W związku z przypadającym 6 grudnia liturgicznym wspomnieniem św. Mikołaja, biskupa, zapraszamy do krótkiej prezentacji parafii, które obrały sobie tego świętego za patrona.
Wolbórz
Pierwszą parafię św. Mikołaja na obecnej ziemi łódzkiej powołano w 1142 r. w Wolborzu. Obecna świątynia powstała na miejscu rozebranego w XV wieku drewnianego kościoła. W 1549 r. pożar poważnie uszkodził jej mury, co rozpoczęło trwający do 1766 r. proces przebudowy obiektu. Wystrój kolegiaty w Wolborzu zdobi rokokowe prezbiterium z polichromowanym i złoconym ołtarzem z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Jego zasuwami są trzy obrazy przedstawiające: Chrystusa Ukrzyżowanego, Jezusa Miłosiernego i św. Mikołaja. W oknach prezbiterium znajdują się witraże św. Mikołaja i św. Rocha, który patronuje także jednemu z bocznych ołtarzy – drugiemu – Święta Trójca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kwiatkowice
Drugi kościół św. Mikołaja został wybudowany w 1606 r. w Kwiatkowicach. Wcześniej, w tym miejscu stała świątynia św. Krzyża, przy której w XIV wieku erygowano pod tym tytułem parafię.
Reklama
Kościół św. Mikołaja w Kwiatkowicach stanowi przykład architektonicznej sztuki sakralnej okresu baroku. Zarówno jego zewnętrzne elementy, a także bogato złocone wnętrze w pełni oddają piękno barokowej architektury. Do zabytków należy stojący w absydzie prezbiterium ołtarz z wizerunkiem Najświętszej Mary Panny z Dzieciątkiem, zasuwany obrazem św. Mikołaja. Ołtarze boczne ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętej Trójcy pochodzą z XVII wieku. Do najstarszych zabytków parafii należy kamienna kropielnica i chrzcielnica z przełomu XV i XVI wieku.
Kałów
W położonej na trasie między Kwiatkowicami, a Poddębicami wsi Kałów stoi wzniesiona w 1786 r. drewniana barokowa świątynia konstrukcji zrębowej, której także patronuje biskup z Miry. Została ona wybudowana w miejscu XV-wiecznego kościoła ku czci Wszystkich Świętych.
Wnętrze świątyni zdobi XVIII--wieczny ołtarz główny z obrazem św. Mikołaja i rzeźbami świętych. Tęczową belkę nad prezbiterium wieńczą rokokowe rzeźby proroka Jeremiasza i św. Szczepana. Mimo że wezwanie św. Mikołaja kościół otrzymał dopiero w XVIII wieku, kult tego świętego był już żywy w Kałowie w średniowieczu. Świadczy o tym XV--wieczna herma św. Mikołaja, która stanowi jeden z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej.
Gomulin
Na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego znajduje się XV-wieczna wieś Gomulin, gdzie miejscowej parafii także patronuje św. Mikołaj. Obecny kościół z 1874 r. zastąpił wcześniejszy, z XVII wieku.
Spośród wielu cennych przedmiotów na uwagę zasługuje XVII-wieczny barokowy obraz św. Mikołaja oraz główny ołtarz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Kult biskupa z Miry jest nadal żywy wśród tamtejszych wiernych. W 2000 r. za sprawą proboszcza, ks. Mariana Wiewiórowskiego, do kościoła sprowadzono relikwie św. Mikołaja, które przepadły w czasie I wojny światowej.