Tegoroczny festiwal, ze względu na duże zainteresowanie odbywał się w dwóch etapach. Do eliminacji zgłosiło się 37 zespołów, z których wyłoniono 13 finalistów. Spotkanie w Gorzycach rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, następnie na scenie Domu Parafialnego zaprezentowali się młodzi artyści. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy wiekowe: soliści młodsi, soliści starsi oraz zespół. Każdy z nich mógł wykonać jedną piosenkę o tematyce patriotycznej lub religijnej, która była oceniana przez powołane jury. Pod uwagę brana była wartość wokalna i ekspresja wykonania utworu.
Uczestników festiwalu odwiedził biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który pogratulował młodym artystom talentów. Dziękował im również za to, że na co dzień ożywiają swoim śpiewem parafie i lokalne społeczności. Na koniec udzielił wszystkim błogosławieństwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Po raz kolejny Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej diecezji zaprosiło dzieci i młodzież do uczestnictwa w tym pięknym wydarzeniu. Chcemy w ten sposób upamiętnić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, propagować postawę patriotyczną wśród młodych ludzi i dać szansę na zaprezentowanie swoich talentów, których w naszej diecezji nie brakuje. W dzisiejszym dniu uczestniczymy w finale VI edycji Festiwalu Piosenki Patriotyczno-Religijnej, który został zorganizowany po raz pierwszy w 2016 r. Z roku na rok festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem i przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Dokładamy wszelkich starań, aby czynić to wydarzenie jeszcze bardziej atrakcyjnym – mówił ks. Łukasz Chmiel, asystent diecezjalny KSM.
Ksiądz Łukasz Chmiel podkreślił, że festiwal ma na celu nie tylko wyłonienie najlepszych talentów. – Chcemy przypomnieć pieśni i piosenki, które śpiewano niegdyś w polskich domach i które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Chcemy przez wykonywane i usłyszane utwory zachęcić do wskrzeszenia i kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim, aby rozwijać poczucie więzi rodzinnej i narodowej, a także przez pieśni przybliżyć naszą historię i ułatwić jej zrozumienie – mówił ks. Chmiel.
Jury po obradach postanowiło nagrodzić w poszczególnych kategoriach następujących artystów: soliści młodsi: Marcelina Obara, Letycja Łyszczarz, Franciszek Machul, wyróżnienie otrzymała Emilia Łukawska. W kategorii soliści starsi nagrodzeni zostali: Julia Jaworska, Zuzanna Graczak, Aleksandra Łata, a wyróżnienie przypadło duetowi Aleksandry Sieczkś i Marii Marzęda. W ostatniej kategorii zespoły, jury przyznało nagrody: Scholi Ad Gloriam Dei, Scholi z parafii Chmielów oraz Scholi gitarowej „Potockie struny” z Potoka Wielkiego.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w naszej diecezji działa od 1993 r. W jego szeregach jest ok. 400 członków, działających w prawie 30 parafiach. Festiwal Piosenki Patriotyczno-Religijnej jest tylko jednym z wielu wydarzeń, które organizuje KSM. Warto również wymienić: Diecezjalny Bal Karnawałowy KSM, akcję „Powołanie na spotkanie”, „Wielki Post na maxa”, szkolenia, rekolekcje, warsztaty, zjazdy diecezjalne, letnie i zimowe obozy w górach oraz nad morzem.