Reklama

Niedziela Kielecka

Dom z misją

Dom będzie służył przede wszystkim osobom z niepełnosprawnością, powstanie w nim zakład aktywności zawodowej dla 30 osób.

Niedziela kielecka 50/2020, str. I

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

dom

arch

Msza św. inaugurująca nowy Dom im. Jana Pawła II

Msza św. inaugurująca nowy Dom im. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze spotkanie osób skupionych przy Domu św. Jana Pawła II w podkieleckim Białogonie, przy Pietraszki 15 odbyło się we wrześniu br. W połowie grudnia obiekt reaktywowany na bazie przedwojennego budynku zamyka pewien etap docelowego projektu. Otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej jest planowane na 29 stycznia 2021 r.

Realizacja

Zostały już wyremontowane dwie kondygnacje: podwyższone piwnice – tam znajdować się będzie ciastkarnia i pracownia pszczelarska, a wytwory w obu pracowniach będą tworzone na bazie produktów z własnego ogrodu. – Dom jest pięknie położony, wokół są lasy, łąki, bogata szata roślinna, chcemy wykorzystać te walory – podkreśla ks. dr hab. Witold Janocha, odpowiedzialny wraz z Fundacją „Gramy z Tobą” za to nowe na mapie diecezji dzieło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na parterze jest pracownia rękodzieła, gabinety rehabilitacyjne, lekarskie i pielęgniarskie, zaplecze socjalne itp. Do adaptacji pozostaje druga kondygnacja, kaplica oraz sala gimnastyczna, w których, w przyszłości, powstanie Regionalne Centrum Rehabilitacji dla Osób z Niepełnosprawnością. – Mamy grono kreatywnych, oddanych podopiecznym instruktorów, pasjonatów sztuki, kultury i zdrowej ekologii. Dom łączy osoby tutaj zatrudnione, ich rodziny i wielu ludzi dobrej woli – myślę, że będzie to bardzo wartościowe miejsce – mówi ks. prof. Janocha.

Patron najlepszy z możliwych

Reklama

Tworzeniu Domu towarzyszyły namysły nad wyborem patrona. – Decyzja przyszła łatwo, obchodzimy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, któremu osoby z niepełnosprawnością zawdzięczają tak wiele – podkreśla ks. Janocha. Tłumaczy, że nie tylko chodzi o papieską „postawę pochylenia się”, ale także stworzenie podbudowy teologicznej tej problematyki. – To papież godności osoby ludzkiej, a szczególnie godności osób z niepełnosprawnością – dodaje duszpasterz. Teologia rodziny, teologia małżeństwa, ochrona życia od poczęcia aż do śmierci były fundamentem nauczania św. Jana Pawła II.

Powstający Dom przy ul. Pietraszki dedykowany jest św. Janowi Pawłowi II.

Podziel się cytatem

– Jeszcze za jego życia to nauczanie spotykało się ze sprzeciwem wielu grup, ale on się tym nie zrażał, gdyż miał świadomość, że nie jest to jego nauka, lecz głoszenie Ewangelii – podkreśla ks. Janocha nawiązując do obecnych wystąpień podważających dorobek św. Jana Pawła II.

Powstający Dom dedykowany jest św. Janowi Pawłowi II.

Będzie tętnił życiem duchowym, intelektualnym, artystycznym, opartym o nauczanie papieża z Polski. – Nie chcemy, by powstał kolejny martwy pomnik, ma to być miejsce, które żyje nauczaniem swojego patrona – mówi ks. Janocha.

Dom przy ul. Pietraszki powstał na bazie budynków wybudowanych w latach 1937-39 przez ks. Mieczysława Połoskę dla diecezji kieleckiej. Przechodził różne koleje. Pod koniec lat 90.

XX wieku kompleks zwrócono diecezji. Od kilkunastu miesięcy trwają intensywne prace adaptacyjne. Posesja przy ul. Pietraszki to powierzchnia 5 ha, budynek jest 3-kondygnacyjny z kaplicą i salą gimnastyczną.

2020-12-09 10:30

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Możemy im pomóc

Niedziela małopolska 24/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Archiwum

To nie są zwykłe oazy – mówi ks. Rafał Słomba

To nie są zwykłe oazy – mówi ks. Rafał Słomba
Z pozoru zwykli ludzie. Wyróżnia ich czasem niepewny chód lub wózek inwalidzki. Choć często niedopuszczani do głosu, mają wiele do powiedzenia. Z pewnością tak jest w Stowarzyszeniu Cyrenejczyk, które działa w diecezji tarnowskiej i ma siedzibę w Limanowej.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję