Reklama

Z działalności arcybiskupa Stanisława Nowaka metropolity częstochowskiego

Niedziela częstochowska 22/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 kwietnia - Ksiądz Arcybiskup przewodniczył uroczystościom peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku.

3 kwietnia - w siedzibie Caritas w Częstochowie odprawił Mszę św. dla dobroczyńców, zwłaszcza piekarzy dostarczających chleb dla biednych.
- wieczorem spotkał się z neokatechumenatem w Żarkach Mieście, gdzie miał miejsce obrzęd wręczania Pisma Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

4 kwietnia - odprawił Mszę św. dla pracowników redakcji Niedzieli przeżywających rekolekcje, które prowadził ks. prał. Grzegorz Ślęzak.
- w tym dniu przewodniczył uroczystościom pogrzebowym śp. o. Stanisława Szkarłata, proboszcza parafii pw. św. Jana z Dukli.
- wieczorem udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zawierciu oraz poprowadził Drogę Krzyżową ulicami parafii.

5 kwietnia - odprawił Mszę św. na Jasnej Górze w intencji dawców i biorców przeszczepów.

6/7 kwietnia - przeprowadził kanoniczną wizytację parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Częstochowie-Dźbowie.

7 kwietnia - przewodniczył uroczystościom pogrzebowym śp. o. Serafina Łukasika na Jasnej Górze.
- wieczorem w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu przewodniczył uroczystościom peregrynacji obrazu Miłosierdzia Bożego.

Reklama

8 kwietnia - na Jasnej Górze odprawił Mszę św. dla pielgrzymki maturzystów z Zawiercia.
- wieczorem przewodniczył Eucharystii na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Mikołaja w Zawierciu-Kromołowie.

9 kwietnia - odprawił Mszę św. oraz wygłosił konferencję dla Sióstr Karmelitanek w Częstochowie.

10 kwietnia - przewodniczył uroczystościom peregrynacyjnym w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu.

11 kwietnia - uczestniczył w Drodze Krzyżowej, przygotowanej i prowadzonej przez młodzież, Alejami Najświętszej Maryi Panny z archikatedry na Jasną Gorę.

12 kwietnia - wieczorem w archikatedrze odprawił Mszę św. dla wspólnot modlitewnych.

13 kwietnia - odprawił Mszę św. oraz poświęcił nowy dzwon w częstochowskim Karmelu.

14 kwietnia - odprawił Mszę św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie na zakończenie rekolekcji dla bezrobotnych.
- wieczorem przewodniczył uroczystościom peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu-Skarżycach.

15 kwietnia - udzielił sakramentu bierzmowania oraz poświęcił figurę Matki Bożej w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Małusach Wielkich.

Od 16 kwietnia wieczorem do 19 kwietnia uczestniczył w Świętym Triduum Paschalnym w archikatedrze.

20 kwietnia - w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego odprawił Mszę św. na Jasnej Górze.
- wieczorem odprawił Mszę św. w pustelni w Czatachowej, gdzie gościł obraz Jezusa Miłosiernego peregrynujący po naszej archidiecezji.

Reklama

21 kwietnia - przewodniczył uroczystościom w Miejscu Piastowym.

22 kwietnia - odprawił Mszę św. u Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie.

22/25 kwietnia - w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie prowadził rekolekcje dla księży wywodzących się z diecezji krakowskiej, katowickiej i częstochowskiej, przeżywających 45. rocznicę święceń kapłańskich.

24 kwietnia - poświęcił Oratorium u Księży Salezjanów w Częstochowie na Stradomiu.

25 kwietnia - w parafii pw. św. Barbary w Rudnikach k. Zawiercia przewodniczył Eucharystii na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Miłosierdzia Bożego.

26 kwietnia - wygłosił referat pt. Modlitwa różańcowa we wspólnocie Kościoła. Rys historyczny na sympozjum w Łodzi zorganizowanym w Wyższym Seminarium Duchownym.
- po południu odprawił Mszę św., w czasie której poświęcił nowe witraże w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
- wieczorem przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

27 kwietnia - w murach budującego się kościoła odprawił Mszę św. odpustową w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie oraz poświęcił krzyż, który zostanie umieszczony na kopule kościoła.
- po południu odprawił Mszę św. oraz poświęcił plac pod budowę kościoła w parafii pw. Narodzenia Pańskiego.

Reklama

28 kwietnia - odprawił Mszę św. w kaplicy na dworcu kolejowym, gdzie poświęcił obraz Jezusa Miłosiernego oraz spotkał się z pracownikami kolei.
- w tym dniu przewodniczył również uroczystościom odpustowym w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie.

29 kwietnia - odprawił Mszę św. dla księży po 30. roku święceń, przeżywających dzień skupienia w "Świętej Puszczy" w Olsztynie.
- wieczorem odprawił Mszę św. dla seniorów we Włodowicach.

30 kwietnia - odprawił Mszę św. na rozpoczęcie Sympozjum w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na szczycie G20: ci, którzy powodują głód i śmierć poprzez lichwiarstwo, popełniają zabójstwo

2024-11-18 21:14

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

W swoim przesłaniu skierowanym do przywódców świata zgromadzonych na szczycie G20 w Brazylii, Papież Franciszek skrytykował działania, które prowadzą do głodu i cierpienia. Przesłanie zostało odczytane przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina podczas obrad w Rio de Janeiro, które odbywają się 18 i 19 listopada. Papież podkreślił, że głód to zbrodnia, a chciwość i spekulacje finansowe, które przyczyniają się do śmierci milionów ludzi, są moralnie równoznaczne z zabójstwem.

Zbrodnią – choć pośrednią – jest to, co czynią ci, którzy „poprzez lichwiarstwo i chciwość powodują głód i śmierć swoich braci i sióstr w rodzinie ludzkiej”. Papież Franciszek skierował te mocne słowa do światowych przywódców zgromadzonych na szczycie G20, odbywającym się w Rio de Janeiro w Brazylii. W przesłaniu, które podczas obrad odczytał kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin, będący na szczycie w dniach 18–19 listopada jako przedstawiciel Papieża, Franciszek zaapelował o „zdecydowane i natychmiastowe działania” przeciwko głodowi i ubóstwu. Nazwał je „plagą”, którą należy wyeliminować tak szybko, jak to możliwe.
CZYTAJ DALEJ

Maryja „Złotego Serca” uleczyła serce dziecka na Alasce

2024-11-18 10:27

[ TEMATY ]

Adoratorki Krwi Chrystusa

Alaska

Maryja „Złotego Serca”

uleczone serce dziecka

Adobe Stock

Maryja uleczyła serce dziecka na Alasce

Maryja uleczyła serce dziecka na Alasce

Amerykańskie media katolickie opisały 10 listopada cud uzdrowienia 2-letniego dziecka na Alasce za wstawiennictwem Matki Bożej „Złotego Serca”, która w 1932 objawiła się w miasteczku Beauraing w Belgii. Dziecko urodziło się z wadą serca i po niespełna sześciu miesiącach przeszło operację, ale w ciągu roku nie nastąpiła żadna poprawa.

Jego rodzice postanowili więc poprosić o pomoc Maryję. Udali się w tym celu do Talkeetny na południu Alaski, gdzie znajduje się replika posągu Maryi Panny z Beauraingu, wzniesiona na pamiątkę uznania przez Kościół katolicki objawień sprzed ponad 90 lat. Pięciorgu dzieci ukazała się tam Matka Boża ze „złotym sercem”. Kopia Jej posągu, upamiętniająca te objawienia, powstała m.in. w Talkeetnie. I tam właśnie wydarzył się opisany w mediach cud uzdrowienia, gdy dziecko, jego rodzice, dwoje krewnych a nawet …towarzyszące rodzinie dwa psy, doświadczyli w czasie modlitwy i odczuli „obecność Maryi”.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję