Reklama

Niedziela w Warszawie

Kto teraz pomoże?

Nowa choroba, która towarzyszy społeczeństwom już blisko półtora roku, uderzyła nie tylko w sferę ekonomiczną i materialną. Wielu z nas skazała także na samotność i ograniczony dostęp do pomocy.

Niedziela warszawska 23/2021, str. V

[ TEMATY ]

pomoc społeczna

Katarzyna Kasjanowicz/Niedziela

Zamknięcie jadłodajni dla osób w kryzysie bezdomności, to także brak przestrzeni do realizacji zajęć socjoterapeutycznych

Zamknięcie jadłodajni dla osób w kryzysie bezdomności, to także brak przestrzeni do realizacji zajęć socjoterapeutycznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skutki epidemii COVID-19 i związanych z nią decyzji sanitarnych dotknęły wszystkich, ale bez wątpienia najsilniej odbiły się na grupach społecznych uznanych za najbardziej potrzebujące wsparcia: osobach najuboższych i bezdomnych oraz seniorach. To oni z dnia na dzień stracili miejsca niosące im pomoc rzeczową, społeczną i dające różnego rodzaju schronienie. Swoje drzwi zamknęły liczne instytucje, a także świetlice środowiskowe i domy dziennego pobytu. Zaś te, które z poświęceniem funkcjonowały w tym nienormalnym czasie, musiały zmienić formułę. Dziś wiele miejsc nakierowanych na pomoc podejmuje pracę, ale są takie, które póki co – nie planują powrotu na mapę stolicy.

Tymczasem potrzebujących przybywa i będzie przybywało. Według danych Urzędu m.st. Warszawy, który na bieżąco monitoruje liczbę osób objętych pomocą społeczną w ramach sprawozdań kwartalnych, półrocznych i rocznych, widać, że jest gorzej. W 2019 r. takim rodzajem wsparcia było objętych ponad 38 tys. rodzin w Warszawie, a w 2020 r. z tej pomocy korzystało ponad 43 tys. Wszystko wskazuje na to, że w 2021 r. padnie smutny rekord. Należy przy tym pamiętać, że stolica jest najbogatszym miastem Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kroczące ubóstwo

Szczegółowych danych o postępującym ubóstwie jeszcze nie ma. Wiadomo jednak, że w ciągu roku wielu pracodawców obniżyło pracownikom wynagrodzenia przy jednocześnie wzrastających kosztach utrzymania, a niemały odsetek Polaków stracił pracę. Z danych szacunkowych wynika, że tylko co trzeci bezrobotny ma prawo do zasiłku, zatem pozostali często nie widzą sensu rejestrowania się w Urzędzie Pracy. Wystarczy jednak porozmawiać z organizacjami świadczącymi pomoc najsłabiej sytuowanym grupom społecznym, by przekonać się, że problem narasta. Niestety, coraz większa liczba nie tylko warszawiaków korzysta z darmowego wsparcia żywnościowego.

Dla przykładu Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego z ul. Miodowej w ostatnim roku wydaje potrzebującym niemal dwukrotnie więcej posiłków. Warszawska Wspólnota Sant’Egidio wspierająca osoby doświadczające bezdomności, ubogie i ubożejące nie tylko nie przerwała działań w trakcie epidemii, ale je zwiększyła, przeformułowując w taki sposób, aby były bezpieczne dla wszystkich. Dało się zauważyć, że przychodzący po żywność są autentycznie głodni. Nigdy wcześniej nie było ich aż tak wielu.

Reklama

Magdalena Wolnik, odpowiedzialna za Wspólnotę Sant’Egidio, ocenia, że najtrudniejsze były początki pandemii, które zamiast pomocy przyniosły potrzebującym lęk i dezorientację. – Brak ludzi na ulicach wiązał się tym, że nie było kogo poprosić o wsparcie, a zamknięte restauracje uniemożliwiały otrzymanie tego, co zostało – zauważa.

Wydatki na żywność dla osób najuboższych, jakie aktualnie ponosi Wspólnota Sant’Egidio, wzrosły dwudziestokrotnie względem czasów sprzed epidemii, a ich źródłem nie jest żadna z instytucji, lecz indywidualni darczyńcy. M. st. Warszawa przekazuje dotacje dla sześciu jadłodajni. Od listopada 2020 r. dofinansowanie uzyskała dodatkowa placówka wydająca nieodpłatne posiłki.

Trudniejsza bezdomność

Nie istnieją dane na temat tego, ile osób w kryzysie bezdomności nie otrzymało podstawowej pomocy, ani ilu z nich zmarło na COVID-19. – Już samo to stanowi pewnego rodzaju komunikat – mówi Adriana Porowska, prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, mającej swoją siedzibę na Ursusie.

Nie mówi się też o tym, że obiekty przeznaczone dla osób bezdomnych są niedostosowane do warunków izolacji, co nie gwarantuje bezpieczeństwa sanitarnego ani potrzebującym pomocy, ani tym, którzy ją świadczą. Jednak mimo tego, że pracownicy placówek interwencyjnych i pracownicy socjalni nie zostali uwzględnieni w Narodowym Programie Szczepień, nieśli wsparcie najbardziej potrzebującym.

Caritas Archidiecezji Warszawskiej jest jedną z tych instytucji, która mimo epidemii nie przerwała świadczenia pomocy na rzecz osób bezdomnych, a jedynie zmieniła jej formę. Działały i działają schronisko oraz jadłodajnia, gdzie posiłki były wydawane na zewnątrz z zachowaniem reżimu sanitarnego, zapewnia dyrektor Caritas AW ks. dr Zbigniew Zembrzuski. Niestety, ograniczenie dostępności do pomieszczeń jadłodajni, łączy się z tym, że wolontariusze nie mogą prowadzić zajęć terapeutycznych, a osoby w kryzysie bezdomności przebywające na co dzień w budynkach niemieszkalnych, straciły jedyną namiastkę domu, jaką miały.

Reklama

Seniorzy się boją

Seniorzy są tą grupą, którą epidemia dotknęła nie tyle w sposób materialny, co społeczny. Najdotkliwszym było zerwanie więzi z rodzinami oraz izolacja. Ta ostatnia odbiła się na osobach, które mimo zaawansowanego wieku prowadziły aktywne życie towarzyskie i religijne. Ustały spotkania w domach kultury i kołach parafialnych. W przypadku tej grupy wiekowej do rzadkości należy umiejętność obsługi komputera, więc nie było szans, by spotkania on-line zastąpiły choć częściowo te bezpośrednie.

Inicjatywy zajmujące się wsparciem seniorów i ich aktywizacją utworzone przy parafiach, a koordynowane przez księży proboszczów bardzo powoli wychodzą do potrzebujących. Wynika to z całkiem prozaicznych przyczyn, jak zauważa ks. Zembrzuski. Otóż większość wolontariuszy organizująca spotkania dla starszych parafian, to także osoby bardzo często w wieku senioralnym. Nadal boją się zakażenia. Czas pokaże, jak będą wyglądały najbliższe miesiące. Póki co ani parafie, ani instytucje warszawskie raczej nie planują organizacji wyjazdów wakacyjnych dla seniorów.

Powoli wracają zajęcia stacjonarne realizowane przez dzienne domy pobytu. Jest jeszcze jeden aspekt wynikający z zaistniałej sytuacji. Wiele starszych osób odzwyczaiło się zarówno od wychodzenia z domu, jak też od aktywności społecznych. Osiemdziesięcioletnia pani Rozalia ze Śródmieścia po niemal roku przebywania w domu już nie jest w stanie zejść po schodach z drugiego piętra.

Gdzie po pomoc?

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, wymagające pomocy psychologicznej lub rzeczowej mogą zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w dzielnicy swojego zamieszkania. W Warszawie działa 18 dzielnicowych Ośrodków Pomocy Społecznej, które udzielają wsparcia osobom potrzebującym, w tym osobom starszym, samotnym, z niepełnosprawnościami – to m. in. pomoc psychologiczna, w zakresie wykupienia leków i wyrzucania odpadów komunalnych. Mogą też zgłosić się do Caritas Archidiecezji Warszawskiej i Caritas Diecezji Warszawsko Praskiej.

2021-06-01 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świąteczna pomoc się nie starzeje

Święta już dawno za nami, rozpakowane prezenty, może rozebrane choinki. Skala pomocy, którą przeznaczono na organizację świąt dla osób ubogich, bezdomnych i w potrzebie, jest z roku na rok coraz większa – święta nie stanowią sztywnej granicy pomagania.

Już od 10 stycznia Kielecki Bank Żywności rozpoczął dystrybucję żywności, w ramach unijnego „Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa”. Każda z osób zakwalifikowana do programu otrzyma 50 kg żywności. – Żywność od nas otrzymują organizacje pomocowe. Na wigilię dla bezdomnych w WDK przeznaczyliśmy do paczek produkty za 15 tys. zł – informuje Sławomir Cedro – prezes KBŻ.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję