Ksiądz Komperda urodził się 9 sierpnia 1934 r. w miejscowości Rogoźnik k. Nowego Targu. Jego rodzice, Jan i Wiktoria z domu Gacek, byli rolnikami. Został ochrzczony 10 dni po urodzeniu w kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu. Mając 7 lat rozpoczął naukę w Szkole Powszechnej w Rogoźniku a następnie w gimnazjum w Nowym Targu, gdzie w 1952 r. zdał egzamin dojrzałości. Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, pobożność rodziców i atmosfera góralskiego środowiska sprawiły, że odkrył on w sobie powołanie do kapłaństwa.
Reklama
Idąc w ślady swoich rodaków – Józefa Nikiela i Kazimierza Kowalskiego – zdecydował się do wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 września 1957 r. z rąk bp. Kazimierza Tomczaka i został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii w Głownie. W latach 1961-66 ks. Józef pełnił posługę wikariusza w parafii farnej w Brzezinach, na terenie której czynnie funkcjonowały 4 kościoły oraz działały ośrodki mariawitów, co wymagało od pracujących tam księży dużego zaangażowania w dzieła duszpasterskie i ekumeniczne. Po latach pracy w Brzezinach, ks. Józef podjął pracę wikariuszowską kolejno w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu i w parafii św. Andrzeja w Łęczycy. W 1975 r. bp Józef Rozwadowski skierował ks. Józefa do pracy w parafii Narodzenia NMP w Szczercowie; najpierw jako wikariusza ekonoma, a nastąpienie jako jej proboszcza. Funkcję tę sprawował przez 36 lat. W latach 1985-2011 pełnił również funkcję dziekana dekanatu szczercowskiego oraz posługę dekanalnego duszpasterza młodzieży żeńskiej pracującej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biorąc sobie do serca sugestie biskupa łódzkiego, podjął się rozbudowy domu katechetycznego, który do czasów obecnych służy różnym grupom parafialnym. Jego umiejętności duszpasterskie i organizacyjne zauważyć można czytając księgę Dzieł Kongresowych, która związana jest z Kongresem Eucharystycznym w Polsce i III pielgrzymką papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Czytamy w niej o zaangażowaniu proboszcza w przygotowaniu parafian i parafii do udziału w pielgrzymce papieża do Łodzi. Wśród wymienianych dzieł na uwagę zasługują postanowienia o charakterze materialnym i duchowym, które wraz z parafianami podjął ks. Komperda. Oprócz odnowienia świątyni i przydrożnych kapliczek, czytamy o zobowiązaniach do walki z wadami moralnymi, o podjęciu wysiłku opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi oraz o poszanowanie życia dzieci nienarodzonych, wśród parafian.
Gorliwość kapłańska ks. Komperdy i umiejętność pracy z młodymi ludźmi przyczyniła się do zrodzenia licznych powołań kapłańskich. Do dziś chlubą szczercowskiej parafii jest 11 kapłanów z niej pochodzących: ks. Grzegorz Jędraszak, ks. Tadeusz Kosiorowski, ks. Antoni Pietras, ks. Janusz Banachowski, ks. Jerzy Rzepkowski, ks. Wojciech Anglart, ks. Sławomir Grabiszewski, ks. Krzysztof Helik, ks. Grzegorz Boras, ks. Janusz Brzozowski – werbista, ks. Łukasz Adamusiak – pijar. Doceniając duszpasterskie zaangażowanie ks. Komperdy, w 2008 r. arcybiskup łódzki mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Łaskiej. W 2010 r. ks. Józef przeszedł na zasłużoną emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Łodzi.
W uroczystość św. Szczepana 2020 r., w wieku 87 lat i 64 lat kapłaństwa ks. Józef odszedł do wieczności. W homilii, podczas Mszy św. pogrzebowej ks. Wojciech Anglart powiedział, że zmarły kapłan zawsze „miał parafię w swoim umyśle i w swoim sercu”. Ksiądz kan. Józef Komperda został pochowany na cmentarzu w Rogoźniku, w archidiecezji krakowskiej.