Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2022, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki podczas II wojny światowej

Sytuacja Kościoła w czasie II wojny światowej wciąż jest nieznana, badania prowadzone są bardzo nieregularnie i jest to wielkie zaniedbanie polskiej historiografii – zauważył dr hab. Piotr Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego. Na Jasnej Górze odbyła się konferencja naukowa, zorganizowana przez Instytut Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego na podsumowanie projektu o udziale żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy ludności cywilnej, a zwłaszcza Żydom, w czasie II wojny światowej.

Profesor Skibiński podkreślił, że najmniej znane jest życie religijne, a to wielki niedostatek, bo nie wiemy o tym, co łączyło Kościół i naród w tym trudnym okresie. Mówiąc o celu prowadzenia badań naukowych i zorganizowania tej konferencji, dr Mateusz Werner, zastępca kierownika Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami w Instytucie Pileckiego, podkreślił, że skala pomocy udzielanej przez księży i siostry zakonne wciąż jest nieznana, brakuje też świadomości tej formy posługi ludzi Kościoła, a jej opisowi towarzyszą stereotypy, jakoby dotyczyła jedynie dzieci. Mottem spotkania były słowa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Konferencja była też dedykowana zasłużonemu paulinowi – o. Jerzemu Tomzińskiemu w 1. rocznicę jego śmierci.

Rzemieślnicy – artyści na Jasnej Górze

Duży metalowy krzyż dedykowany „Obrońcom Mariupola”, witraże, obrazy, rzeźby, kapliczki, biżuteria, hafty i stroje, a nawet zbroje, tarcze i szable można zobaczyć na V Wystawie Rzemiosła Artystycznego. Ekspozycja wpisuje się w bogaty zbiór rękodzieła zgromadzonego w sanktuarium i obchodzony Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim. Usytuowana jest w nowej części bastionu św. Rocha. Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że „gdy przeżywamy rozmaite tragedie i z niepokojem myślimy o przyszłości, ratują nas sztuka, kultura, wiara”. Podziękował rzemieślnikom za to, że w swej twórczości inspirują się wartościami ewangelicznymi, że jej owoce chcą prezentować na Jasnej Górze oraz że zawsze są gotowi przychodzić z pomocą temu miejscu – które ma już 640 lat – i dzięki temu może być coraz piękniejsze.

Reklama

Konsekrowani

W Spotkaniu czterech konsult konferencji wyższych przełożonych życia konsekrowanego uczestniczyli przełożeni wyżsi zakonów męskich, żeńskich, kontemplacyjnych i instytutów świeckich w Polsce. W naszym kraju żyje ponad 30 tys. osób konsekrowanych. Takie spotkania odbywają się co 3 lata, zawsze w innym miejscu.

Biskup Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań, zachęcił do wspólnego „malowania” Kościoła według woli Bożej z zachowaniem różnorodności barw. Zauważył, że tylko wtedy nie będzie on rozdarty, podzielony. Z kolei abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, podkreślił, że choć łatwiej jest o Ewangelii mówić i z Ewangelią działać, to najważniejsze jest „być”, czyli żyć konsekracją. – Jeśli tego bycia w nas nie ma, to ludzie, zwłaszcza ci zdystansowani od Kościoła, czują się rozczarowani, ale nie tylko nami, lecz także Ewangelią – powiedział.

Jasnogórski flesz

• 1 listopada – Nieszpory z wypominkami za zmarłych połączone z procesją (godz. 16.15);

• 3 listopada – czuwanie „Powołani dla powołanych”;

• 3-5 listopada – Msze św. wspólnotowe za zmarłych: paulinów, rodziców i krewnych zakonników, przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry;

• 5 listopada – 80-lecie powstania Instytutu Prymasa Wyszyńskiego; czuwanie sióstr salezjanek z okazji 100-lecia ich obecności w Polsce;

• 5-6 listopada – ogólnopolska pielgrzymka kolejarzy.

2022-10-25 14:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie o. Romana Majewskiego Przeora Jasnej Góry

[ TEMATY ]

obraz

Jasna Góra

BOŻENA SZTAJNER

W dniu dzisiejszym tj. 9 grudnia br. miała miejsce próba zniszczenia Cudownego Obrazu Królowej Polski na Jasnej Górze poprzez oblanie go czarną substancją.

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

27 września 2015 r. została beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję