Pomysłodawcą jest Instytut Pamięci Narodowej – oddział wrocławski, we współpracy z diecezją legnicką. W ciekawy i nowoczesny sposób będzie można uczyć się w tym miejscu historii, zwłaszcza tej najnowszej. – To miejsce otwarte dla wszystkich miłośników historii, szczególnie dla młodego pokolenia – podkreślił Kamil Dworaczek, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu.
W uroczystym otwarciu wzięli udział pracownicy IPN z prezesem Karolem Nawrockim na czele, przedstawiciele władz rządowych i lokalnych, młodzież oraz zaproszeni goście. Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski zaznaczył, że to ważna inicjatywa w naszym mieście i regonie. – Ta nazwa przypomina nam, że w pędzie życia, jaki mamy obecnie, potrzeba nam okazji do zatrzymania się, przystanięcia. Potrzeba nam bowiem refleksji, również tej historycznej. Zatem Przystanek Historia niech stanie się dla uczniów, dla mieszkańców miasta i diecezji, miejscem, w którym można znaleźć czas i warunki do przypomnienia sobie o historii, która jest nauczycielką życia – powiedział bp Siemieniewski witając przybyłych gości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Prezes IPN dr Karol Nawrocki w swoim słowie zwrócił uwagę na to, że Polska boleśnie doświadczyła skutków niemieckiego narodowego socjalizmu i radzieckiego komunizmu. Obecne czasy, zwłaszcza to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, pokazują, że ludzkość nie wyciągnęła z tej lekcji historii wystarczających wniosków. – Na szczęście Polska jest dzisiaj suwerenna i niepodległa, a Legnica nie jest już „małą Moskwą”. To owoc wysiłków ludzi, którzy walczyli o niepodległą, polskiego duchowieństwa. W 1997 r. św. Jan Paweł II tutaj, w Legnicy mówił, że światło Chrystusa, prawda Ewangelii musi wychodzić na zewnątrz, musi trafiać do życia społecznego, a my wszyscy musimy mieć odwagę podejmowania się tego zadania. Dlatego dzisiaj IPN jest z wami w Legnicy z Przystankiem Historia. Chcemy opowiadać tutaj prawdę o polskiej historii. Ona ma budować wolną, suwerenną i demokratyczną Ojczyznę – powiedział prezes IPN.
Ksiądz Piotr Kot, odpowiedzialny za Dom Słowa i za działania ewangelizacyjne w diecezji podkreślił, że to jest szczególne miejsce, w którym było i jest zasiewane w ludzkich sercach słowo, słowo Boga . – Dzięki Przystankowi Historia otrzymujemy jakby drugie płuco. Dzięki nauce historii, dzięki ukazywaniu ważnych postaci, otrzymujemy znak świadectwa tych osób, które przyjęły słowo prawdy. Patronem będzie bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którego kojarzymy z niezłomnością, wolnością, poświęceniem dla drugiego człowieka – podkreślił.
Wykład inaugurujący otwarcie Przystanku Historia Systemowe prześladowanie Kościoła w okresie PRL wygłosił ks. Adam Szpotański, autor artykułów historycznych, opracowań tekstów źródłowych, specjalizujący się w historii Kościoła w XX wieku oraz historii Górnych Łużyc, współpracujący z wrocławskim oddziałem IPN.
Reklama
Dyrektor wrocławskiego IPN Kamil Dworaczek podkreślił, że legnicki Przystanek Historia jest trzecią taką inicjatywą na Dolnym Śląsku, po Wrocławiu i Brzegu. – Chcemy rozszerzać naszą działalność poza Wrocław, na inne miasta. Będziemy tu prezentować te pomysły, które zostały już zrealizowane we Wrocławiu, będą się pojawiały nowe. To m.in. projekt dla najmłodszych pt. „Miś Wojtek”, ukazujący historię niedźwiedzia, który towarzyszył II Korpusowi Polskiemu we Włoszech. Będzie także realizowany projekt „Inka” poświęcony sanitariuszce Danucie Siedzikównie, połączony z warsztatami udzielania pierwszej pomocy – podkreślił dyrektor wrocławskiego IPN.
Podczas otwarcia Przystanku przygotowano także wystawę poświęconą życiu, pracy duszpasterskiej oraz prześladowaniu i śmierci męczeńskiej bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Można też było przekonać się, że nauka historii może dokonywać się również dzięki nowym technologiom. Uczestnicy zapoznali się z projektem „Szybowcowa 87”, w którym dzięki wykorzystaniu gogli VR oraz monitora, uczestnik przenosi się w czasie do tajnej podziemnej drukarni „Solidarności walczącej”, gdzie ma możliwość wykonania np. własnej „bibuły”, czyli podziemnej gazetki. Pierwszym, który skorzystał z tej możliwości był bp Andrzej Siemieniewski. Obecna na otwarciu Przystanku młodzież z legnickiego liceum długi czas zatrzymała się w tym miejscu.
Po części oficjalnej, w auli Domu Słowa aktor Piotr Cyrwus przedstawił spektakl Zapiski oficera Armii Czerwonej, według monodramu Sergiusza Piaseckiego, w którym starszy lejtnant Michaił Zubow 14 września 1939 r. wkracza na czele Armii Czerwonej na teren Polski, by wyzwalać z burżuazyjnego jarzma swoich braci. Przedstawienie to ukazało w humorystycznej formie zderzenie dwóch różnych światów i światopoglądów.
W najbliższym czasie zostanie przedstawiony harmonogram dyżurów i dostępności Przystanku Historia, z którego skorzystać będą mogli nauczyciele, uczniowie i wszyscy chętni.