Zaproszeni zostali wszyscy sympatycy i przyjaciele domu dziecka, aby wraz z dyrekcją, całą kadrą pracowników oraz wychowankami, cieszyć się z postępów i sukcesów, które widać gołym okiem, gdy zawita się do tego pięknego miejsca.
Prowadząca i rozpoczynająca piknik dyrektor ośrodka Monika Szczepańczyk przywitała zebranych gości, dziękując im za liczne przybycie. Wyraziła także swoją wdzięczność wszystkim ludziom dobrej woli oraz sponsorom domu, dzięki którym możliwe było wykonanie wielu prac i sprawienie, aby budynki i otoczenie stały się prawdziwym domem dla mieszkających w ośrodku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przypomniała, że pierwsze starania o utworzenie domu dziecka na terenie Diecezji Drohiczyńskiej rozpoczęły się w 2016 r. staraniem Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Dzięki sumiennej i cierpliwej pracy obecny budynek domu dziecka, wcześniej zaniedbany, w złym stanie technicznym, powoli był remontowany i dostosowywany do przyjęcia 14 dzieci, które z różnych życiowych przyczyn potrzebowały pomocy i znalezienia im prawdziwego domu.
Reklama
Przemawiając do zebranych gości, bp Antoni Dydycz, serdecznie pozdrowił wszystkich w imieniu biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka i przypomniał historię tego miejsca, które zna blisko 30 lat. Jak mówił, zabudowania wcześniej służące jako szpital i dom opieki z czasem popadły w zły stan techniczny. Otoczenie było zaniedbane i potrzebowało rewitalizacji. Pomogła temu idea powstania domu dziecka, która zrodziła się dzięki działalności Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Biskup senior wyraził nadzieję, że wraz z pomocą ludzi dobrej woli z czasem inne zabudowania wchodzące w skład kompleksu nabiorą blasku. Życzył wszystkim zebranym Bożego błogosławieństwa oraz radości z faktu, jak wiele dobra dzieje się wokół nas.
Piknik w Domu Dziecka „Rafael” był okazją do otwarcia ścieżki edukacyjnej „Ekologiczny Zakątek”. Celem tego zadania jest aktywizacja i uświadomienie mieszkańcom okolicznym terenów bogactwa przyrodniczego oraz budowanie postaw proekologicznych. Ścieżka to sposób na rozpowszechnianie wiadomości dotyczących ochrony środowiska oraz podniesienie poziomu wiedzy z zakresu fauny i flory występujących na terenie gminy. Ścieżka składa się z różnych przyrządów, które mają na celu naukę szacunku do życia zwierząt oraz roślin.
Dom dziecka przygotował szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży. Były to m.in. gry i zabawy integracyjne, warsztaty edukacyjne pt. „Drugie życie odpadów”, quizy z nagrodami z zakresu ochrony środowiska, konkursy plastyczne, dmuchany plac zabaw. Nad rozrywkową częścią pikniku czuwała Katarzyna Czytrzyńska.