Reklama

Uroczystości rocznicowe w Legnicy

29 marca br. diecezja legnicka uroczyście obchodziła XI rocznicę jej utworzenia oraz X rocznicę istnienia diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Podczas trwania uroczystości biskup legnicki Tadeusz Rybak erygował ostatnią z instytucji potrzebną do samodzielnego funkcjonowania diecezji - sąd kościelny.

Niedziela legnicka 19/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rocznicowe odbyły się w legnickiej katedrze, a wzięli w niej udział licznie przybyli księża biskupi, wśród których obecni byli m. in.: kard. Henryk Gulbinowicz - metropolita wrocławski wraz z biskupami pomocniczymi, biskup zielonogórsko-gorzowski Adam Dyczkowski, biskup toruński Andrzej Suski, biskup warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk, który wygłosił homilię, a także przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego: abp Jan Martyniak - metropolita warszawsko-praski i bp Włodzimierz Juszczak z Wrocławia. Nie zabrakło także gości z sąsiadującej z diecezją legnicką diecezją Goerlitz z jej biskupem diecezjalnym Rudolfem Müllerem i biskupem seniorem Bernardem Huhnem, którzy przybyli z delegacją kapłanów swojej Kapituły katedralnej. W uroczystości wzięły także udział delegacje z innych zaprzyjaźnionych z diecezją miejscowości z Niemiec i Włoch.
Obecni byli przedstawiciele władz miejskich, ale także wojewódzkich w osobach wicewojewody i marszałka sejmiku wojewódzkiego, a także licznego grona osób i instytucji współpracujących i wspierających dotychczasową działalność diecezji i seminarium.
W związku z tym wydarzeniem zaproszony przez Biskupa Legnickiego prefekt Watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego - kard. Zenon Grocholewski przysłał list gratulacyjny. Sam nie mógł przybyć do Legnicy z racji wyjazdu w tych dniach do Ameryki Łacińskiej. List został odczytany na początku uroczystości przez prepozyta legnickiej Kapituły katedralnej - ks. inf. Władysława Bochnaka. Ksiądz Kardynał, składając gratulacje na ręce Biskupa Legnickiego, życzył w nim także, aby kandydaci do kapłaństwa "byli gotowi i hojni w odpowiadaniu na wezwanie Pana do pójścia za Nim. Na progu Trzeciego Tysiąclecia - napisał kard. Grocholewski - Kościół potrzebuje bowiem w duszpasterstwie prawdziwych pasterzy, odważnych i kompetentnych głosicieli Chrystusa Zbawiciela świata, prezentujących postawę bezinteresownej służby zwróconej ku wszystkim. Człowiek nie przestaje i dzisiaj pytać o sens istnienia, prawdę, o Boga. Do takich ludzi przyszli kapłani powinni czuć się powołani, by głosić Dobrą Nowinę o Panu Ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla zbawienia ludzkości". Swoje życzenia skierował także do wychowawców, by żyli w ścisłej jedności ducha i działania między sobą i z alumnami. Profesorom zaś, aby byli dla seminarzystów mistrzami w nauczaniu teologii i prawdziwymi formatorami, ukazującymi prawdy wiary nie tylko przez nauczanie, lecz także przez świadectwo własnego życia oraz przekazywali im upodobanie do poszukiwania naukowego i umiłowania prawdy.
Podczas trwania uroczystości Biskup Legnicki wyraził swą wdzięczność osobom i instytucjom związanym z powstaniem i działalnością diecezji i seminarium: "Dzisiaj, z racji obchodzonych rocznic, dziękujemy Bożej Opatrzności, Matce Najświętszej i naszym Patronom za opiekę nad nami. Wyrażamy wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za jego historyczne decyzje, a szczególnie za nawiedzenie, modlitwę i umocnienie swym apostolskim błogosławieństwem naszej diecezji podczas historycznej wizyty 2 czerwca 1997 r. Wdzięczność wyrażam wszystkim, którzy wspierali i wspierają nadal naszą diecezję w jej rozwoju i wypełnianiu zadań, jakie stoją przed naszym lokalnym Kościołem, który służy tutejszemu społeczeństwu w umacnianiu wiary, moralności i rozwoju kultury opartej na autentycznych wartościach humanistycznych i narodowych".
Homilię wygłosił znany biblista - bp Kazimierz Romaniuk. Nawiązując do uroczystości Zwiastowania Pańskiego, dnia, w którym w 1992 r. została powołana do życia nasza diecezja, mówił: "Wielkość Bożych dzieł zbawczych przejawiająca się w historii Starego i Nowego Testamentu zadziwia tych, którzy potrafią je dostrzec, a upokarza tych, którzy pychą swego serca odrzucają je. Najświętsza Maryja Panna w chwili Zwiastowania radosnej nowiny potrafiła odczytać Boże przesłanie. «Bądź pozdrowiona» - słowa, które wypowiedział Anioł Gabriel - zapowiadają wielką radość, bo to właśnie Maryja jest pełna łaski Pana, jest błogosławiona między niewiastami i sam Pan jest z Nią. Anioł pozdrawia Maryję i zaprasza do wielkiego dziękczynienia za wszelkie dary Boże". Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na postawy trzech biblijnych osób i ich postawę wobec Bożego słowa, na Achaza, Zachariasza i Maryję. Wspomniał, że jubileusze są bardzo często wspominane na kartach Pisma Świętego. "Powiedziane jest o nich, że powinno się je celebrować w radosnej wdzięczności. I o taką atmosferę winniśmy się dziś zatroszczyć. To także okazja do swoistego rachunku sumienia, w którym winniśmy się skupić na
Bożych dobrodziejstwach, które towarzyszą całemu naszemu życiu". Kaznodzieja zaliczył do nich samą diecezję legnicką, jak i Seminarium, których powstanie ogłoszono w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. "Są to wielkie Boże łaski, które skłaniają nas dzisiaj do wyśpiewania Bogu Magnificat, jak uczyniła to Maryja - Matka Kościoła".
Głos zabrał także metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz. Podziękował za wprowadzony w diecezji zwyczaj świętowania kolejnych rocznic jej istnienia i zaproszenia wystosowane przez Biskupa Legnickiego do wspólnego świętowania tych rocznic. "Dzisiejsze święto - mówił Ksiądz Kardynał - wprowadza diecezję legnicką w drugie dziesięciolecie. Na progu nowego dziesięciolecia dziękujemy także Panu Bogu za pracę uczelni, której na imię Wyższe Seminarium Duchowne. To już X lat (...) Niektórzy pytają, czy warto było dokonywać podziału diecezji? Dziś możemy powiedzieć, że warto. Jak słyszymy, w Legnicy jest prawie 120 alumnów, we Wrocławiu prawie 160. Kiedy była tylko diecezja wrocławska, nie zawsze mieliśmy 280 alumnów. A więc zysk jest ogromny. Może dlatego statystyki mówią, że w Ojczyźnie naszej jest wystarczająca liczba duchowieństwa, by pełnić posługę kapłańską wobec Ludu Bożego". Metropolita wrocławski wspomniał przy tej okazji osoby rosyjskiego gen. Dubynina, i gen. Łopatę, z którymi toczyły się rozmowy przed 12 laty, aby dawny rosyjski Dom Oficera przekazać rodzącej się diecezji legnickiej na siedzibę Seminarium Duchownego i Kurii diecezjalnej. Na ręce Biskupa Legnickiego i wszystkich obecnych przekazał też swoje życzenia i zapewnienie o pamięci modlitewnej.
Na zakończenie uroczystości Biskup Legnicki dokonał kanonicznego powołania do życia ostatniej z brakujących instytucji diecezjalnych - sądu kościelnego. Odczytany został akt erekcyjny, ustanowiony Oficjał sądu, którym został ks. dr Tadeusz Dąbski oraz wręczone zostały akty nominacyjne dla 17 nowych pracowników tej instytucji, którzy będą pełnić rolę sędziów, obrońców węzła małżeńskiego, i funkcje związane z prowadzeniem kancelarii sądowej.

Diecezja została powołana do życia 25 marca 1992 r. przez Jana Pawła II. Natomiast rok później Biskup Legnicki powołał do istnienia Wyższe Seminarium Duchowne. W ciągu tych lat istnienia mury seminarium opuściło 129 nowo wyświęconych kapłanów. Seminarium zostało afiliowane do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu - stąd kapłani opuszczający mury uczelni, jak również podejmujący tu naukę studenci świeccy, po obronie prac otrzymują tytuł magistra teologii. Seminarium może też pochwalić się ponad 90 tys. zbiorem bibliotecznym, zawierającym starodruki, pozycje książkowe i czasopisma z Polski i zza granicy. Wielkim wsparciem dla tej instytucji jest także powołane przez Biskupa Legnickiego Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego, liczące dzisiaj ponad 5,5 tys. osób w prawie 200 kołach parafialnych. Seminarium jest także miejscem organizowania kongresów diecezjalnych, sympozjów, wykładów otwartych, nie zapominając także o pracy powołaniowej wśród młodzieży męskiej diecezji. Obecnie kształci się w nim 109 alumnów. (Więcej informacji na temat Seminarium można znaleźć na stronach: www.wsd.legnica.opoka.org.pl)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski

2024-06-22 08:40

[ TEMATY ]

gospodarka

Chiny

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego spojrzenia na sytuację w regionie to główne cele wizyty w Chinach, jakie wskazał prezydent Andrzej Duda przed wylotem do tego kraju.

"Chcemy uzyskać większe otwarcie chińskiego rynku, przede wszystkim na nasze produkty rolne. Podpiszemy kilka porozumień, ale najważniejsze są trwające zabiegi, które, mam nadzieję, uwieńczymy sukcesem, jeżeli chodzi o otwarcie rynku chińskiego na polski drób" – powiedział Duda dziennikarzom na lotnisku w Warszawie. Wyraził nadzieję na otwarcie w przyszłości chińskiego rynku także na mięso wołowe z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Na KUL jest jeden z najlepszych wydziałów prawa w Polsce

2024-06-21 15:55

[ TEMATY ]

prawo

KUL

Adobe Stock

Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL znalazł się wśród najlepszych wydziałów prawa w Polsce. W rankingu Dziennika Gazety Prawnej uplasował się tuż za podium, na czwartej pozycji, za wydziałami prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Co zadecydowało o sukcesie prawników z KUL? Dziekan WPPKiA dr hab. Andrzej Herbet uważa, że przed wszystkim stała dbałość o poziom kształcenia i indywidualne podejście do każdego studenta. I rzeczywiście, KUL najwyżej został oceniony w kategorii jakość i warunki kształcenia. Tutaj pod uwagę zostały wzięte m.in. wyróżnienia i nagrody uzyskane przez pracowników i studentów, łatwy dostęp do biblioteki i elektronicznych systemów informacji prawnej czy funkcjonowanie Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, w której studenci pod opieką wykładowców udzielają nieodpłatnie pomocy prawnej. - Skupiamy się na doskonaleniu metod kształcenia i kładziemy duży nacisk na warsztatowy charakter realizowanych zajęć - mówi prof. Herbet. Stale zwiększana jest oferta przedmiotów prowadzonych w językach obcych, a także kształtujących kompetencje z zakresu informatyki prawniczej. Najbardziej jednak cieszą zwrotne informacje od absolwentów, którzy bardzo wysoko oceniają nie tylko profesjonalizm kadry, ale również relacje panujące na Wydziale.

CZYTAJ DALEJ

Opium dla europosłanki

2024-06-22 10:25

[ TEMATY ]

felieton

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Był rok 2006, może 2007. Byłem z delegacją SEDE, czyli Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego w Bośni i Hercegowinie. Naszym mikrobusem dojeżdżaliśmy właśnie ze stolicy czyli Sarajewa do Mostaru. O ile to pierwsze miasto jest w zasadzie niemal całkowicie zamieszkane przez muzułmanów, o tyle w Mostarze katolików – Chorwatów jest nawet trochę więcej niż wyznawców islamu – Bośniaków.

Gdy przed nami pojawiło się wzgórze zwiastujące Mostar, zobaczyliśmy wielki krzyż górujący nad całym miastem . I wtedy socjalistka z Portugalii Ana Maria Gomes, widząc ów symbol męki Chrystusa, powiedziała z poważną miną: „Tak, religia to opium dla ludu”. Spojrzeliśmy po sobie z brytyjskim generałem Geoffreyem van Orderem, który, zanim został politykiem Partii Konserwatywnej (czyli Torysów) był szefem placówki wywiadu wojskowego Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Berlinie Zachodnim, a później robił tą samą dyskretną robotę na terenie dawnej, właśnie się rozpadającej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Jugosławii. Myśleliśmy, że Portugalka żartuje z tym cytatem dla ubogich z Karola Marksa, ale ona, profesor uniwersytetu, wykładowczyni akademicka była śmiertelnie poważna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję