Reklama

Tydzień w Kościele

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

POMOC
Prawdziwa twarz Kościoła

24 lutego serwisy agencyjne, także agencji katolickich, były zdominowane przez depesze informujące o reakcji na brutalną rosyjską agresję na Ukrainę. W doniesieniach dotyczących wypowiedzi liderów religijnych dominowało wezwanie do jeszcze intensywniejszych i wytrwalszych starań o pokój. Dla chrześcijanina oznacza to błagalną modlitwę i wyrzeczenie, w tym post i jałmużnę. Arcybiskup Stanisław Gądecki nazwał sytuację, w której obudziliśmy się tego pamiętnego dnia, po imieniu: „Jest kolejną odsłoną działania antychrześcijańskiego, które nie bierze pod uwagę ani cierpienia innych ludzi” i dodał: „Ta sytuacja nie tylko dotyczy Ukrainy i Rosji, ale Polski i całej Europy”. Natychmiast rozpoczęto też przygotowania miejsc dla ewentualnych uchodźców. Biskupi z różnych diecezji polecili Caritas Diecezjalnym, aby przygotowali schronienie w swoich ośrodkach. Proszono też proboszczów, aby zadeklarowali, ile osób mogą przyjąć w budynkach parafialnych. Solidarność z Ukraińcami szybko wyraziły też uniwersytety katolickie KUL i UKSW, informując, że też są gotowe przyjąć uchodźców wojennych zza wschodniej granicy. W tym dniu, i to bardzo szybko, przebiła się autentyczna twarz wspólnoty zatroskanej o bliźniego, wspólnoty miłości, co obnażyło miałkość zarzutów o skostnieniu Kościoła.

WOJNA
Nadzieja w Bożym Miłosierdziu

Ludzie nie byli w stanie zachować tego bezcennego daru, którym jest pokój. Pozostaje nam tylko liczyć na Bożą interwencję, którą ma wypraszać błagalna modlitwa o pokój. Po szaleńczym ataku Rosji na Ukrainę reakcja ludzi wierzących może być jedna: jeszcze bardziej gorliwa i wytrwała modlitwa o pokój. Stąd apele abp. Stanisława Budzika z Lublina, bp. Edwarda Dajczaka z Koszalina czy bp. Marka Solarczyka z Radomia. Arcybiskup Marek Jędraszewski szybko zaprosił wszystkich na Mszę św. w intencji pokoju na Wawel. W Kielcach miejscowa Caritas zaplanowała Eucharystię w swoim ośrodku w Piekoszowie, gdzie mieszka na co dzień dwadzieścioro siedmioro Ukraińców. We Wrocławiu nabożeństwo ekumeniczne w intencji pokoju na Ukrainie w katedrze greckokatolickiej zorganizował bp Włodzimierz Juszczak, a w Zielonej Górze modlili się kapłani diecezjalni i zakonni. Wszyscy wierzący ludzie padli na kolana. Co cieszy, nie brakło inicjatyw ze strony młodych. Częstochowskie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zachęciło do modlitwy o pokój Koronką do Bożego Miłosierdzia, koniecznie o 3 w nocy. Staliśmy się pionkami w skomplikowanej geopolitycznej grze. Dla wielkich graczy poświęcenie nawet wielu „pionków” to nic. Tylko Bóg może nas przed tym szaleństwem uchronić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

WOJNA
Co widzi patriarcha?

Cały świat zamarł, słuchając przemówienia rosyjskiego prezydenta, bo takich słów nie słyszał od kilku dekad. Spośród najważniejszych przywódców religijnych do porządku dziennego przeszedł nad nimi zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi – patriarcha Cyryl. 23 lutego, dwa dni po tym przemówieniu, którego nie powstydziliby się najwięksi dyktatorzy wszech czasów, Cyryl wystosował do Władimira Putina wiernopoddańczy list, a okazją do tego był obchodzony w krajach byłego ZSRR Dzień Obrońcy Ojczyzny. „Dziś czcimy dokonania tych, którzy pełnią odpowiedzialną służbę wojskową, strzegą granic ojczyzny i dbają o wzmocnienie jej zdolności obronnych i bezpieczeństwa narodowego” – napisał patriarcha. W kontekście ponad 100-tysięcznej armii, która z trzech stron otacza Ukrainę, urąga to już nie tyle rozumowi, ile zwykłej ludzkiej przyzwoitości.

CZĘSTOCHOWA
O wspólnotach charyzmatycznych

W Domu Rekolekcyjnym Misjonarzy Krwi Chrystusa odbyło się spotkanie Krajowego Zespołu Koordynatorów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Głównym tematem spotkania była troska o właściwe, duchowe i ludzkie, oblicze wspólnot Odnowy. Konferencję na temat: „Zdrowa wspólnota i rola koordynatorów w czuwaniu nad właściwym budowaniem wspólnot im powierzonych” wygłosili o. Emil Smolana i o. Radosław Broniek z Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. Oprócz praktycznej wiedzy na temat mechanizmów manipulacji pojawiających się we wspólnotach religijnych, prelegenci szczególną uwagę zwrócili na zagrożenia dotyczące wspólnot charyzmatycznych. W spotkaniu uczestniczył również bp Andrzej Przybylski – delegat KEP ds. Odnowy w Duchu Świętym, który wskazał na obecnie najważniejsze zadania wspólnot Odnowy; wśród nich m.in. podjęcie ewangelizacji, zaangażowanie w posługę ubogim oraz większą troskę Odnowy o formację rodzin i młodzieży. Poprosił także wszystkie wspólnoty Odnowy o zaangażowanie się w pomoc poszkodowanym w wojnie na Ukrainie i o modlitwę o pokój. Zachęcił też do włączenia się w pokutę Kościoła w Polsce za nadużycia wobec nieletnich, w tym te występujące w niektórych wspólnotach charyzmatycznych. Na zakończenie spotkania omówiono plany Odnowy w Duchu Świętym w Polsce na nadchodzący rok, m.in. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy na Jasnej Górze (20 i 21 maja) oraz lipcowe rekolekcje dla rodzin w Licheniu. Spotkanie koordynowali przewodniczący KZK ks. Artur Potrapeluk i Jerzy Malisiewicz. /a.p.

Reklama

WOJNA
Reakcja papieża

Franciszek, nie po raz pierwszy, złamał protokół dyplomatyczny i, dając wyraz swojej boleści, ale i dramatyzmowi chwili, pojechał 25 lutego – mimo tego, że w tym samym dniu ogłoszono, iż nie pojedzie do Florencji ani nie będzie odprawiał nabożeństwa Środy Popielcowej z powodu nawrotu dolegliwości – na Via della Conciliazione, do ambasady rosyjskiej. Znak był jasny i mocny, choć nie znamy słów, które w półgodzinnej rozmowie z ambasadorem Aleksandrem Awdiejewem (byłym przedstawicielem Federacji Rosyjskiej w Polsce) powiedział Franciszek. Możemy się tylko domyślać, że było to twarde „nie” dla wojny, bo w tym kontekście papież, który wyrażał się o niej nie raz – już kilka lat temu mówił o III wojnie światowej, która trwa w kawałkach – zawsze powtarza jedno i to samo: to zbrodnia. Ta ocena dotyczy każdej wojny. W tym samym dniu rozmawiał on z abp. Światosławem Szewczukiem, duchowym zwierzchnikiem grekokatolików. Powiedział mu: „Zrobię wszystko, co w mojej mocy”.

MODLITWA
Duchowe zmagania

Co najmniej w 408 kościołach i kaplicach trwało w nocy z 26 na 27 lutego modlitewne czuwanie przeżywane pod hasłem „Noc walki o błogosławieństwo Boże dla Polski”. Modlono się przede wszystkim w Polsce, ale także w czterdziestu pięciu miejscowościach z dziewiętnastu krajów poza granicami Polski – od Japonii, przez Nową Zelandię, po wschodnie wybrzeże USA. Organizatorzy proponowali 8-godzinny, nocny maraton modlitewny, który rozpoczynał się Apelem Jasnogórskim, ze szczytowym momentem, którym była Msza św. o północy i zwieńczeniem, którym było błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Nie da się ludzkimi narzędziami zmierzyć owoców ofiarowania, wyrzeczenia tysięcy osób z całego świata, którzy czuwali przed Księciem Pokoju, gdy Ukraina krwawiła, ale walczyła, a większość świata spała. Wyobraźnia wiary podpowiada, że był to czas bezcenny. Czas prawdziwego duchowego zmagania – nie z Bogiem, ale z ludzkimi niedoskonałościami, które do takich sytuacji, jak ta na Ukrainie, doprowadzają.

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

2022-03-01 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KEP

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół - państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole oraz relację ze spotkania 24 kwietnia Zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Królowa Polski

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Od czasów rozbiorów Polska nie ma już króla, a tymczasem my gromadzimy się, by czcić Maryję jako naszą Królową. I chociaż od 1656 roku Maryja stała się Królową Polski, to dziś pewnie już nie wielu identyfikuje się z tym tytułem. I mimo, iż króluje z wysokości jasnogórskiego tronu, to jednak jest z nami jak Matka ze swoimi dziećmi. Pragnie być blisko naszych radości i smutków. Jak Matka chce z nami dzielić przeciwności losu, samotność, niezrozumienie. Pragnie również uczyć nas wrażliwości i dobroci, byśmy zatroskani o własne potrzeby nie zapominali, że obok nas są inni, którym należy pomóc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję