Reklama

Niedziela Lubelska

Blisko ołtarza

W parafii św. Brata Alberta odbyła się uroczystość przyjęcia w szeregi liturgicznej służby ołtarza 9 nowych ministrantów i 21 lektorów.

2021-01-05 11:50

Niedziela lubelska 2/2021, str. III

[ TEMATY ]

Puławy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Agnieszka Marek

Ministranci i lektorzy z parafii św. brata Alberta w Puławach

Ministranci i lektorzy z parafii św. brata Alberta w Puławach

Formacja chłopców odbywała się w małych grupach pod kierunkiem ks. Mariusza Koziny oraz starszych lektorów, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Zwieńczeniem okresu przygotowań była Eucharystia pod przewodnictwem ks. Pawła Kuzioły, na której zgromadzili się kandydaci na ministrantów i lektorów wraz ze swoimi rodzinami. Proboszcz w okolicznościowym kazaniu podkreślił, że rolą liturgicznej służby ołtarza jest nie tylko przywilej bycia blisko Bożych tajemnic, ale także obowiązek budowania bliskiej relacji z Bogiem poprzez osobistą modlitwę i częste uczestnictwo w Eucharystii.

Jak przypomniał, każdy lektor jest zobowiązany do życia Słowem Bożym. Ksiądz proboszcz zwrócił się z prośbą do rodziców oraz dziadków kandydatów o wsparcie i zachęcanie ich do wytrwałości w podejmowanych obowiązkach, a także o osobiste świadectwo wiary w codziennym życiu. Po liturgii słowa nastąpił obrzęd błogosławieństwa strojów liturgicznych oraz ustanowienia nowych ministrantów i lektorów. Następnie członkowie liturgicznej służby ołtarza przed proboszczem złożyli przyrzeczenia właściwe dla podjętych funkcji. Przyjęcie tak dużej grupy ministrantów i lektorów nie byłoby możliwe bez systematycznej formacji i współpracy duszpasterzy z rodzinami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będziecie podawać słowa Pana Boga

Niedziela świdnicka 25/2020, str. VI

[ TEMATY ]

lektorat

służba liturgiczna

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Ks. Mirosław Benedyk

Kandydaci na lektorów podczas konferencji

Kandydaci na lektorów podczas konferencji

Ostatnia odprawa przed przyjęciem posługi lektora i ceremoniarza odbyła się pod czujnym okiem diecezjalnego duszpasterza.

Ceremoniarze to najbardziej doświadczeni ministranci, od których wymaga się dobrej znajomości liturgii. Muszą wykazywać się nie tylko dużą wiedzą, lecz także umiejętnością pracy z młodszymi.

CZYTAJ DALEJ

"Opowiadamy Polskę światu" - "Dekada Europy Centralnej"

2021-01-22 09:34

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Bożena Sztajner/Niedziela

W kolejnym wydaniu „Opowiadamy Polskę światu” dzienniki i portale internetowe na całym świecie publikują teksty o „Dekadzie Europy Centralnej” – to bowiem zdaniem autorów nasz region Europy ma szanse na duże wzrosty po ustąpieniu pandemii.

CZYTAJ DALEJ

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w Michniowie

2021-01-22 21:24

fot. arch. Polskie Radio Kielce

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w Michniowie

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odwiedził 22 stycznia, w ramach wizyty w regionie, wicepremier Piotr Gliński - minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Towarzyszyli mu świętokrzyscy parlamentarzyści, władze województwa, jak również Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dorota Koczwańska-Kalita, prezes kieleckiej delegatury IPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję