Reklama

Niedziela Lubelska

Łączą i poruszają serca

Po długiej, bo aż czteroletniej przerwie, wracają światowe spotkania z papieżem. W tym roku gospodarzem ŚDM będzie Lizbona.

2023-03-15 08:28

Niedziela lubelska 12/2023, str. VI

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Archiwum rodzinne

Mama Iwona i córka Zuzanna, uczestniczki spotkań młodzieży z papieżem

Mama Iwona i córka Zuzanna, uczestniczki spotkań młodzieży z papieżem

Światowy Dzień Młodzieży to najstarsza z tradycji duszpasterskich zapoczątkowanych przez św. Jana Pawła II. Wyprzedza dni dedykowane chorym czy osobom konsekrowanym.

Za św. Janem Pawłem II

Młodzież z naszej diecezji po raz pierwszy zagościła na ŚDM w czasie spotkania w Santiago de Compostela (1989 r.). Do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba pojechało wówczas ok. 50 osób. Polska dopiero zrzucała z siebie mroki i brudy komunizmu, wyjazdy zagraniczne były bardzo drogie, trzeba było uzyskiwać wizy, zarówno docelowe jak i tranzytowe. Następne spotkanie ze św. Janem Pawłem II w Częstochowie (1991 r.) to już setki tysięcy polskich dziewcząt i chłopców, i dziesiątki tysięcy z Lubelszczyzny. Do Paryża (1997 r.) i Rzymu (2000 r.) ruszyły już dobrze zorganizowane grupy z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Wśród organizatorów tamtych pielgrzymek byli młodzi studenci; w tym roku do Lizbony pojadą już ich dzieci. Towarzyszyli im klerycy lub młodzi księża, którzy będą w tym roku po raz pierwszy jako biskupi głosić katechezy w Portugalii, m.in. bp Adam Bab z naszej diecezji i bp Grzegorz Suchodolski z Siedlec.

Jak mama, tak i córka

Najliczniejsza pielgrzymka z Lublina do Częstochowy odbyła się w 1991 r. Jej finałem był udział w światowym spotkaniu ze św. Janem Pawłem II. W pątniczej „czwórce” z parafii Najświętszego Serca Jezusa w Lublinie szła Iwona Sławińska, wówczas licealistka. Tuż po wejściu na błonia jasnogórskie uderzył w nią inny świat, wcześniej nawet niewyobrażalny. Gwar wielu nieznanych języków, kolorowe i rozśpiewane tłumy przelewające się w alejkach, grupki biwakujące na każdym trawniku, narodowe flagi ze wszystkich kontynentów. To nieznane dotąd oblicze Kościoła na długo pozostało w pamięci pani Iwony. Noc czuwania przed główną Mszą św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny spędziła z blisko dwoma milionami innych młodych ludzi na czuwaniu pod gołym niebem. A od rana największy młodzieżowy chór świata wykonywał Abba Ojcze. Wielkie zgromadzenie dawało poczucie bliskości Boga, objawiało też Kościół jako braterską i radosną wspólnotę.

Reklama

Opowieści mamy poruszyły serce córki, Zuzanny Sławińskiej, która w tym roku zadebiutuje na ŚDM w Lizbonie. Zuzanna skończyła szkołę „Skrzydła”, prowadzoną przez dawnych uczestników spotkań papieskich, teraz studiuje pedagogikę. Kieruje oddziałem KSM w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie i pełni funkcję „akeli”, czyli szefowej gromady „Wilczków”, młodych harcerek w Stowarzyszeniu Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. Do Portugalii wybiera się z 20 druhnami, najpierw odwiedzą sanktuarium w Lourdes, a ostatni etap przed Lizboną przejdą pieszo szlakiem św. Jakuba. Podczas ŚDM będą pełniły wolontariacką służbę. – Chcę przeżyć coś podobnego, jak mama przed laty. Już się cieszę na myśl o doświadczeniu jedności i braterstwa z młodzieżą z całego świata – mówi Zuzanna.

Trwałe więzi

Szansa na wyjazd do Lizbony nadal istnieje. Ksiądz Damian Szewczyk, który kieruje przygotowaniami w naszej diecezji, mówi, że wystarczy nawet 10-osobowa grupa z kapłanem, aby zarejestrować udział w ŚDM. Aktualnie zapisanych jest ponad 300 osób, większość przy Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, ale są też grupy z Bychawy i Poniatowej. Piękną historyczną klamrą będzie trasa jednego z lubelskich autokarów z udziałem bp. Adama Baba. Po drodze do Lizbony uczestnicy tej wyprawy zatrzymają się w podparyskiej diecezji Evry. Tam przed 25 laty biskup Adam gościł na ŚDM jako kleryk z młodymi lublinianami. Papieskie spotkania młodzieży potrafią trwale łączyć.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi w gotowości

Niedziela bielsko-żywiecka 30/2022, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Daniel Niedziela

Młodzi wraz z salezjanami z Oświęcimia przygotowują się do wyjazdu na ŚDM

Młodzi wraz z salezjanami z Oświęcimia przygotowują się do wyjazdu na ŚDM

Dlatego my, salezjanie w Polsce, stworzyliśmy „Salezjańską Lizbonę”, czyli całość przygotowań, którą zwieńczy zaplanowany wyjazd na ŚDM do Lizbony – mówi Niedzieli dyrektor Oratorium ks. Paweł Bróż SDB.

Oświęcimscy salezjanie z młodymi przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Młodzież, której bliska jest duchowość salezjańska, gromadzi się co miesiąc na spotkaniach w Oratorium św. Jana Bosko w Oświęcimiu, gdzie rozmawiają na ważne tematy związane z wiarą, sakramentami.

CZYTAJ DALEJ

Opowiedz, co Jan Paweł II zmienił w Twoim życiu

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Anna Wiśnicka

"Niedziela" była i nadal jest semper fidelis [tłum. zawsze wierna] . Od chwili reaktywowania tygodnika w 1981 r. z dumą publikujemy teksty Jana Pawła II i o nim. Nie pozostajemy też obojętni wobec bezprecedensowego ataku na jego osobę, który obecnie obserwujemy.

W ostatnim czasie wielokrotnie stawaliśmy w obronie Ojca Świętego, na naszych łamach wypowiadali się znani i uznani publicyści, znawcy jego życia i nauczania. Jesteśmy przekonani, że nadszedł czas na kolejny krok.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: kolejna interwencja w sprawie postanowień niemieckiej drogi synodalnej

2023-03-30 19:59

[ TEMATY ]

Watykan

Niemcy

synodalność

Wikipedia/autor: Mharris99; domena publiczna

Kardynał Arthur Roche

Kardynał Arthur Roche

Osoby świeckie nie mogą regularnie głosić homilii podczas Mszy Świętej czy udzielać sakramentu Chrztu św.- stwierdził prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Arthur Roche w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, biskupa Georga Bätzinga.

Szef dykasterii liturgicznej stwierdza, iż czymś „niedopuszczalnym jest, aby w świadomości wspólnoty chrześcijańskiej dochodziło do nieporozumień dotyczących formy i tożsamości kapłana, który jako jedyny może działać «in persona Christi capitis» na niwie sakramentalnej". Zaznacza, iż kapłan na mocy święceń reprezentuje Chrystusa. „Nie jest to kwestia nierówności między ochrzczonymi, ale chodzi o uznanie, że istnieją rozróżnienia dokonane przez Ducha Świętego, który stwarza różne charyzmaty, które są odrębne i wzajemnie się uzupełniają”. Dodał, że „wyłączność” głoszenia homilii w celebracji wszystkich sakramentów „należy rozumieć na płaszczyźnie sakramentalnej, a nie tylko funkcjonalnej": jest to „działanie strukturalnie i nierozerwalnie związane z działaniem sakramentalnym, za które, zawsze na mocy sakramentu święceń odpowiada wyświęcony szafarz”. Prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wskazał, że nie chodzi więc także o osiągnięcie „lepszego przygotowania teologicznego czy lepszych umiejętności komunikacyjnych osób świeckich (mężczyzn lub kobiet)”. Dobrze wykształceni świeccy powinni wnosić swój wkład w ramach katechezy czy w rozmowach o Piśmie Świętym - ale nie w odprawianiu Mszy Świętej, podkreśla kard. Roche, „jak to już ma miejsce w różnych miejscach” – dodał angielski purpurat kurialny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję