Reklama

Niedziela Podlaska

Pamięć o bohaterach

W tym roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, największego w XIX wieku polskiego zrywu narodowego. Wzięło w nim udział ponad 200 tys. powstańców ze wszystkich warstw społecznych.

Niedziela podlaska 8/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Na siemiatyckim cmentarzu oddano hołd Powstańcom

Na siemiatyckim cmentarzu oddano hołd Powstańcom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Powstanie złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek. Dwa ważne starcia miały miejsce na obecnym terenie diecezji drohiczyńskiej. Siemiatycze i Węgrów na stałe wpisały się w historię powstania.

Bitwa Siemiatycka

Dwudniowa Bitwa Siemiatycka, która byłą jedną z większych bitew Powstania Styczniowego to wydarzenie, o którym pamiętają mieszkańcy i włodarze. W dniach, gdy przypadała rocznica bitwy, tj. 6 i 7 lutego, wiele osób odwiedziło związane z nią miejsca pamięci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przedstawiciele powiatu siemiatyckiego, podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego i Parlamentu RP oraz Towarzystwa Przyjaciół Siemiatycz złożyli kwiaty na cmentarzu w Siemiatyczach przy Pomniku Powstańców oraz w Niemirowie, gdzie 4 lutego również doszło do potyczki Powstańców z wojskami rosyjskimi.

Także tancerze z Małego Podlasia, którzy nie tylko pięknie tańczą, ale też szanują i znają historię, byli na starym siemiatyckim cmentarzu, by oddać cześć tym, którzy walczyli o naszą wolność.

Z kolei 7 lutego odbyły się miejskie uroczystości z udziałem samorządowców i przedstawicieli szkół. Zanim uczniowie przyszli na cmentarz, wysłuchali wykładu Marka Gajewskiego z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku o największych Bitwach Powstania Styczniowego. Młodzież ubogacona wiedzą przeszła na stary siemiatycki cmentarz. W tej części uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, poczty sztandarowe, Wojsko Polskie z reprezentacją WCR Bielsk Podlaski, przedstawiciele IPN Białystok, delegacje zakładów pracy, szkół i organizacji pozarządowych, w tym najstarszego lokalnego stowarzyszenia – Towarzystwa Przyjaciół Siemiatycz. Rys historyczny bitwy siemiatyckiej przedstawił Zdzisław Warpechowski – emerytowany nauczyciel historii i jej pasjonat. Kapłani przewodniczyli modlitwie w obrządku katolickim i prawosławnym. Na koniec przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.

Po południu 7 lutego mieszkańcy Siemiatycz i okolic przybyli do Siemiatyckiego Ośrodka Kultury na spotkanie z historią. Wiodła ich ciekawość, patriotyzm, poczucie obowiązku. Wśród słuchaczy były osoby w różnym wieku, przedstawiciele rożnych profesji, jak się okazało także goście z sąsiednich gmin, z Warszawy a nawet z USA. Osoby te podkreślały, że potrzebują odświeżenia wiedzy o Powstaniu Styczniowym i ciekawe są jego przebiegu na siemiatyckiej ziemi.

Reklama

IPN Białystok wraz z Pocztą Polską, w ramach upamiętnienia 160. rocznicy Powstania Styczniowego, wydał serię okolicznościowych znaczków i kartek pocztowych na temat największych bitew i potyczek powstania na terenie województwa podlaskiego. Jeden znaczek poświęcono Bitwie Siemiatyckiej. Znaczek zaprezentował podczas spotkania w Siemiatyczach dyrektor IPN Białystok. O niezwykłym wydawnictwie opowiedziała też Barbara Strzymińska-Zdanewicz regionalny koordynator ds. filatelistyki z białostockiego oddziału Poczty Polskiej, która stworzyła rocznicowe znaczki, pocztówki i datowniki.

Znaczek, karta i folder dotyczące Bitwy Siemiatyckiej zostały przygotowane we współpracy i przy współfinansowaniu Siemiatyckiego Ośrodka Kultury i Burmistrza Siemiatycz. Ośrodek Kultury i Miasto były też współorganizatorami prelekcji.

Węgrów – polskie Termopile

Wspominamy dziś ofiarę bohaterskich powstańców sprzed 160 lat. Nie świętujemy klęski. Raczej patrzymy na piękne przykłady heroicznego męstwa, wielkiej miłości do Ojczyzny – powiedział bp Piotr Sawczuk w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. celebrowanej 5 lutego w węgrowskiej bazylice.

Eucharystia wpisana była w program obchodów rocznicy Powstania Styczniowego. Dla Węgrowa jest to szczególne wydarzenie zapisane w dziejach miasta. Wieść o bohaterskiej bitwie rozegranej 3 lutego 1863 r., w której udział brało 400 kosynierów, rozeszła się szerokim echem nie tylko na terenach dzisiejszej Polski, ale również Europy.

Reklama

Przybyłych do węgrowskiej bazyliki powitał miejscowy proboszcz, ks. prał. Leszek Gardziński. W homilii bp Piotr Sawczuk przypomniał kontekst Powstania Styczniowego, jego tragizm i ofiarę tysięcy osób, które zginęły bądź były represjonowane za podejmowanie wyzwoleńczych działań. Ich ofiara nie poszła jednak na marne. – Dobry przykład miłości do Ojczyzny, a często i cnót chrześcijańskich dali nam uczestnicy Powstania Styczniowego, o tyle dramatyczny, że dotknięty piętnem przegranej. Na ich mogiłach rosną jednak piękne kwiaty, a ich wspomnienie budzi w nas dziejową solidarność – powiedział biskup.

Na Mszę św. licznie przybyły poczty sztandarowe. Nie zabrakło przedstawicieli władz parlamentarnych, samorządowych oraz służb mundurowych. Oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny oraz Miejska Orkiestra Dęta. Na zakończenie słowa wdzięczności wyraził burmistrz Węgrowa Paweł Marchela. Zarówno biskupowi jak i miejscowemu proboszczowi przekazano reprodukcję obrazu przedstawiającego bitwę pod Węgrowem.

Dalsza część uroczystości miała miejsce przy Kamieniu-Pomniku, gdzie pochowanych jest 66 powstańców. Tam wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Głos zabrał burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński, posłowie na Sejm: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Daniel Milewski, Czesław Mroczek, Krzysztof Tchórzewski oraz członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc. Został odczytany list skierowany przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz od senator Marii Koc. Ks. prał. Leszek Gardziński odmówił modlitwę za poległych powstańców. Jest już tradycją, że tego dnia harcerze składają swoje przyrzeczenie. Zwieńczeniem uroczystości był apel pamięci oraz salwa honorowa.

Warto dodać, że senator Maria Koc wraz ze starostą powiatu węgrowskiego Ewą Besztak uczestniczyły tego samego dnia na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie w uroczystości odsłonięcia na Grobie Nieznanego Żołnierza tablicy pamiątkowej poświęconej bitwie pod Węgrowem.

Reklama

Węgrowskie obchody rozpoczęły się już 3 lutego. Tego dnia w Węgrowskim Ośrodku Kultury miała miejsce konferencja popularnonaukowa. Otwarto również wystawę zorganizowaną przez Muzeum Niepodległości zatytułowaną „Gorzka Chwała”. Wieczorem w sali widowiskowej WOK odbył się koncert „W hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego” w wykonaniu artystów Filharmonii im. Romualda Traugutta w Warszawie.

Dzień później w Domu Gdańskim zaprezentowano makietę bitwy pod Węgrowem. Niewątpliwą atrakcją była rekonstrukcja bitwy. Jej inscenizacja odbyła się na ryku miejskim.

Szacuje się, ze w bitwie poległo od 66 do 128 Polaków i ok. 300 Rosjan. Bohaterski atak zatrzymał rosyjski najazd i pozwolił na odwrót głównych sił powstańczych. Bitwie nadano określenie „polskie Termopile”.

2023-02-14 13:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocławianie w Powstaniu Styczniowym

Niedziela wrocławska 3/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

Krzysztof Kunert

Każdego roku w rocznicę wybuchu powstania styczniowego we Wrocławiu organizowany jest biało-czerwony marsz

Każdego roku w rocznicę wybuchu powstania styczniowego we Wrocławiu organizowany jest biało-czerwony marsz

W okresie poprzedzającym powstanie styczniowe represje dotykały Polaków szczególnie w zaborze rosyjskim, ale echem odbijały się w wielu miejscach, także we Wrocławiu

Najbardziej dramatyczne były wydarzenia w Warszawie, kiedy to 27 lutego 1861 r. w krwawo stłumionej demonstracji od kul carskich żołnierzy zginęło pięć osób. Pogrzeb ofiar zgromadził tłumy.

CZYTAJ DALEJ

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Sumę odpustową z udziałem Prymasa, przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

CZYTAJ DALEJ

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych, o. Pacholski przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają Ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję