Reklama

Niedziela Świdnicka

Chcą dzielić się posiłkiem

To już druga „lodówka społeczna” na terenie Dzierżoniowa, z której każdy może skorzystać. Tym razem to pomysł proboszcza i wiernych z parafii Królowej Różańca Świętego.

Niedziela świdnicka 51/2021, str. IV

[ TEMATY ]

pomoc charytatywna

fb@wezpomozpl

Każdy mieszkaniec regionu może przynieść coś od siebie

Każdy mieszkaniec regionu może przynieść coś od siebie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowa lodówka znajduje się wewnątrz budynku na terenie dzierżoniowskiej parafii na Skałkach. – Ktokolwiek przyjdzie głodny czy z naszej parafii, czy z Dzierżoniowa, czy spoza miasta, może z tej lodówki skorzystać, a także na miejscu w cieple i przy stole zjeść posiłek – zachęca proboszcz ks. prał. Zygmunt Kokoszka, który wyjaśnił ideę powstania tego charytatywnego dzieła.

Weź pomóż

Reklama

– Na początku lat 90. przy naszej parafii powstał zespół charytatywny. Parafia była wtedy jeszcze młoda. W wyniku kryzysu ekonomicznego, który dotknął w tym czasie nie tylko nasz region, ale i cały kraj, zaczęły upadać zakłady pracy. W tym czasie parafialny zespół charytatywny zaczął udzielać pomocy żywnościowej i materialnej potrzebującym. Działalność zespołu trwała do 2019 r., czyli do czasu ogłoszenia pandemii. To spowodowało, że grupa zawiesiła swoją działalność, a my zostaliśmy zamknięci w domach i musieliśmy dbać o swoje zdrowie. Mimo tego wielu ludzi coraz częściej przychodziło na plebanię z prośbą nie tyle o pieniądze, co o żywność. Myśleliśmy nad tym, jak wznowić działalność charytatywną i włączyć się ponownie w pomoc potrzebującym. I udało się znaleźć fundację „Weź Pomóż” organizującą „lodówki społeczne”, w których można zostawić jedzenie dla potrzebujących. Postanowiliśmy się w nią włączyć i zorganizowaliśmy do tego odpowiednią przestrzeń – opowiada ks. Kokoszka, podkreślając duże zaangażowanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Klubu Abstynenta „Na Pawłowym Wzgórzu”, grup modlitewnych i wolontariuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bieda nie tylko materialna

Na otwarcie pomieszczenia ze „społeczną lodówką” miejscowy proboszcz zaprosił bp. Marka Mendyka, który poświęcił to miejsce i wyraził wdzięczność inicjatorom. Pogratulował parafii pomysłu i podziękował za wrażliwość dla potrzebujących. – Ta wrażliwość miłosierdzia bardzo nas wszystkich motywuje i pokazuje, że potrafimy nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, ale tak na co dzień dzielić się dobrem – mówił biskup świdnicki, który także zauważył, że obok biedy materialnej, o wiele większa jest bieda duchowa i moralna. – Musimy o tym wiedzieć i iść z pomocą człowiekowi, któremu nie tylko brakuje chleba, ale też często nie potrafi znaleźć pomysłu na sensowne życie – zauważył.

7 dni w tygodniu

Lokal z lodówką czynny jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 7 do 19. W lodówce można zostawiać gotowe produkty, ale także wyroby własne. Ważne, aby były starannie zapakowane z oznaczoną datą przydatności. – Mieszkańcy Dzierżoniowa są bardzo hojni i chętnie dzielą się tym, co mają – zauważa Anna Skrzyńska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie. – Liczymy na wolontariuszy, którzy w lokalu będą prowadzili dyżury, aby np. umyć lodówkę, posprzątać pomieszczenie oraz aby przejrzeć produkty, czy mają jeszcze termin ważności – dodaje ks. prał. Zygmunt Kokoszka.

Przypomnijmy, że od siedmiu miesięcy podobna lodówka funkcjonuje w Dzierżoniowie przy wejściu do Ośrodka Pomocy Społecznej od strony ul. 11 listopada.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promienie nadziei

Niedziela lubelska 50/2020, str. VII

[ TEMATY ]

bezdomni

pomoc charytatywna

Ks. Mieczysław Puzewicz

Pan Tomasz kupuje ciepłe buty dla bezdomnych

Pan Tomasz kupuje ciepłe buty dla bezdomnych

Wolontariusze sami dostrzegają potrzeby ludzi ubogich.

Przyjmę pralkę, zrobię zakupy osobie potrzebującej, darmowo nauczę gry na gitarze – takie zgłoszenia i oferty znaleźć można w „Skrzynce Dobroci” parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie. W grupie wsparcia przy parafii św. Michała Archanioła już ponad 40 osób poświęca swój czas i pieniądze służąc ubogim i chorym. Wszyscy angażujący się w te dzieła robią to bezinteresownie; są wolontariuszami.
CZYTAJ DALEJ

Na Madagaskarze masowo znikają dzieci

2026-08-02 12:09

[ TEMATY ]

Madagaskar

Vatican Media

W raporcie policja Madagaskaru informuje o 172 zaginięciach w ciągu roku. 91 z nich to dzieci. Liczby rosną z miesiąca na miesiąc, a od czerwca porwania zdarzają się niemal codziennie. Niedawno w Nosy Be zaginęły dwie dziewczynki w wieku 8 i 13 lat - podaje Vatican News.

Jak wynika z raportu, ludzie znikają bez śladu. Najmłodsi są narażeni na ogromne ryzyko. Mogą paść ofiarą handlu organami. Proceder się rozprzestrzenia. Dzieci znikają ze stolicy, Antananarywy, ale także z krystalicznie czystego raju na Nosy Be, wyspy w wyspie, gdzie w kurortach mieszkają turyści za 2 tys. dolarów tygodniowo na głowę.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł kard. Júlio Duarte Langa, drugi kardynał w historii Mozambiku

2026-08-04 08:15

[ TEMATY ]

kardynał

śmierć

Episkopat.pl

3 sierpnia w wieku 98 lat zmarł w Szpitalu Centralnym w Maputo kardynał Júlio Duarte Langa, emerytowany biskup diecezji Xai-Xai w Mozambiku- poinformował serwis Vatican News. Był drugim kardynałem w historii Kościoła w Mozambiku. Jako biskup przez blisko trzy dekady wspierał mieszkańców kraju dotkniętego wojną domową, epidemiami i klęskami żywiołowymi.

Júlio Duarte Langa urodził się 27 października 1927 r. w Mangunze. Studiował w seminariach w Magude i Namaacha, a święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1957 r. Pracował jako wikariusz i proboszcz misji Malaisse, pełnił także funkcje konsultora diecezjalnego, członka rady kapłańskiej i wikariusza generalnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję