Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W drodze do Maryi

Zapraszam was dziś na pielgrzymkę, w czasie której Chrystus chce mówić do waszych serc – powiedział do olkuskich pątników bp Piotr Skucha.

Niedziela sosnowiecka 34/2022, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Piotr Lorenc

Podczas Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki

Podczas Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sierpień i początek września w naszej diecezji upływają pod znakiem pielgrzymek. Wynika to z tradycji ukształtowanej jeszcze przed utworzeniem diecezji sosnowieckiej, bowiem od wielu lat wierni pielgrzymowali z Olkusza, Będzina i Jaworzna do Matki Bożej Częstochowskiej. Po utworzeniu diecezji wszystkie pątnicze szlaki zostały zintegrowane w jedną pieszą pielgrzymkę diecezji sosnowieckiej na Jasną Górę, która wyrusza w trzech terminach: z Olkusza 9-13 sierpnia, z Będzina 23-25 sierpnia i z Jaworzna 3-8 września.

Bóg mówi do naszych serc

Olkuską pielgrzymkę zawsze rozpoczyna Msza św. sprawowana w bazylice św. Andrzeja Apostoła. Od lat liturgii przewodniczy i słowo do pielgrzymów kieruje bp Piotr Skucha. Nie inaczej było w tym roku. We wspólnej modlitwie na rozpoczęcie wziął również udział ks. Marian Janus, krajowy koordynator ds. pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski. – Drodzy pielgrzymi, Bóg wyprowadził naród wybrany na pustynie, bo chciał mówić do serc ludzi, a ja was dzisiaj zapraszam na pielgrzymkę, na której Chrystus chce mówić do waszych serc. Chcę was zaprosić na pielgrzymkę z Jezusem, który niesie krzyż, i bł. kard. Stefanem Wyszyńskim, który powiedział: „nie wszystko w moim życiu było udane, ale nie pomyliłem się na jednym odcinku, na drodze na Jasną Górę, do Pani Przenajświętszej – podkreślił bp Piotr Skucha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maryja zwycięży

Biskup zaznaczył, że w nowe czasy może wejść tylko nowy człowiek. – Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję. Uśmiechajcie się do wszystkich, których spotykacie. Tym, którzy przychodzą z nienawiścią, nie pokazujcie nienawiści, ale serce. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, przełamać ludzkiej złości i gniewu; ilu ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień i przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy; zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło – przypomniał biskup senior za kard. Wyszyńskim.

W olkuskiej pielgrzymce na Jasną Górę wzięło udział ponad tysiąc osób w dziesięciu grupach. Ojcem duchownym pielgrzymki, który wygłaszał każdego dnia konferencje, był ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem z duszochwatem

Niedziela świdnicka 21/2024, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

Parafia św. Jadwigi w Mokrzeszowie

Pielgrzymi przy pomniku św. Andrzeja Boboli w Strachocinie

Pielgrzymi przy pomniku św. Andrzeja Boboli w Strachocinie

Mokrzeszowski duszpasterz ks. Marcin Zawada z parafii św. Jadwigi Śląskiej zorganizował wyjazd szlakiem polskich świętych dla ponad stu pielgrzymów z Mokrzeszowa, Głuszycy i Nowej Rudy.

Była to wyjątkowa okazja do duchowego zanurzenia się w pięknych krajobrazach Podkarpacia i Bieszczad oraz do poznania historii życia świętych, zwłaszcza św. Andrzeja Boboli, głównego patrona Polski, którego liturgiczne święto obchodzone jest 16 maja.
CZYTAJ DALEJ

Jak zaakceptować kogoś, kto nas uciska?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock.pl

Rozważania do Ewangelii Mk 2, 13-17.

Sobota, 17 stycznia. Wspomnienie św. Antoniego, opata.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV powraca do publicznego obmywania stóp w Wielki Czwartek. Zmiana stylu w stosunku do praktyki Franciszka

2026-01-17 11:33

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Papież Leon XIV

Karol Porwich/Niedziela

Papież Leon XIV w Wielki Czwartek, 2 kwietnia będzie sprawował Liturgię Wieczerzy Pańskiej w bazylice św. Jana na Lateranie i tam obmyje stopy wiernym - podaje portal infovaticana powołując się na Prefekturę Domu Papieskiego.

Informacja ta oznacza zmianę stylu w stosunku do praktyki Franciszka, który przez lata obmywał stopy w miejscach cierpienia - zwłaszcza w więzieniach lub ośrodkach dla uchodźców czy też domach starców - jako gest duszpasterski i symboliczny w samym sercu Wielkiego Tygodnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję