Reklama

Niedziela Kielecka

Święto młodzieży

Procesja do katedry, tańce na pl. Artystów w Kielcach, konferencje oraz Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego – tak młodzi z diecezji kieleckiej świętowali Światowy Dzień Młodzieży, szykując się do wyjazdu do Lizbony. Wszystkie te wydarzenia odbyły się w wigilię uroczystości Chrystusa Króla.

Niedziela kielecka 49/2022, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Młodzieży

TER

Młodzi są nadzieją Kościoła

Młodzi są nadzieją Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trzech kościołach w centrum Kielc: św. Wojciecha, Świętego Krzyża oraz św. Franciszka z Asyżu zgromadzili się młodzi, aby wysłuchać konferencji. Później spotkali się w grupach, wymieniając doświadczenia, uczestnicząc w konferencjach, a następnie w centrum Kielc na pl. Artystów, aby wspólnie bawić się, tańcząc, i radośnie przeżywając sobotnie spotkanie. Nie przeszkodziła im w tym mroźna pogoda, a ich entuzjazm rozgrzewał wszystkich.

Pobyć ze sobą

W bazylice wysłuchano konferencji, którą wygłosił o. Jan Głąb, młody jezuita, który na kilku kanałach społecznościowych prowadzi ewangelizację. Mottem jego rozważań była znana łacińska sentencja: „Festina lente” – „spiesz się powoli”. Zachęcał młodych do zdrowych relacji ze sobą, spotkań, rozmów, zatrzymania się, spowolnienia pędu swojego życia. – Jeśli w życiu możesz się zatrzymać, rzucić żart, złapać z kimś kontakt, to przeżywasz życie bardziej świadomie. I jak spiesząc się, zatrzymasz się nad tym, że ktoś się uśmiecha, a ktoś inny ziewa, możesz się zreflektować, ale przede wszystkim masz szansę spotkać Boga – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Śpieszmy się kochać

Reklama

Centralnym wydarzeniem dnia była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Zwracając się do zgromadzonych, nawiązał on do hasła tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. – Pośpiech to emocje, pośpiech to miłość, która nie pozwala czekać, pośpiech to troska. Hasło, jakie proponuje nam papież Franciszek, to wezwanie do dynamiki wiary i chęci, aby być świadkiem Jezusa Chrystusa – mówił bp Jan.

Chrystus jest Królem

Homilię wygłosił duszpasterz młodzieży dekanatu małogoskiego ks. Tomasz Chowaniec. Mówił w m.in. o Jezusie, który jest Królem świata i przede wszystkim chce królować w ludzkich sercach. – Chrystus może królować w Europie, naszej Ojczyźnie, naszych rodzinach, wspólnotach i grupach parafialnych. Ale nade wszystko chce zakrólować w naszych sercach, chce znaleźć tam dla siebie tron. Jego królowanie odstaje od tego, jak współcześni królowie, prezydenci i władcy państw zarządzają – tłumaczył.

Po Eucharystii młodzież z parafii w Małogoszczu zabrała do swojej parafii relikwie bł. Carlo Acutisa W kolejnych tygodniach relikwie błogosławionego będą pielgrzymować w parafiach naszej diecezji. Młodzieżowe spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez zespół ToOn.

2022-11-29 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcą być świadkami

Potrzebny jest Kościół żywych świadków wiary. Trzeba ruszyć się i podjąć to, co Jezus dla mnie przygotował i co już czeka – mówił bp Roman Pindel do młodych podczas obchodu Światowych Dni Młodzieży.

Z młodzieżą na wspólnej modlitwie pasterz diecezji spotkał się w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, celebrując Eucharystię w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Odwołując się do papieskiego orędzia na tę okoliczność, biskup przypomniał historię nawrócenia św. Pawła, podkreślając jego zapał w głoszeniu Chrystusa. – Jeżeli poznaliśmy, kim jest Jezus, jeżeli wyznaliśmy naszą wiarę, to nie jest koniec drogi do wiary. Trzeba pójść dalej jak Szaweł – zaznaczył, zachęcając do wsłuchiwania się w głos Boga, odkrywania ewangelicznego stylu życia i bycia wytrwałym świadkiem.
CZYTAJ DALEJ

Nowe ostrzeżenia przed intensywnym śniegiem i dużym mrozem

2026-01-06 13:02

PAP

Zima daje się we znaki nie tylko kierowcom

Zima daje się we znaki nie tylko kierowcom

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla południowo-wschodniej Polski. Alerty w związku z silnym mrozem dla północno-wschodnich regionów kraju i części Sudetów wciąż obowiązują.

Ostrzeżenia II stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują dla południa woj. podkarpackiego i powiatu gorlickiego w woj. małopolskim. Prognozuje się tam opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 15 cm do 25 cm, a na obszarach położonych powyżej 600 m n.p.m. do 35 cm. Najintensywniejsze opady śniegu wystąpią między godz. 3 a godz. 8. Lokalnie mogą pojawić się zawieje śnieżne. Ostrzeżenie potrwa od wtorku godz. 19 do środy godz. 13.
CZYTAJ DALEJ

Wrocławski orszak pokazuje radosne i rodzinne oblicze Kościoła

2026-01-06 18:32

Tomasz Lewandowski

W orszaku szły nowe postacie nawiązujące do tego, co dzieje się w Kościele.

W orszaku szły nowe postacie nawiązujące do tego, co dzieje się w Kościele.

13 tysięcy osób poszło razem z Trzema Królami w barwnym i radosnym korowodzie, by na wrocławskim Rynku pokłonić się Dzieciątku Jezus.

– Chcemy nieść Dobrą Nowinę o Nowonarodzonym Jezusie i pokazywać światu, że do Pana Jezusa może przyjść każdy. Dlatego orszak trzech króli jest dla każdego: czy jest osobą wierzącą czy poszukującą, czy przyciąga go barwny korowód czy głębokie przesłanie Objawienia Pańskiego. Chcemy iść razem i czerpać z radości przeżywania Narodzenia Pana Jezusa i Jego objawienia się światu – podkreśla Łukasz Kneć, organizator głównego wrocławskiego Orszaku Trzech Króli.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję