Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rajcza – szczęśliwcy losu

Jesteście szczęśliwcami losu. Mało jest parafii w Polsce, do których powstania przyłożył palec król Polski – powiedział kard. Kazimierz Nycz w Rajczy. Metropolita warszawski wprowadził do sanktuarium relikwie błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i Jerzego Popiełuszki.

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

wprowadzenie relikwii

Marian Szpak

Kard. Nycz razem z młodymi parafianami z Rajczy

Kard. Nycz razem z młodymi parafianami z Rajczy

Eucharystia celebrowana przez gościa z Warszawy rozpoczęła świętowanie Pikniku Królewskiego, upamiętniającego 353. rocznicę darowania obrazu Matki Bożej góralom przez króla Jana Kazimierza oraz 5. rocznicę koronacji wizerunku Madonny.

W homilii, wspominając swoje wizyty w Rajczy z czasów biskupstwa w Krakowie, kard. Nycz podkreślił, że Żywiecczyzna zawsze była symbolem stabilnej religijności oraz zapleczem licznych powołań kapłańskich i zakonnych. – Tej stabilności bycia z Kościołem chciałem wam życzyć – stwierdził. Kaznodzieja odniósł się do historycznych początków parafii Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, sięgających 1669 r. Wskazał również na śluby maryjne króla Jana Kazimierza, do których nawiązał prymas Stefan Wyszyński w Jasnogórskich Ślubach, ułożonych w Komańczy w trudnym okresie dziejów Polski.

Kardynał wyraził swą radość z możliwości wprowadzenia relikwii błogosławionych. – To jest radość archidiecezji warszawskiej, która wydała tych dwóch nowych błogosławionych, ale to jest też radość całej Polski, że kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, i ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, są znani i przekazywani do kultu także młodemu pokoleniu, które już ich nie zna – zauważył purpurat, podkreślając, że w kulcie błogosławionych najważniejsza jest prośba i modlitwa oraz ich naśladowanie. – Błogosławieni wstawiają się za nami, są naszymi patronami na nasze trudne czasy – i pandemii, i wojny na Ukrainie. Potrzebujemy patronów mocnych – zaznaczył. I przypomniał, że jednym z najważniejszych rysów nauczania bł. kard. Wyszyńskiego było głoszenie przykazania miłości, aż do miłości nieprzyjaciół, a zasadą życia bł. ks. Jerzego stały się słowa św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Liturgię zwieńczyło pobłogosławienie wiernych nowymi relikwiami.

Po zakończonej Eucharystii w pobliskim amfiteatrze odbył się Piknik Królewski. Zaprezentowały się zespoły muzyczne, a teatr „Effatha” przedstawił scenę przekazania przez króla kopii obrazu Pani Jasnogórskiej rajczańskim góralom. Dochód z pikniku przeznaczono na remont kościelnych organów.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. K. Nycz zaprasza na świętowanie 200-lecia archidiecezji warszawskiej

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Archidiecezja warszawska świętuje w tym roku 200-lecie istnienia. Kard. Kazimierz Nycz zaprasza na główne obchody: „Słowo «dziękuję» Kościół warszawski wypowie na uroczystości 3 marca. Zapraszam do naszej archikatedry na godz. 10.00. Będzie mała konferencja, małe sympozjum i Msza św. dziękczynna”.

W sesji historycznej wysłuchać będzie można wystąpień ks. dr. Andrzeja Gałki „Geneza i historia Archidiecezji Warszawskiej” oraz bp. Michała Janochy na temat „Warszawa czasów Aleksandra I. Kultura i sztuka”. Po godzinnej konferencji w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem metropolity warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Realizują program duszpasterski

2022-12-08 21:37

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Piotr Sipiorski

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Ks. dr Piotr Sipiorski, wikariusz strzegomskiej bazyliki, od zaledwie kilku miesięcy jest dekanalnym duszpasterzem młodzieży, a już odnalazł wspólny język z młodymi w sprawach wiary i Kościoła.

Ks. Piotr jest doświadczonym pedagogiem i katechetą. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium z powodzeniem pracował zawodowo jako nauczyciel w jednej z wałbrzyskich szkół. - Umiejętność nawiązywania kontaktów i relacji z dziećmi oraz młodzieżą sprawia, że i w pracy duszpasterskiej jest odrobinę łatwiej. Choć w dzisiejszych czasach praca nad wiarą młodych to wielkie wyzwanie nie tylko dla katechetów, ale przede wszystkim dla rodziców - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję