Reklama

Niedziela Przemyska

Pomóc dziecku

Caritas Archidiecezji Przemyskiej prowadzi pięć świetlic socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Dziś poznajemy świetlicę w Grodzisku Dolnym k. Leżajska.

Niedziela przemyska 25/2020, str. VI

[ TEMATY ]

dzieci

wspólnota

Archiwum Caritas

Dzieci uczą się bycia odpowiedzialnym podmiotem wspólnoty

Dzieci uczą się bycia odpowiedzialnym podmiotem wspólnoty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Placówki te funkcjonują w Łańcucie, Przemyślu, Sanoku, Ustrzykach Dolnych i Grodzisku Dolnym. Mimo trudnych warunków epidemicznych, dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników świetlic podopieczni nie zostali pozbawieni wsparcia i opieki w tym niełatwym czasie. Prowadzone były wirtualne zajęcia. Dzieci i młodzież aktywnie włączyły się w akcję „Wdzięczni Medykom”. Pod koniec maja wznowiliśmy zajęcia w naszych świetlicach.

Świetlica w Grodzisku Dolnym

Świetlica socjoterapeutyczna w Grodzisku Dolnym k. Leżajska działa od 1 marca 2017 roku. Pomoc kierowana jest do dzieci i młodzieży (od 10 do 18 lat) pochodzących z rodzin wielodzietnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, mających problemy w nauce czy zachowaniem w szkole, wychowujących się w niekorzystnych warunkach materialnych. Ze świadczonej w ośrodku pomocy korzysta 50 podopiecznych. W roku szkolnym świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 11.00 do 19.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważna nauka

Z racji na prowadzoną działalność wychowawczą i edukacyjną, w placówce zatrudnienie znaleźli m.in.: pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, nauczyciele przedmiotowi, lektor języka angielskiego, nauczyciel informatyki, robotyki, a także nauczyciel zajęć techniczno-naukowych. Priorytetem zatrudnionych w świetlicy pracowników jest codzienna pomoc w odrobieniu z podopiecznymi zadań domowych oraz wsparcie w przygotowaniu się do bieżących i kolejnych lekcji szkolnych. Po tych zajęciach podopieczni zasiadają do wspólnego obiadu. Następnie korzystają z zajęć dodatkowych np. z języka angielskiego, informatyki oraz techniczno-naukowych. W godzinach popołudniowych prowadzone są także zajęcia z psychologiem oraz terapeutami. Każdy z pracowników nastawiony jest na pracę z dzieckiem, na niesienie pomocy w każdej trudnej sytuacji zarówno szkolnej, jak i osobistej. Specjaliści pracujący w placówce oprócz pomocy edukacyjnej prowadzą także zajęcia profilaktyczne i socjoterapeutyczne. Ich celem jest m.in.: przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, zagrożeniom wynikającym z sytuacji stresowych, podnoszenie świadomości na temat negatywnych skutków zachowań ryzykownych, uzależnień, konfliktów, zachowań aspołecznych i naruszających normy prawne. Pracownicy prowadzą szereg zajęć mających na celu podnoszenie samooceny wychowanków, wzajemnego zrozumienia i akceptacji siebie oraz otoczenia. Ważnym obszarem pracy wychowawców jest także uczenie młodych kultury osobistej, zasad dobrego wychowania, okazywania szacunku innym, dojrzałych relacji z innymi, odpowiednich postaw obywatelskich i moralnych, form aktywnego spędzania wolnego czasu oraz promocja idei wolontariatu.

Rozwijają pasje

Przez cały rok prowadzone są także zajęcia pobudzające ciekawość świata i rozwijające zainteresowania i pasje (czytelnictwo, projekcje filmowe, akademie teatralne, gry i zabawy planszowe, doświadczenia chemiczne), zajęcia uczące zdrowego stylu życia i promujące aktywność fizyczną (turnieje sportowe, zabawy taneczne). Nie brakuje również wspólnych spacerów i wycieczek plenerowych. W każdy piątek podopieczni uczestniczą także w spotkaniach parafialnej grupy Światło-Życie, gdzie pogłębiają swoją duchowość, poznają przesłanie Pisma Świętego, nauczanie Kościoła oraz uczą się bycia odpowiedzialnym podmiotem wspólnoty religijnej.

2020-06-17 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddali się Chrystusowi Królowi

Niedziela sandomierska 49/2017, str. VIII

[ TEMATY ]

wspólnota

intronizacja

Ks. Adam Stachowicz

Wierni podczas uroczystości intronizacyjnej

Wierni podczas uroczystości intronizacyjnej

Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa powstają, aby królował Chrystus. Odbywa się to m.in. poprzez Intronizację Jego Najświętszego Serca w naszych sercach, rodzinach, parafiach, diecezjach i w całej naszej Ojczyźnie

Taki Akt Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa – Króla królów i Pana panów dokonał się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzezinach Stojeszyńskich w przeddzień uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Poprzedzony był czterodniowymi rekolekcjami, podczas których nauki głosił o. Andrzej Zając, redemptorysta. Licznie przybywającym parafianom wskazywał na intronizację jako wyraz naszej wiary. Pokazywał jej osobisty, rodzinny i społeczny wymiar.
CZYTAJ DALEJ

Ewangelia nie ma zostać zamknięta w ukryciu

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Jr 20 należy do „wyznań” Jeremiasza. Są to modlitwy proroka wypowiadane pod naciskiem przemocy. Wcześniej Paszchur kazał go pobić i zamknąć w dybach przy bramie świątyni. Jeremiasz nazwał go Magor missabib, „Trwoga dokoła”. Teraz to samo słowo wraca jak szyderstwo. Krąży po mieście. Wchodzi w szepty, donosy i groźby. Prorok słyszy, że nawet bliscy czekają na jego upadek. Hebrajskie wyznanie odsłania serce osaczone, lecz nie złamane. Jeremiasz przechodzi od lęku do wyznania. Pan jest przy nim jak gibbōr, wojownik stający po stronie słabego. To język Bożej obrony. Bóg zna prawdę, której nie widzi tłum. Bada kelāyōt, czyli ukryte poruszenia człowieka, oraz lēb, serce decyzji. Dlatego prorok może powierzyć Mu swoją sprawę. Nie musi sam oczyszczać swego imienia. Ostatni werset przechodzi w pieśń. Jeremiasz woła: „Śpiewajcie Panu”, bo Pan ocala ubogiego z ręki złoczyńców. Ubogi oznacza tu człowieka bez oparcia w układach. Ten fragment uczy modlitwy w ucisku. Najpierw prawda o bólu. Następnie zaufanie. Na końcu uwielbienie, które wyprzedza widzialny wynik.
CZYTAJ DALEJ

List abp. Józefa Kupnego do wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-21 22:45

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Dziś w kościołach Archidiecezji Wrocławskiej czytany był list abp. Józefa Kupnego, który  w liście do wiernych podkreśla, że był to czas łaski, który umocnił wspólnotę Kościoła, otworzył drogę do konkretnych działań i zapoczątkował etap wdrażania owoców synodalnych w parafiach, wspólnotach i duszpasterstwach.

Pełna treść listu: 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję