Kim są anioły? Archanioły, Anioły Stróże, serafini i cherubini?
Czy mają skrzydła? A jeśli mają – to po co im one? Czy anioł jest tak delikatny i wrażliwy, by mógł złapać łzę spadającą z twego policzka i przytulić cię, gdy jest ci smutno i źle? A może wierzysz w anioły silne i potężne, które potrafią zatrzymać pędzące na ciebie auto czy też powstrzymać pięści twojego wroga? Jaka jest nasza wiara w anioły?
Czy anioł ma pępek?
Temat aniołów od zawsze inspiruje. Krzyś z klasy III c zapytał księdza wprost: czy anioł ma pępek? Młody katecheta, zaskoczony tak dziwnym pytaniem, miał początkowo spory problem z odpowiedzią. Wykorzystał nadarzającą się okazję i zadał to samo pytanie jednemu z księży profesorów po jego wykładzie na kongresie teologów o sensie i bezsensie ludzkiej egzystencji. Jaka była odpowiedź? Bardzo prosta, ale celowo odłóżmy ją na koniec.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do biblijnego obrazu świata należą wyobrażenia o istnieniu czysto duchowych istot, które jako stworzenia Boże stanowią tajemniczą rzeczywistość między Bogiem a światem materialnym, między Bogiem a człowiekiem. W Piśmie Świętym zajmują one miejsce drugoplanowe. Dzieli się je na dobre i złe. Dobre nazywa się aniołami, złe – wśród których naczelną pozycję zajmuje Szatan – demonami. I jedne, i drugie mają swoje miejsce w historii Bożego objawienia.
Biblijna nazwa „anioł” jest określeniem nie natury, lecz funkcji. Anioł to wysłannik, posłaniec, zwiastun. Poza Listem do Kolosan i Listem do Hebrajczyków nie ma w Nowym Testamencie dłuższych rozważań na temat aniołów. Anioły są duchami i odgrywają rolę wysłanników Boga: „Czyż nie są one wszystkie duchami posługującymi, posłanymi do pomocy tym, którzy mają odziedziczyć zbawienie?” (por. Hbr 1, 14).
Reklama
Mimo że są duchami, ukazują się nie tylko w snach (por.: Mt 1, 20; Mt 2, 13. 19) i wizjach (por. Dz 10, 3), lecz także na jawie (tzw. angelofanie), przyjmując zazwyczaj postać młodzieńców przyodzianych w szaty o niezwykłej bieli. Anioły, które spełniają szczególne polecenia Boże, mają własne imiona: Gabriel, Michał i Rafał. Inne znowu mają określenia wskazujące na ich związek z Bogiem, np.: anioł Pański, anioł Boży, anioł święty (por.: Mt 28, 2; Łk 1, 11; Dz 10, 22). W listach św. Pawła podane są różne klasy aniołów: moce, władze, zwierzchności, panowania i trony (por.: Rz 8, 38; Kol 1, 16).
Łączą niebo i ziemię
Anioły zanoszą przed tron Boży także nasze modlitwy, umacniają nas w nadziei i ufności, że nasze błaganie nie jest daremne. Kiedy się modlimy, tworzą wokół nas wertykalnie krąg, łącząc niebo i ziemię; są gwarantami, że w obliczu Boga nie stoimy sami przy wyrażaniu naszych potrzeb. Dlatego modlitwa – mówiąc obrazowo – to jakby wypożyczenie od aniołów skrzydeł, na których nasze prośby są zanoszone do Boga. Może stąd właśnie biorą się obrazy aniołów ze skrzydłami... Anioły przy Sądzie Ostatecznym wykluczą złoczyńców z królestwa Bożego (por. Mt 13, 41. 49), a sprawiedliwych poprowadzą do raju (por. Łk 16, 22). W zmartwychwstaniu wszyscy ludzie będą podobni do aniołów: „Kiedy powstaną z martwych, nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, ale będą jak anioły w niebie” (Mk 12, 25).
Aż do IV wieku przypisywano aniołom posiadanie subtelnego, „eterycznego” ciała materialnego. Tertulian, św. Grzegorz z Nazjanzu i św. Bazyli mówili o ciałach niematerialnych, pojmowanych na sposób powietrza lub na podobieństwo płomienia. Według św. Tomasza z Akwinu, anioły nie są jak ludzie, złożeni z formy i materii, ale istnieją jako czysta forma. Dlatego też są czysto duchowymi, bezcielesnymi i z natury swej nieśmiertelnymi istotami, które reprezentują Boga. Mogą jednak przyjąć ciało – ciało powietrzne, które przez kondensację, zagęszczenie przyjmuje figurę i kolor, tak jak się widzi w chmurach. W takiej formie anioły stają się widzialne przez ludzi, o czym mówi Biblia. Nie mogą jednak wykonywać ludzkiej aktywności. Ciała, które anioły przyjmują, nie są więc dosłownie żywymi ciałami ludzkimi, nie pochodzą z łona matki; istoty te nie muszą jeść ani pić.
W ten sposób doszliśmy do odpowiedzi na pytanie małego Krzysia, które postawił na kongresie teologów jego katecheta: czy anioł ma pępek? Anioł nie może mieć pępka, bo jest istotą duchową, nie ma ciała. Mam nadzieję, że chłopcu nie będzie z tego powodu smutno i dalej chętnie będzie się modlił do swego anioła prostymi słowami: „Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój…”.