł od XV do XVII wieku: Zwiastowania NMP i św. Dominika (J. Biskupiec wywodził się z zakonu dominikańskiego). Równolegle istniała parafia obrządku wschodniego Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy i św. Barbary. W swoich dziejach parafia pawłowska obejmowała obszar kilku teraźniejszych placówek, takich jak: Borowica, Kanie, Olchowiec, Rejowiec Osada i Fabryczny, Siedliszcze, Wola Korybutowa i Żulin. Na przełomie XIX i XX wieku była terenem misyjnym jezuitów, m.in. Teodora Sozańskiego, Macieja Szaflarskiego, Józefa Tuszowskiego i Apoloniusza Kraupa, co wpłynęło na zmianę proporcji wyznaniowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusz rozpoczęty

Reklama

W niedzielę 3 maja sprawowana była Msza św. w intencji ojczyzny, a także za pomordowanych podczas pacyfikacji Pawłowa 24 kwietnia 1944 r. Proboszcz przywołał nazwiska 16 ofiar bestialskiego mordu, a w homilii podkreślił przywiązanie parafian do wartości chrześcijańsko-narodowych, właściwych dla niezłomnych patriotów czasu wojny i okupacji. Placówka II „Pawłów” Armii Krajowej była ważnym ogniwem konspiracji, wywiadu i szkoleń w latach 1941-44.

Przez cztery wieki Pawłów szczycił się prawami miejskimi, nabytymi aktywnością rzemieślników, kupców, włościan i wiernych różnych wyznań i religii. Za szczególnie aktywny udział mieszkańców, głównie tutejszych unitów, w powstaniu styczniowym, rząd moskiewski odebrał Pawłowowi prawa miejskie w 1869 r. Te i inne kwestie historyczne omówił w obszernym wykładzie dr Grzegorz J. Pelica. Wprawdzie w kościele liczba słuchaczy była ograniczona, ale przekaz internetowy umożliwił szerszy odbiór prelekcji. Różne wątki z dziejów Pawłowa, Krasnego i Łyszcza (poprzednich siedzib parafii) autorstwa prelegenta będą publikowane w kwartalniku Głos Pawłowa wydawanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pawłowa.

Pawłów szczycił się prawami miejskimi, nabytymi aktywnością rzemieślników, kupców, włościan i wiernych różnych wyznań i religii.

Podziel się cytatem

W obchody zaangażowali się lokalni twórcy kultury i władze samorządowe z wójtem Pawłowa. Bogata oferta zawiera koncerty i prelekcje w Gminnym Ośrodku Kultury i w świątyni, nabożeństwa i modlitwy za zmarłych, akcję „Ocalić od zapomnienia” dla renowacji zabytkowych nagrobków, XIX Jarmark Pawłowski „Ginące zawody” (2 sierpnia 2020), dwa odpusty i przegląd kolędniczy, rozgrywki ministranckie i rajd rowerowy. Obchody 600-lecia parafii św. Jana Chrzciciela obejmują pielgrzymki do polskich sanktuariów od Podlasia po Łagiewniki i Chełm, po śladach św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

Główne uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika zaplanowane są na 5 kwietnia 2021 r.

2020-05-20 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętowali odrodzenie

Niedziela częstochowska 10/2020, str. VII

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

misje eucharystyczne

Krzysztof Jurkowski

Jubileusz był czasem modlitwy za rodziny parafii

Jubileusz był czasem modlitwy za rodziny parafii

Udziałem w misjach świętych i w Eucharystii pod przewodnictwem abp. Wacława Depo parafia św. Wawrzyńca w Dąbrowie k. Wielunia zakończyła 1 marca obchody jubileuszu 50-lecia jej ponownego utworzenia.

Misje święte są w parafii. Czy też Jezus do mnie trafi? Czy otworzę serce swoje, by łask Jego przyjąć zdroje? Bo gdy tonę w grzechach mroku, krew i woda z Jego boku może obmyć moją duszę, tylko Mu zaufać muszę – każde kazanie ks. prał. dr hab. Marian Duda rozpoczynał tą idealnie oddającą ducha misji pieśnią, skłaniając parafian do refleksji.
CZYTAJ DALEJ

Dwa silne trzęsienia ziemi w Wenezueli, według ekspertów mogły zginąć tysiące osób

2026-06-25 07:03

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP

Dwa silne trzęsienia ziemi nawiedziły Wenezuelę w środę wieczorem czasu miejscowego, powodując poważne zniszczenia m.in. w Caracas. Władze ogłosiły stan wyjątkowy, ale dotąd nie podały bilansu ofiar. Według amerykańskich ekspertów mogły zginąć dziesiątki tysięcy ludzi.

Według danych amerykańskiej służby geologicznej USGS pierwsze trzęsienie miało magnitudę 7,2, a kolejne - 7,5. „Prawdopodobna jest wysoka liczba ofiar i duże zniszczenia” – napisano w komunikacie agencji. Według niej mogły zginąć dziesiątki tysięcy, a nawet ponad 100 tys. osób.
CZYTAJ DALEJ

25 lat parafii św. Anny w Miliczu

2026-06-25 23:13

ks. Łukasz Romańczuk

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Dokładnie 25 lat temu erygowana została parafia pw. św. Anny w Miliczu. Była to okazja do świętowania razem z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, który odprawił Mszę świętą dziękczynną oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i wręczył medale św. Jadwigi. Uhonorowano także pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Bogdana Buryłę, sadząc na placu kościelnym dąb jego imienia.

Na początku Eucharystii ks. Grzegorz Michalski, proboszcz, przypomniał, że parafia została erygowana 25 czerwca 2001 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza. Pierwszym proboszczem był śp. ks. Bogdan Buryła, który posługiwał przez 20 lat. -Po śmierci księdza Bogdana urząd proboszcza powierzono mojej skromnej osobie” — wspominał obecny proboszcz, zaznaczając, że wspólnota przygotowywała się do jubileuszu m.in. poprzez całodobową adorację w ramach „24 godzin dla Pana”, misje parafialne oraz codzienną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję