Reklama

Niedziela Lubelska

Wspólny wysiłek

Wojewódzkie dożynki w Radawcu zgromadziły rolników z Lubelszczyzny, wdzięcznych za plony ziemi i Boże błogosławieństwo.

2022-09-13 14:05

Niedziela lubelska 38/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Paweł Wysoki

Rolnicy zaprezentowali dożynkowe wieńce

Rolnicy zaprezentowali dożynkowe wieńce

W strugach deszczu 11 września uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy, w którym zaprezentowano ponad 25 wieńców. Następnie abp Stanisław Budzik przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za zbiory. – Dziękujemy Bogu za plony tej ziemi i dziękujemy rolnikom, którzy trudzą się, aby nie zabrakło chleba powszedniego. Prosimy Ojca, aby posyłał nam Ducha Świętego, by umacniał i wskazywał drogę w tych trudnych czasach, w których przyszło nam żyć i dawać świadectwo o naszej wierze i miłości do ojczyzny – powiedział ksiądz arcybiskup.

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślił, że rolnik i jego praca stają się szczególnym obrazem Boga Stworzyciela i kluczem do rozumienia królestwa Bożego. – Przy ołtarzu Chrystusa odkrywamy, że nad trudem rolnika pochyla się siewca Bożego słowa, który głosił królestwo Boże, porównując je do ziarna rzucanego w ziemię, które musi obumrzeć, by wydać obfity plon – powiedział pasterz. Przywołując słowa św. Jana Pawła II, który wielkim szacunkiem darzył rolniczy trud, podkreślił, że miłość rolnika do ziemi zawsze stanowiła mocny filar, na którym opiera się nasza narodowa tożsamość. – Praca na roli wciąż uczy szacunku dla stworzenia; uświadamia nam, że człowiek sieje, ale to Pan Bóg daje wzrost. Praca na roli wymaga dobrego poznania praw natury; rolnik jest zależny od pogody i nie do uniknięcia są straty powodowane przez mróz, suszę czy gradobicie. Bez wsparcia państwa starty są trudne do nadrobienia. Trzeba wspólnego wysiłku, aby poznać, maksymalnie ograniczyć i przeciwdziałać zagrożeniom nieodłącznym pracy rolnika, ale też wiedzieć o szansach i umieć je wykorzystać – nauczał ksiądz arcybiskup. Dziękując Bogu za cud rozmnożonego chleba, a rolnikom za trud ich sumiennej, chociaż nie zawsze docenianej pracy, abp Stanisław Budzik nawiązał do krwawej wojny za naszą wschodnią granicą. – Ukraina broni nie tylko swojej wolności; chce też uratować plony ziemi, od których zależy bezpieczeństwo żywnościowe wielu krajów świata. Modlimy się o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, o Boże błogosławieństwo dla wszystkich rolników – powiedział. – Niech Boże błogosławieństwo spocznie na każdym ludzkim trudzie, na każdej trosce o wielką i małą ojczyznę, na wszystkich dobrych zamierzeniach – modlił się metropolita.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękowali za dar chleba

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2017, str. 1

[ TEMATY ]

dożynki

Karolina Krasowska

W Tuplicach rolnicy dziękowali za chleb, który jest owocem ciężkiej pracy rąk ludzkich

W Tuplicach rolnicy dziękowali za chleb, który jest owocem ciężkiej pracy rąk ludzkich

W niektórych parafiach naszej diecezji 26 i 27 sierpnia odbyły się dożynki, w czasie których rolnicy dziękowali Panu Bogu za otrzymane w tym roku plony. Gminno-parafialne uroczystości dożynkowe zostały zorganizowane m.in. w parafii pw. Chrystusa Króla w Tuplicach.

Dożynki w położonych w powiecie żarskim Tuplicach rozpoczęły się uroczystą Mszą św., której przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu ks. dr Dariusz Mazurkiewicz. W homilii przedstawił on rolę, jaką spełnia praca w życiu człowieka. – W ludzkiej pracy, która jest świadectwem chrześcijańskiego życia, musi być miejsce na dziękczynienie. Dlatego dzisiaj stajemy przed Bogiem z naszą modlitwą i plonami ziemi, by powiedzieć Panu Bogu, że nie wszystko od nas zależy. Ile razy jest tak, że coś planujemy, coś sobie zakładamy i po prostu się nie uda, choć niby zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy. Bo nie wszystko od nas zależy, dlatego potrzebne jest to zawierzenie i dziękczynienie Panu Bogu za to, co mamy – mówił Ksiądz Rektor. – To, że dzisiaj przynosimy plony ziemi, by podziękować Bogu, to jest ważne, ale nie potwierdzimy naszej przynależności do Chrystusa, jeżeli każdego dnia nie będziemy poprzez uczciwą pracę i dziękczynienie przyznawali się do Chrystusa – kontynuował. Wszystkich gości na uroczystości dożynkowej powitał ks. Jerzy Loch. – Dziękujemy Panu przede wszystkim za dar chleba, by ten chleb był zawsze szanowany w naszych domach, rodzinach, w parafii i gminie, by ten chleb był zawsze sprawiedliwie dzielony, by tego chleba nam nigdy nie zabrakło – powiedział proboszcz od ponad 30 lat posługujący w parafii w Tuplicach. Po Mszy św. uczestnicy dożynek udali się na Wzgórze Tuplickie, gdzie miała miejsce ceremonia dzielenia się chlebem, a także konkursy i zabawy. Uroczystości wspólnie zorganizowały wójt gminy Tuplice Katarzyna Kromp oraz prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Małgorzata Polak. Wójt gminy Tuplice szczególnie powitała tych, którzy trudzą się pracą na roli, czyli rolników. – To jest ich święto, ale to jest nasz obowiązek o tym święcie im przypominać, to jest nasz obowiązek im za ten dzień dziękować, bo dziękujemy nie tylko za chleb, który jest symbolem dożynek, lecz także za wszystko to, co spłodziła ziemia – mówiła Katarzyna Kromp.

CZYTAJ DALEJ

To nie koniec, ale początek...

2022-10-05 21:21

O. Jan Maria Szewek

W bazylice Franciszkanów bracia neoprofesi: Serhiy Horovyy, Mateusz Hnat, Szymon Greszta i Paweł Babik publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

 W bazylice Franciszkanów bracia neoprofesi: Serhiy Horovyy, Mateusz Hnat, Szymon Greszta i Paweł Babik  publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

    W uroczystość św. Franciszka z Asyżu trzej bracia z Polski i jeden z Ukrainy w bazylice Franciszkanów w Krakowie publicznie ślubowali żyć w posłuszeństwie, bez własności i w czystości do końca swoich dni.

    Podczas liturgii wierni modlili się o dary Ducha Świętego dla nich, aby z każdym dniem coraz bardziej upodabniali się do Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego woli Ojca; aby ponad wszystko pragnęli mieć Bożego ducha i pozwolili prowadzić się Jego uświęcającemu działaniu; aby Bóg podtrzymywał w nich żywą miłość do ubóstwa, do życia braterskiego i do Kościoła; aby im pobłogosławił, uświęcił i konsekrował ich.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: reaktywowano Komisję ds. Świadków Wiary

2022-10-06 20:05

[ TEMATY ]

Watykan

komisja

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

W związku ze zbliżającym się Jubileuszem Roku 2025, papież przywrócił do istnienia specjalną Komisję ds. Świadków Wiary. Ma się ona zajmować badaniem i promocją historii życia osób, które choć nie mogą zostać kanonizowane z różnych racji, stanowią przykład chrześcijańskiej postawy. Wcześniej organ ten powołał Jan Paweł II w roku 2000 na czas trwania Wielkiego Jubileuszu. Obecnie Franciszek postanowił utworzyć stałą komisję przy Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Powstanie nowego organu ogłoszono w trakcie rzymskiego kongresu „Świętość dzisiaj”. Jak wskazał kard. Marcello Semeraro, główny odpowiedzialny w Watykanie za sprawy kanonizacyjne, w najbliższych dniach zostanie przygotowane praktyczne funkcjonowanie tej komisji również jako miejsca badań. Purpurat wyjaśnił równocześnie, co znaczy określenie „świadkowie wiary”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję