Reklama

W diecezjach

Białystok

Pomoc długofalowa

Caritas otworzyła Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

Niedziela Plus 15/2022, str. XII

[ TEMATY ]

Caritas

archibial.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowa placówka objęła opieką przede wszystkim uchodźców wojennych z Ukrainy. Otrzymają tu niezbędną pomoc materialną w postaci żywności czy odzieży, ale także pomoc prawną, psychologiczną i w zakresie pośrednictwa pracy, opiekę nad dziećmi i pomoc w nauce języka polskiego.

Obok udzielania pomocy doraźnej zaplanowano też działania długofalowe. – Czas działania centrum to minimum najbliższe 2 lata, bo wiemy, że ta pomoc będzie potrzebna. Centrum jest przede wszystkim miejscem spotkań Ukraińców, ale jesteśmy też dla nich wsparciem, ponieważ są tu porady prawne, nauka języka polskiego i tzw. pomoc doraźna, w znalezieniu pracy, a także psychologiczna – zapowiada ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W podsumowaniu dotychczasowych działań Caritas Archidiecezji Białostockiej w zakresie pomocy Ukrainie poinformowano m.in. o tym, że zbiórka do puszek w kościołach przyniosła ponad 1,25 mln zł, które przeznaczono na utworzenie Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

Do bazy noclegowej mieszkańcy miasta i regionu zgłosili 130 ofert dla 550 osób z Ukrainy. Do tej pory z oferty skorzystało 150 osób, w tym 45 dzieci.

Jak dotąd wysłano trzy transporty z artykułami pierwszej potrzeby: żywnością, środkami higienicznymi, opatrunkami itp. Ponadto zakupiono specjalistyczne opatrunki medyczne, które wysłano na Ukrainę za pośrednictwem parafii greckokatolickiej w Białymstoku.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Uratuję Cię” – nowy program charytatywny Caritas Polska

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Caritas

Caritas Polska – największa organizacja dobroczynna w Polsce – uruchomiła specjalny program charytatywny „Uratuję Cię”. – Zbieramy pieniądze dla osób chorych i dotkniętych przez los, które potrzebują szybkiej reakcji, pilnego ratunku – informuje dyrektor Caritas Polska, ks. Marcin Iżycki. TY TEŻ MOŻESZ KOGOŚ URATOWAĆ! WEJDŹ NA URATUJECIE.PL I WŁĄCZ SIĘ W POMAGANIE

- W serwisie URATUJECIE.PL zbieramy pieniądze dla osób chorych i dotkniętych przez los, którzy potrzebują szybkiej reakcji, pilnego ratunku. Dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach zbiórek internetowych ratujemy życie i zdrowie ludzi – zaznacza ks. Marcin Iżycki.
CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: Centrum życia św. Jana Marii Vianneya stanowiła Eucharystia

W dzisiejszej katechezie pragnę pokrótce przypomnieć życie świętego Proboszcza z Ars, podkreślając niektóre jego charakterystyczne cechy, które mogą stanowić wzór również dla kapłanów naszych czasów, z pewnością różnych od tych, w których on żył, jednak pod wieloma względami naznaczonych tymi samymi podstawowymi wyzwaniami ludzkimi i duchowymi.

O drugiej nad ranem 4 sierpnia 1859 r. Jan Maria Vianney, po zakończeniu swego życia ziemskiego, udał się na spotkanie z Ojcem Niebieskim, aby otrzymać jako dziedzictwo królestwo przygotowane już od stworzenia świata tym, którzy wiernie wypełniają Jego naukę (por. Mt 25,34). Jakże wielkie święto musiało być w niebie w chwili wejścia do niego tak gorliwego kapłana! Jakże wspaniałe przyjęcie musiała mu zgotować wielka rzesza synów pojednanych z Ojcem za pośrednictwem jego pracy proboszcza i spowiednika! Z okazji tej rocznicy ogłosiłem Rok Kapłański, którego tematem jest, jak wiadomo: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. Od świętości zależy wiarygodność świadectwa i w ostateczności sama skuteczność misji każdego kapłana.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł kard. Júlio Duarte Langa, drugi kardynał w historii Mozambiku

2026-08-04 08:15

[ TEMATY ]

kardynał

śmierć

Vatican Media

Kard. Júlio Duarte Langa

Kard. Júlio Duarte Langa

W wieku 98 lat zmarł kard. Júlio Duarte Langa, emerytowany biskup Xai-Xai i drugi kardynał w historii Kościoła w Mozambiku. Przez 28 lat kierował diecezją, również podczas wojny domowej. Zostanie pochowany 8 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Xonguene.

Kard. Langa zmarł 3 sierpnia w Centralnym Szpitalu w Maputo po długiej chorobie. Jak przekazał emerytowany arcybiskup Maputo i administrator apostolski Xai-Xai abp Francisco Chimoio, u kardynała doszło do niewydolności obu nerek. Lekarze planowali podjęcie leczenia, jednak nie zdążyli go rozpocząć. „Nie było już czasu i po prostu odszedł. Odszedł do Ojca ” – powiedział abp Chimoio.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję