Reklama

Niedziela Wrocławska

Karmelitanki małej drogi

100 lat temu powstało Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. 29 listopada ub.r., w pierwszą niedzielę Adwentu siostry rozpoczęły uroczyste obchody roku jubileuszowego, który potrwa do 2 lutego 2022 r.

Niedziela wrocławska 8/2021, str. VI

[ TEMATY ]

100‑lecie

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Archiwum zgromadzenia

Białe płaszcze chórowe to znak przeżywanej uroczystości

Białe płaszcze chórowe to znak przeżywanej uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgromadzenie zostało założone w 1921 r. w Sosnowcu przez sługę Bożego o. Anzelma Gądka, karmelitę bosego, i sługę Bożą m. Teresę Kierocińską. Siostry żyją charyzmatem Bożego dziecięctwa, inspirując się regułą i duchowością karmelitańską. Wzorują swoje życie na Dzieciątku Jezus według praktyki „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki rodziny zakonnej. Jej słowa: „Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi” są hasłem zgromadzenia.

Każdego dnia karmelitanki polecają w modlitwie cały Kościół, a szczególnie kapłanów, naszą ojczyznę i każdego, kto w jakikolwiek sposób potrzebuje Bożej pomocy. Przyjmują intencje indywidualne oraz przesyłane drogą elektroniczną. Życie modlitwy łączą z apostolstwem czynnym, pomagając w pracy duszpasterskiej jako katechetki, organistki, zakrystianki oraz prowadząc przedszkola, domy rekolekcyjne, a także podejmując posługę charytatywną. W Polsce pracują w trzech prowincjach: wrocławskiej, krakowskiej i łódzkiej. Posiadają swoje placówki również w innych krajach Europy i na misjach w Afryce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niezależnie od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji życiowej, zawsze staramy się odwzorowywać postawę dziecka wobec Ojca.

Podziel się cytatem

We Wrocławiu

Wrocławską wspólnotę tworzy dziewięć sióstr, które angażują się w pracę w parafii św. Anny we Wrocławiu-Widawie, wykonując posługi zakrystianki, organistki i katechetki. Pod koniec ubiegłego roku razem z całym zgromadzeniem siostry rozpoczęły świętowanie roku jubileuszowego. Wraz z innymi wspólnotami lokalnymi włączyły się w uroczystości inaugurujące, które miały miejsce w Domu Generalnym w Warszawie. – Przygotowania do jubileuszu trwały 3 lata. Pierwszy rok przygotowań to rok przeproszenia za wszystkie uchybienia. Drugi rok, którego patronką była św. Teresa od Dzieciątka Jezus, to rok prośby. Prosiłyśmy o nowe powołania, o łaski dla każdej z sióstr i dla osób, wśród których pracujemy i którym posługujemy. A dopiero ten obecny rok rozpoczął właściwy jubileusz, bo dokładnie 100 lat od założenia zgromadzenia minie 31 grudnia br. To jest rok dziękczynienia i uwielbienia Pana Boga za to wielkie dzieło, które uczynił. I dziękujemy Mu za to, że nas powołał do tego zgromadzenia – mówi s. Kasjana od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przełożona wrocławskiej wspólnoty. – Jak będziemy świętować? Chciałybyśmy zorganizować główną uroczystość w maju, razem z jubileuszem naszego domu we Wrocławiu. Chciałybyśmy, aby to była Msza św. z udziałem wiernych i mamy nadzieję, że do maja unormują się już wszystkie sprawy związane z pandemią.

Reklama

– W naszym kościele parafialnym rozpoczęłyśmy obchody jubileuszowe od wstawienia baneru, który o tym przypomina. Ksiądz proboszcz wprowadził wiernych w temat, a my chcąc podzielić się z nimi tym, co robimy, przygotowałyśmy prezentację o naszej posłudze na tym terenie – mówi s. Konstantyna od Krzyża.

Charyzmat i działalność

– Trzeba rozróżnić dwie rzeczy – to, czym żyjemy, i to, co robimy na zewnątrz. Czym żyjemy? Żyjemy dziecięctwem na wzór Jezusa, który zawsze był Synem swojego Ojca. Często to powtarzamy: czy Pan Jezus był w żłóbku, czy na krzyżu, zawsze był Synem Ojca. I my też, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji życiowej jesteśmy, zawsze staramy się odwzorowywać tę postawę dziecka wobec Ojca, Syna wobec Ojca. Taką postawę, którą miał Pan Jezus. To jest to, czym żyjemy, czym się karmimy i czym też dzielimy się z innymi – mówi s. Judyta od Jezusa Eucharystycznego.

Jeśli chodzi o działalność zewnętrzną, siostry posługują w parafii: prowadzą grupy modlitewne, m.in. Rodzinę Szkaplerzną, organizują spotkania i pielgrzymki. Każdego 16. dnia miesiąca przygotowują w parafii nabożeństwo do Matki Bożej Szkaplerznej. Uczą w szkole i przedszkolach.

Propozycja dla kobiet

– Organizujemy też dni skupienia dla dziewcząt, choć trzeba zaznaczyć, że są to bardziej dni skupienia dla kobiet. W czasie pandemii nie ma spotkań ze względów bezpieczeństwa, ale do czasu wprowadzenia ograniczeń raz na 2 miesiące taki dzień skupienia u nas się odbywał. Przyjeżdżały młode kobiety różnego stanu – pracujące, studiujące, młode mężatki, matki, rozeznające i te, które już rozeznały. Może się wydawać, że to bez sensu, że wszystko powinno być pod linijkę, ale na wspólnym dzieleniu widać, jak nawzajem się ubogacamy. Doświadczenia, które mają te kobiety, to niezwykłe bogactwo. Na takim spotkaniu zawsze mamy jakiś określony temat do przedyskutowania i przemodlenia, zapraszamy kapłana, jest możliwość spowiedzi, adoracja – opowiada s. Judyta i dzieli się osobistym świadectwem: – Niesamowitym jest dla mnie to, że na dniu skupienia mamy 2-godzinną adorację, która odbywa się w całkowitym milczeniu, tak jak to się dzieje w karmelitańskich klasztorach, i dla tych kobiet to wcale nie jest za długo. To jest takie potwierdzenie, że warto to robić.

Reklama

Mija 100 lat od założenia zgromadzenia.

Podziel się cytatem

– Jeśli dziewczyna szuka i rozeznaje swoją drogę życiową, to gdy przychodzi tutaj, dostaje cały wachlarz propozycji. Mówimy: jeżeli rozeznajesz, to zobacz, jakie są możliwości, są mężatki, są samotne, są te, które też szukają tak jak ty. Zobacz i wybierz albo zastanów się, co jest twoim powołaniem. Ale również kobiety, które są w małżeństwie, czy są samotne, ale do klasztoru nie pójdą, widzą, że można żyć duchowością karmelitańską w świecie – dodaje s. Konstantyna.

Jeśli dziewczyna szuka i rozeznaje swoją drogę życiową, to gdy przychodzi tutaj, dostaje cały wachlarz propozycji.

Podziel się cytatem

W duchu dziękczynienia

Szukając sposobów uwielbienia Boga i dziękczynienia za Jego dzieło, wśród wielu inspiracji pojawiła się też ta, aby z okazji jubileuszu nagrać płytę. A skoro charyzmatem sióstr jest dziecięctwo Boże realizowane na małej drodze, to oczywistym się stało, że znajdą się na niej kolędy. Już w sierpniu ub.r. siostry przystąpiły do nagrania takiej płyty. Można na niej usłyszeć znane wszystkim kolędy w pięknych opracowaniach, utwory wykonane a capella, ale też pastorałki śpiewane w karmelitańskich wspólnotach przy akompaniamencie gitar. Płyta dostępna jest w klasztorach Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w całej Polsce oraz w wydawnictwie Flos Carmeli.

2021-02-17 09:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarte na nowe wyzwania

Niedziela sosnowiecka 35/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus

Archiwum Generalne Zgromadzenia

Dzieci z przedszkola prowadzonego przez siostry w Ksawerowie

Dzieci z przedszkola prowadzonego przez siostry w Ksawerowie

O współczesnej działalności Zgromadzenia – z s. Konradą Zofią Dubel, Karmelitanką Dzieciątka Jezus – rozmawia Piotr Lorenc.

Piotr Lorenc: W jakich krajach siostry pracują obecnie i jaką działalność prowadzą?

S. Konrada Dubel: Jeszcze za życia ojca założyciela Anzelma Gądka, podczas Kapituły Generalnej w 1969 r., zgromadzenie podjęło soborowe wezwanie do pracy misyjnej. W 1973 r. pierwsze cztery nasze misjonarki wyjechały do Afryki. Wkrótce więc będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia obecności Karmelitanek Dzieciątka Jezus na Czarnym Lądzie. Po 15 latach otworzyłyśmy w Burundi nowicjat dla tubylczych powołań. Dziś, można tak powiedzieć, jest to może najbardziej prężny człon Zgromadzenia. Obecnie siostry pracują w trzech krajach afrykańskich: Burundi, Rwandzie i Kamerunie, łącznie w 7 wspólnotach. Jeśli kierować się statystyką, to z Afryki pochodzi 57 sióstr, będących na rożnych stopniach formacji. Także one same pragną być misjonarkami i rzeczywiście są posyłane przez przełożonych np. z Burundi do Kamerunu czy do Francji. Na misjach, oprócz pomocy duszpasterskiej przy parafiach, siostry prowadzą szerszą działalność charytatywną i wychowawczą. Rozwijają własne dzieła, jak przedszkola, szkoły podstawowe i zawodowe, ale także przychodnie medyczne i szpitale. Jako wotum z okazji 100-lecia Zgromadzenia została wybudowana szkoła w Gitega-Songa w Burundi.

CZYTAJ DALEJ

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Królowa Polski

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Od czasów rozbiorów Polska nie ma już króla, a tymczasem my gromadzimy się, by czcić Maryję jako naszą Królową. I chociaż od 1656 roku Maryja stała się Królową Polski, to dziś pewnie już nie wielu identyfikuje się z tym tytułem. I mimo, iż króluje z wysokości jasnogórskiego tronu, to jednak jest z nami jak Matka ze swoimi dziećmi. Pragnie być blisko naszych radości i smutków. Jak Matka chce z nami dzielić przeciwności losu, samotność, niezrozumienie. Pragnie również uczyć nas wrażliwości i dobroci, byśmy zatroskani o własne potrzeby nie zapominali, że obok nas są inni, którym należy pomóc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję