Reklama

Aspekty

Pomocna dłoń prymasa

Jubileusz półwiecza istnienia naszej diecezji skłania do przypomnienia roli Prymasa Tysiąclecia, jaką odegrał w tamtym czasie w integracji Ziem Zachodnich z Macierzą.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2022, str. IV

[ TEMATY ]

bp Wilhelm Pluta

bulla papieska

Archiwum Aspektów

Bulla nominacyjna bp. Wilhelma pluty na pierwszego biskupa diecezji gorzowskiej

Bulla nominacyjna bp. Wilhelma pluty na pierwszego biskupa diecezji gorzowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Paweł VI bullą Episcoporum Poloniae Coetus 28 czerwca 1972 r. ustanowił stałą organizację kościelną na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Podziałowi i reorganizacji uległa także dotychczasowa Administracja Apostolska w Gorzowie. Z jej terenu powstały nowe diecezje: szczecińsko-kamieńska, koszalińsko-kołobrzeska, a na pozostałych ziemiach zorganizowana została diecezja gorzowska.

Pierwsze poważniejsze zmiany w funkcjonowaniu naszego Kościoła lokalnego miały miejsce jednak już kilka lat wcześniej. Jakby przygotowując się do nadchodzących zmian, w marcu 1967 r. Gorzów odwiedził specjalny wysłannik papieża Pawła VI kard. Agostino Casaroli. W wyniku podjętych decyzji zmienił się status rządcy Ordynariatu Gorzowskiego. 25 maja 1967 r. bp Wilhelm Pluta został podniesiony do rangi administratora apostolskiego bezpośrednio podlegającego Stolicy Apostolskiej. Tym samym bp Pluta przestawał być wikariuszem generalnym Prymasa Polski dla terytorium kościelnego o nazwie Gorzów, a stał się rządcą administracji, która odtąd podlegała Stolicy Świętej. Kanonicznie teren Administracji Apostolskiej Gorzowskiej obejmował jednak ciągle ziemie dawniej należące do archidiecezji wrocławskiej, diecezji berlińskiej i Wolnej Prałatury Pilskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ten ważny rok

Reklama

Tak było do czerwca 1972 r. Kanonicznie erygowana diecezja gorzowska została włączona do metropolii wrocławskiej, a jej pierwszym biskupem diecezjalnym mianowano dotychczasowego administratora apostolskiego bp. Wilhelma Plutę. Obszar diecezji gorzowskiej wynosił w 1972 r. 15.572 km2. Na ten stan składały się także tereny przyłączone do diecezji z obszaru archidiecezji wrocławskiej: Głogów, Szprotawa, Żagań, Żary, Nowa Sól i okolice. W myśl postanowień bulli „Diecezja Gorzowska obejmować będzie terytorium Województwa Zielonogórskiego, które odłączamy od Archidiecezji Wrocławskiej, od Diecezji Berlińskiej i od Prałatury Pilskiej; ponadto terytorium powiatu Trzcianka i miasta Piły, które też wyłączamy z Prałatury Pilskiej. Stolicą Biskupa będzie miasto Gorzów Wlkp. Diecezja Gorzowska będzie należeć do Metropolii Wrocławskiej, a jej Biskup będzie podlegał Metropolicie Wrocławskiemu po myśli obowiązującego prawa”. Pracowało na jej terenie 400 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Nowo powstała diecezja pokrywała się zasadniczo z obszarem województwa zielonogórskiego z lat 1950-1975. W pozostałych diecezjach rządy pasterskie objęli dotychczasowi biskupi pomocniczy z Gorzowa; ordynariuszem w Szczecinie został bp Jerzy Stroba, a w Koszalinie bp Ignacy Jeż.

Troska

Reklama

Zgodnie z treścią bulli Episcoporum Poloniae Coetus kard. Stefan Wyszyński, jako prymas Polski, został wyznaczony do czuwania nad poprawnym wykonaniem postanowień papieskich. Należy podkreślić, że kard. Wyszyński od samego początku przywiązywał dużą wagę do właściwego funkcjonowania Kościoła na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Usilnie zabiegał na rzecz integracji tych ziem z Macierzą. Dążył do stabilizacji organizacji kościelnej. W 1969 r. udał się w tej sprawie do Rzymu, aby przedłożyć Pawłowi VI memorandum w sprawie uregulowania organizacji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Jeszcze 31 maja 1972 wysłał list do Pawła VI, w którym prosił o erekcję diecezji lubuskiej ze stolicą w Gorzowie, erekcję diecezji kamieńskiej ze stolicą w Szczecinie oraz erekcję diecezji kołobrzeskiej ze stolicą w Koszalinie. Podobnie już po wydaniu przez Stolicę Apostolską dokumentów powołujących diecezje kard. Wyszyński udał się w dniu 9 listopada 1972 r. wraz ze specjalną delegacją polskich biskupów do papieża Pawła VI, by podziękować za decyzje dotyczące regulacji diecezji na Ziemiach Zachodnich i Północnych. W wygłoszonym przy tej okazji przemówieniu prymas „wyraził słowa wdzięczności całego Kościoła i Narodu Polskiego za decyzje, wydane na mocy najwyższej władzy Głowy Kościoła. Decyzje były bardzo oczekiwane przez Episkopat, Duchowieństwo i wiernych oraz nasze Władze Państwowe”. Prymas podkreślił także, że „decyzje te, mając charakter wybitnie pastoralny, ułatwiają pracę Kościoła oraz przyczyniają się do zwartości organizacji Kościoła w Polsce. Ponieważ dotyczą one prastarych Ziem Polskich, mają też doniosłe znaczenie dla polskiej racji stanu”.

Ocena

Prymas wyraźnie podkreśla, że administracja kościelna w Gorzowie do roku 1972 była żywotnym Kościołem lokalnym, którego rządca miał te same uprawnienia jak inni ordynariusze w Polsce i dodaje, że „był to stan faktyczny i kanoniczny, uznany przez Stolicę Apostolską”. W źródłach znajdujących się w naszym Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze można znaleźć list, w którym prymas podkreśla: „Przereorganizowanie Administracji Apostolskiej w Gorzowie w r. 1972 pociągnęło za sobą utworzenie dwóch (podkr. moje) nowych diecezji z terenu Administracji Apostolskiej i podniesienie dotychczasowej Administracji do godności diecezji. Gorzów jako stolica Administracji Apostolskiej pozostał stolicą diecezji Gorzowskiej z tym samym Ordynariuszem. A więc czynnik miejsca, osoby Ordynariusza oraz przeszłości, która wytworzyła tradycję żywotnego Kościoła lokalnego, stanowi o precedensowym charakterze diecezji gorzowskiej w stosunku do diecezji koszalińskiej i szczecińskiej”. Niezwykle ważną uwagę zamieszcza kard. Wyszyński na koniec listu wyjaśniając, że „ową procedencję określamy tradycyjnie przymiotnikiem „macierzysta”. Dlatego też zasady podziału muszą brać pod uwagę ową „macierzystość” i aplikować zasady stosowane w Kościele powszechnym”.

Wraz z kanonicznym utworzeniem diecezji gorzowskiej bp Pluta zabiegał u Stolicy Apostolskiej o utworzenie w Gorzowie kapituły katedralnej. Widział w tym zespole ważną instytucję życia kościelnego, podkreślającą normalizację życia religijnego na Ziemi Lubuskiej. Kapituła została utworzona na mocy bulli Cathedralia Collegia 28 listopada 1972 r. Instalacji kapituły dokonał bp Pluta 6 marca 1973 r. w Gorzowie.

Dotychczasowi sufragani z Gorzowa Jerzy Stroba i Ignacy Jeż zamieszkali w swoich diecezjach. W tej sytuacji pojawiła się potrzeba wyłonienia nowego biskupa pomocniczego dla diecezji gorzowskiej. Został nim wykładowca Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu ks. Paweł Socha CM. W roku 1976 na terenie diecezji gorzowskiej mieszkało 1,03 miliona mieszkańców. Diecezja była podzielona na 20 dekanatów i 202 parafie. Na tym terenie pracowało 276 księży diecezjalnych i 147 zakonnych. Zapewniali oni służbę Bożą w 198 kościołach parafialnych, 417 kościołach i kaplicach filialnych oraz w 43 kościołach i kaplicach pomocniczych.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bulla na Jubileusz 2025: Rok Święty będzie nacechowany nadzieją

[ TEMATY ]

papież Franciszek

bulla papieska

nadzieja zawieść nie może

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

„Zbliżający się Jubileusz będzie Rokiem Świętym, charakteryzującym się nadzieją, która nie gaśnie, nadzieją w Bogu” - stwierdza Franciszek w odczytanej dziś bulli ogłaszającej Jubileusz zwyczajny roku 2025. Zaczyna się ona od słów św. Pawła „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5). W dokumencie Ojciec Święty wskazuje między innymi główne cele i etapy tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim zwycięstwie nad złem!

2024-11-21 09:19

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Najważniejszym obowiązkiem, powołaniem i misją ucznia jest słuchać uważnie i z miłością słów Mistrza. Mówi On, że Jego królestwo już się zaczęło i jest w ciągłym stanie rozwoju. Jest ono jednak inne od królestw ziemskich, dlatego jest słabo widoczne dla naszych cielesnych oczu, a nawet zgoła zdaje się być niewidoczne. Bóg działa jednak w sercach ludzi i działanie to jest niewidoczne, ale realne.

Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?» Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?» Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Co uczyniłeś?» Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd». Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?» Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».
CZYTAJ DALEJ

35 lat od Mszy Pojednania - uroczystości wrocławskie

2024-11-23 18:48

ks. Łukasz Romańczuk

Msza święta w kosciele śs. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu

Msza święta w kosciele śs. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu

12 listopada 1989 roku w Krzyżowej sprawowana była Msza święta w języku polskim i niemieckim. Podczas tej Eucharystii doszło do historycznego gesty, kiedy to Tadeusz Mazowiecki, ówczesny premier Polski oraz Helmut Kohl, ówczesny kanclerz Niemiec przekazali sobie znak pokoju.

Tzw. Msza św. pojednania była inicjatywą m.in. bpa Alfonsa Nossola, ówczesnego biskupa opolskiego. Od tego wydarzenia mija 35 lat, chcąc upamiętnić ten piękny gest, Klub Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu zaprosił na Dzień Pamięci i Pojednania. Spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii pod przewodnictwem ks. Mariana Kowalskiego, kapelan wrocławskiego KIK-u. Podczas homilii kapłan przywołał konieczność upamiętnienia Mszy pojednania, a także podkreślił ważność działania Fundacji “Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Ks. Kowalski nawiązał także do wygłoszonej w 1989 roku homilii bpa Nossola. Biskup opolski mówił wtedy o tym, że prawdziwe przebaczenie może uleczyć zadane przez lata rany, a pojednanie jest możliwe jeśli dokonuje się w prawdzie. Kaznodzieja nawiązał także do wywiadu rzeki z Janem Pawłem II w dziele “Pamięć i Tożsamość”: Historia człowieka rozwija się w wymiarze horyzontalnym w przestrzeni i czasie. Jednak krzyżuje się z nią również wymiar wertykalny. Nie tylko ludzie bowiem piszą historię. Razem z nimi pisze ją także Bóg. Bóg człowiekowi, jego człowieczeństwu dał cały stworzony świat widzialny i równocześnie mu go zadał. Tym samym Bóg zadał człowiekowi konkretną misję: realizować prawdę o sobie samym i o świecie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję